Chirac visszavonja a vitatott foglalkoztatási törvényt

Vége a játszmának, Jacques Chirac lefújta a mérkőzést: a francia köztársasági elnök bejelentette, hogy módosítja a fiatalok munkavállalásáról szóló törvényt, ami a milliós megmozdulásokat kiváltó úgynevezett CPE törvény visszavonását jelenti.

2006. 04. 10. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiatalok esélyegyenlőségéről szóló törvény 8. cikkelyét, az úgynevezett CPE törvényt, amely hónapok óta egyre élesedő belpolitikai válságot és utcai zavargásokat idézett elő, egy olyan jogszabállyal fogják helyettesíteni, amely a nehéz helyzetben levő fiatalok érdekét szolgálja – döntött Jacques Chirac francia államfő.

A köztársasági elnök hivatala által kiadott közlemény szerint Dominique de Villepein miniszterelnök előterjesztésére, a vezető kormánypártok parlamenti csoportjainak bevonásával hozta meg döntését Chirac.

A közleményt azután adták ki, hogy Villepin, Chirac és a parlament két házának elnöke egyórás megbeszélést tartott a köztársasági elnöki hivatalban.

Vége a játszmának, Chirac lefújta a mérkőzést – írja a Le Figaro. A tízhetes tüntetéssorozat és erőpróba után már csak a végjáték következik: míg a szakszervezetek délután alakítják ki álláspontjukat, a diákszervezetek azonnal felhívtak a számos középiskolát és campust körülvevő blokád feloldására.

Milliók „nem értették meg” a kormányfőt

Villepein a BBC szerint kifejtette: sajnálja, hogy a törvényt, amely „fiatalok ezreinek” adott volna munkalehetőséget, „nem értették meg teljes egészében”. Kijelentette, hogy a CPE csökkentette volna a munkanélküliséget. Francia lapvélemények szerint a többmilliós tüntetésekkel kísért, idegőrlő belpolitikai játszma megerősítette a magyar származású belügyminiszter, a Villepin mellett szintén köztársasági elnöki posztra készülő Nicolas Sarkozy pozícióit, mi több, őt sejtik a törvénymódosítás koncepciója mögött.

A brit közmédium emlékeztet: a kormány lépéskényszerben állt a húsvéti szabadságolások előtt, hiszen a szakszervezetek ultimátuma két lehetőséget ajánlott fel: a törvény azonnali visszavonását, illetve az általános sztrájkot.

Elemzők korábban megjegyezték: faramuci helyzet, hogy a törvénytervezet épp azokon a fiatalokon próbált volna segíteni, akik e tüntetéssorozaton s a múlt őszi gyújtogatások alkalmával is felhívták a figyelmet hátrányos helyzetükre. A szakszervezetek több évtizedes harca következtében ugyanis a szociális „vívmányok” szinte bebetonozzák állásába a munkavállalót, akit onnan igen nehéz elbocsátani. Emiatt a munkavállalók épp a fiatalabb korosztályok esetében igencsak meggondolják, hogy alkalmazzanak-e soraikból újabb munkaerőt. A CPE törvény lehetővé tette volna, hogy az első munkahelyén dolgozó, 26 év alatti fiatalt egy kétéves próbaidő alatt bármikor, indoklás nélkül elbocsáthassák.

BBC, Le Figaro, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.