Schröder „pálfordulása”

Többek közt magyarországi meghívását sem fogadta el Angela Merkel – írja a Bild am Sonntag. A Der Spiegel a brit kulturális miniszter válásáról ad hírt. A politikus férje kenőpénz-botrányba keveredett. A lap másik cikkében Gerhard Schröder „pálfordulásáról” ad hírt. Bush elnök elérte, hogy Ázsiában az Amerika-ellenesség igazi tömegmozgalommá vált – írja a FAZ.

2006. 03. 06. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild am Sonntag (bild.t-online.de)

Szaporodnak az Angela Merkel német kancellár külföldi kampányfellépéseire vonatkozó meghívások – írja vasárnapi kiadásában a legnagyobb német bulvárlap. Viktor Juscsenko ukrán elnök éppúgy szeretné meghívni a kereszténydemokrata politikust, mint a szlovákok, illetve a magyarországi Fidesz. A magyarok még a Merkel bizalmasának számító, befolyásos CDU Európa-politikust, Elmar Brokot is sorompóba állították, hogy lobbizzon az érdekükben. Eredménytelenül – Angela Merkelnek nincs ideje. Mint kedvesen közli: „Nekem kormányoznom kell!“ (Ugyanakkor Orbán Viktor, a Fidesz–Magyar Polgári Szövetség elnöke Angela Merkel meghívására holnap Berlinbe látogat – a szerk.)

Kormányzati ideje alatt Helmut Kohlt is felkérték hasonló kampánytámogatásra, még maga az amerikai elnök, Bill Clinton is szeretetett volna vele együtt fellépni. Kohl nagylelkűbb volt, mint Angela Merkel – 1996-ban Clintonhoz repült Milwaukee-ba.

Der Spiegel (spiegel.de)

Különválik férjétől Tessa Jowell brit kulturális miniszter. Ismert: Tony Blair miniszterének házassága férje kenőpénz-botránya miatt esett szét. A Berlusconi ügyvédjeként is tevékenykedő Davis Mills a vádak szerint hamis tanúzásáért 600 000 dollárt kapott az olasz miniszterelnöktől.

Der Spiegel (spiegel.de)

Míg Gerhard Schröder német exkancellár tavaly őszi kampányában még a befektetési alapok kártékony ténykedése ellen küzdött, e héten fizetett szónokként mond egy pénzügyi befektető ünnepségén beszédet Bécsben.

Schrödert már komolyan bírálták az SPD-n belül az orosz Gazprom gázkonszernnél vállalt pozíciója miatt, mostani bécsi fellépése pedig aligha lesz alkalmas imázsának megjavítására. – Személyesen nem vagyok hivatott, hogy a volt kancellár fellépéseit értékeljem – nyilatkozta a párt Bundestag-képviselője, Florian Pronold. A szocialista gazdaságpolitikus csak áttételesen hajlandó bírálni egykori főnökét, amikor úgy fogalmaz: „Abból indulok ki, hogy az osztrák befektetési alapnál mondott beszédében utalni fog azokra a szigorú szabályokra, amit Németországban az ő kormányzása alatt vezettek be.”

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

Az Egyesült Államok ázsiai politikai játszmáját elemzi a konzervatív napilap. A cikk szerzője szerint George Bush amerikai elnök „kemény” munkával elérte, hogy az Ázsiában mindig is jelenlévő Amerika-ellenesség igazi tömegmozgalommá vált. Míg a muzulmán világban – az indiai muzulmánok és kommunisták körében – egyértelmű ellenszenvvel fogadták ázsiai útja során, addig a hivatalos és az „amerikanizált” indiai elit kiemelkedő fogadtatásban részesítette az elnököt. Bush megfelelt az elvárásoknak, amikor látogatása utolsó napján „globális vezető hatalommá” nevezte ki Indiát, mely Amerika oldalán „megváltoztatja a világot.” Hivatkozott azon közös értékekre melyek a „föld legrégibb és legnagyobb demokráciáját” összekötik s felszólította Indiát, hogy járuljon hozzá a szabadság, demokrácia és a pluralizmus eszméinek elterjesztéséhez. A Times of India a következő napon már címlapján „indiai-amerikai civilizációról” írt.

A történelmi közeledés jelképeként felszámolták a két ország hidegháborúban jellemző hűvös kapcsolatait, s olyan megállapodást kötöttek, mely Indiát kivezeti az atompolitikai izolációból. Bush ajánlatával, miszerint hajlandó India civil atomkutatásait támogatni, felmondta a nemzetközi közösség eddig érvényes politikáját: semmiféle együttműködés a nukleáris politikában addig, amíg az érintett ország nem hajlandó csatlakozni az atomsorompó egyezményhez. Bármi is történjék, Bush először felállított egy világos fontossági sorrendet Dél-Ázsiában, ami a korábbi, India és Pakisztán közötti kínos egyensúlyozást váltja fel.

Ennek megfelelően lekezelte Bush szombaton pakisztáni vendéglátóit. Az igazi nagy pofont akkor keverte le, amikor arra a kérdésre válaszolt, miszerint Pakisztán „stratégiai partnerként” elvárhat-e egy hasonló nukleáris megállapodást, mint India. – Pakisztán és India különböző államok, különböző igényekkel és eltérő történelemmel – hangzott a filozofikus válasz. Világosabban aligha jegyzőkönyvezhette volna a tényt Bush, hogy ő már választott: Mussarrafnak marad a csatlós szerep a terrorizmus elleni háborúban, míg Szingh a partner a világ jövőjének kialakításában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.