Több százezer hívővel imádkozott együtt lengyelországi útjának második napján a katolikus egyházfő Czestochowában, Lengyelország leghíresebb búcsújáróhelyén. XVI. Benedek pápa pénteken reggel Varsóban misézett szintén több százezer ember előtt. A szakadó eső miatt a vártnál kevesebben érkeztek a lengyel fővárosba.
Hatalmas kereszt várta a varsói Pilsudski marsall téren felállított oltárnál a zarándokok tömegeit, hogy részt vegyenek a XVI. Benedek miséjén.
A 79 éves XVI. Benedek ugyanazon a téren celebrált misét, ahol 1979-ben elődje, II. János Pál történelmi jelentőségű szavakat mondott ki, megerősítve a lengyel nemzetet, s elemzők egybehangzó véleménye szerint megalapozta mindazt, ami végzetes rést ütött a bolsevik diktatúrák falán.
Az akkor Győzelem terének nevezett téren elhangzottak inspirálták a Szolidaritás mozgalmat, a változások igényét Közép-Európában. A lengyel kommunista rezsim rohamrendőreinek sorfalával szemben a pápa virágokkal díszített képét emelték fel a Szolidaritás szabad szakszervezet tüntetői, jelezve, hogy az általuk sokkal gyakrabban Szentatyának, mint pápának nevezett főpap védelmében bíznak, s leginkább őt tekintik hiteles szellemi vezetőjüknek az illegitimmé vált hatalommal szemben. II. János Pál Varsóban kijelentette: „Krisztus nélkül nem lehet a lengyel történelmet megérteni”, s azt kérte: „Szálljon le közénk a Te lelked, és változtassa meg e föld arcát”, a híveket pedig felszólította: „Ne féljetek!”.
A bajor pápával együtt a lengyel püspöki kar tagjai is részt vettek a varsói szentmisén.
A pápa az éjszakát Krakkóban tölti, ahol a szombati szabadtéri istentiszteletre kétmillió hívőt várnak a szervezők.
A katolikus egyházfő zarándoklatnak nevezett lengyelországi útjáról elmondta: végig akarja járni elődje életének színhelyeit fiatalságától az emlékezetes, 1978-as konklávéig. (A pápaválasztó konklávé évszázados hagyományt megszakítva választotta az akkori vasfüggöny mögött ténykedő főpapot, Krakkó püspökét és bíborosát, az akkor ötvennyolc esztendős Karol Wojtylát az egyház élére – a szerk.)
A látogatás harmadik napja szombaton szinte teljes egészében II. János Pál pápa jegyében telik: délelőtt, az érseki palota kápolnájában bemutatott magán szentmise után XVI. Benedek autóval Wadowicébe, Karol Wojty³a szülőhelyére látogat, ahol előbb a Szeplőtelen Fogantatás-bazilikába megy, majd felkeresi elődjének ma múzeumként működő szülőházát. Ezután a főtéren találkozik a város lakóival.
Krakkóba visszatérőben megáll a Kalwaria Zebrzydowska-i Mária-kegyhelyen, ahová Karol Wojtyla fiatalkorában gyakran elzarándokolt, majd pedig a Faustina Kowalska nővér tiszteletére szentelt Isteni Irgalmasság-kegyhelyen. Délután, immár Krakkóban, ellátogat a Wawelbe, majd a fiatalokkal találkozik a Blonie mezőn.
A látogatás utolsó napján, vasárnap délelőtt a pápa szentmisét mutat be a Blonie mezőn, ahová több mint egymillió zarándokot várnak.
Történelmi látogatás Auschwitzban: cigányok, szerzetesek halálára is emlékezve
Délután a német pápa történelmi látogatást tesz az auschwitz–birkenaui haláltáborban. Koszorút helyez el és imádkozik a Halál fala előtt, majd a 11. számú blokkhoz megy, amely egykor a Gestapo főhadiszállásának adott otthont, s amely zsidók, cigányok, Jehova tanúi, homoszexuálisok, szerzetesek és más nézetet vallók millióinak a halálára és szenvedésére emlékezés szimbolikus helye. Pincéjében máig láthatóak a magánzárkák, a kínpad és a kínzószerszámok. Itt keresi föl a Szentatya azt a cellát, ahol Szent Maximilián Kolbe meghalt. Az auschwitzi koncentrációs táborban tett látogatása után a Párbeszéd és Imádság Központot keresi fel, ahol a klauzúrában élő karmelita apácákkal találkozik, akik a koncentrációs tábortól nem messze élnek. Ezután a pápa Birkenauba érkezik, ahol az áldozatok nemzetközi emlékműve előtt imádkozik. Az itt tartott imádságon túlélők és a zsidó hitközség delegációja is részt vesz. A rövid fohászok az itt meggyilkoltak anyanyelvein – többek között magyarul – hangzanak el, majd a pápa olaszul mond beszédet és imádságot.
XVI. Benedek vasárnap, az esti órákban a krakkó-balicei repülőtérről indul vissza Rómába.
Reuters, magyarkurir.hu, oecumene.radiovaticana.org
Menczer Tamás: Rendkívül súlyos a háborús helyzet!