A többségében jobboldali érzelmű, lokálpatrióta Hajdúságban sokakat meglepett, hogy ebben a körzetben a jobboldali jelölt ellenfele újra csak az a Nagy Sándor lett, aki 2002-ben sem váltotta be a szocialisták hozzáfűzött reményeit. Az egykori szakszervezeti vezért akkor a Fidesz által is támogatott MDF politikus, Püski András verte meg, így nem sikerült egyéni mandátumot szereznie a Hajdúböszörmény-Hajdúnánás-Hajdúdorog alkotta körzetben.
A hajdúságiak egyik alapvető sajátossága az, hogy szívesebben bízzák érdekeik képviseletét arra, aki közülük való, aki ugyanazokkal a gondokkal kénytelen megküzdeni, amivel ők maguk. Azt viszont igen rosszul viselik, ha kemény munkával megszerzett tisztes jólétüket a pártállami múlt egyik haszonélvezőjének luxusával kell összehasonlítani. Ebből aztán meg is születik a sommás ítélet: ne legyen képviselő a Hadúságban az, aki a Rózsadombon lakik, és luxusautóval szaladgál leendő választókörzetébe – idéz egy közszájon forgó véleményt Kiss Attila.
– A böszörményi dorogi és nánási gazdák az ország legjobb földjein gazdálkodnak és tradicionálisan kitűnő minőségű szántóföldi növényeket termesztenek – világítja meg kicsit részletesebben a hajdúsági mentalitást a nyerésre álló jobboldali jelölt. – Túlnyomó többségük saját kis-, illetve középgazdasága megműveléséből, hasznából él. Érthető hát, ha azt szeretnék, hogy a kormány a gazdákat, vagyis a földből élő magyar gazdákat támogatná, nem pedig a fővárosi vagy külföldi befektetőket. Számukra magától értetődik, hogy a mögé a politikai erő mögé tudnak felsorakozni, amelyik „bennük” gondolkodik. Nem véletlen, hogy a Hajdúböszörmény térségében működő gazdaszervezetek közül öttel sikerült megállapodnunk az együttműködésről – summázza az eredményeket Kiss Attila.
Kérdésünkre, hogy ilyen elkötelezett jobboldali választóközeg mellett nem az lett volna-e a természetes, ha elsőkörös fidesz győzelem születik, a képviselőjelölt elmondja, tudomása szerint a szocialisták rengeteg pénzt öltek a választások első fordulójába, drága kampányvacsorákat szerveztek, és meglehetősen agresszív kampánystratégiát alkalmaztak. Mindez nem maradt hatás nélkül, alkalmas volt az emberek egy részének elbizonytalanítására – véli Kiss Attila. – Felismerve, hogy a helyben lakás fontos, elterjesztették, hogy elköltözöm Böszörményből, ami nyilvánvaló hazugság. Hírbe hoztak azzal is, hogy nem mertem nyilvános vitára kiállni szocialista ellenfelemmel, miközben a Nagy Sándor stábja volt az, amelyik délután közölte, hogy a délelőtt tető alá hozott megállapodás a vita szabályairól, már nem érvényes – mondja a képviselőjelölt, aki szerint a nem mindig fair kampánylépések ellenére sem kell félni a második fordulótól.
Optimizmusát a számok is alátámasztják, hiszen 44,28 százalékos első fordulós teljesítményével annak a Nagy Sándornak a 42,38 százaléka áll szemben, aki egyéni körzetben eddig még mindig kudarcot vallott. Ráadásul a szocialista jelölt nyerési esélyeit a szabaddemokrata Csarnai Gabriella sem tudja visszalépéssel támogatni, hiszen mindössze 3,22 százalékot szerzett, s ez csak a negyedik helyhez volt elegendő. Vannak tartalékok viszont a jobb oldalon, ahol az MDF-es Murvai Kiss Krisztián 7,1 százalékos eredményt ért el, és bár vissza mindezidáig nem lépett (azóta visszalépett – a szerk.), választóinak egy részére bizton számíthat Kiss Attila a kormányzati teljesítménnyel igencsak elégedetlen Hajdúságban. Mester Antal MIÉP-es jelölt 2,11 százalékos teljesítménye ugyan nem volt elég a harmadik helyhez, de arra garanciát jelent,, hogy az őt támogató szavazók voksai semmi esetre sem fognak megjelenni a baloldalon, sőt, nyilatkozata szerint arra kéri szavazóit, támogassák Kiss Attilát – derült ki hajdúböszörményi látogatásunkkor.
A jelölt népszerűségéhez egyébként nagyban hozzájárul, hogy ő alapította Kelet-Magyarország egyik legelső magánrádióját, a Keleti Főcsatornát, és 1998-tól 2002-ig alpolgármesterként dolgozott Hajdúböszörményben. Ám többen úgy vélik, ez mind kevés lenne, ha közösségszervezőként, jó torkú énekesként nem lenne ott mindenütt, ahol a helyiek összejönnek megvitatni ügyes bajos dolgaikat. Utóbbi adottságára, mármint szép zengésű basszus hangjára maga is igen büszke, mint ahogy arra is, hogy a parlament Szená-torok nevű kórusának oszlopos tagja. A választási küzdelmektől kissé idegen módon ebben a dologban a közös éneklés mellett azt is szimpatikusnak találja, hogy ott a szólamok összeállításában pártszempontok nem zavarják sem az énekeseket, sem a karvezetőket, sem pedig a hallgatóságot …
Halálos tűz volt Csömenden