II. János Pál nyomdokain XVI. Benedek

Több százezer hívővel imádkozott együtt péntek délután a katolikus egyházfő Czestochowában, Lengyelország leghíresebb búcsújáróhelyén. Előzőleg Varsóban szintén több százezres tömeg előtt mondott misét XVI. Benedek pápa lengyelországi útjának második napján.

2006. 05. 26. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több százezer hívővel imádkozott együtt lengyelországi útjának második napján a katolikus egyházfő Czestochowában, Lengyelország leghíresebb búcsújáróhelyén. XVI. Benedek pápa pénteken reggel Varsóban misézett szintén több százezer ember előtt. A szakadó eső miatt a vártnál kevesebben érkeztek a lengyel fővárosba.

Hatalmas kereszt várta a varsói Pilsudski marsall téren felállított oltárnál a zarándokok tömegeit, hogy részt vegyenek a XVI. Benedek miséjén.

A 79 éves XVI. Benedek ugyanazon a téren celebrált misét, ahol 1979-ben elődje, II. János Pál történelmi jelentőségű szavakat mondott ki, megerősítve a lengyel nemzetet, s elemzők egybehangzó véleménye szerint megalapozta mindazt, ami végzetes rést ütött a bolsevik diktatúrák falán.

Az akkor Győzelem terének nevezett téren elhangzottak inspirálták a Szolidaritás mozgalmat, a változások igényét Közép-Európában. A lengyel kommunista rezsim rohamrendőreinek sorfalával szemben a pápa virágokkal díszített képét emelték fel a Szolidaritás szabad szakszervezet tüntetői, jelezve, hogy az általuk sokkal gyakrabban Szentatyának, mint pápának nevezett főpap védelmében bíznak, s leginkább őt tekintik hiteles szellemi vezetőjüknek az illegitimmé vált hatalommal szemben. II. János Pál Varsóban kijelentette: „Krisztus nélkül nem lehet a lengyel történelmet megérteni”, s azt kérte: „Szálljon le közénk a Te lelked, és változtassa meg e föld arcát”, a híveket pedig felszólította: „Ne féljetek!”.

A bajor pápával együtt a lengyel püspöki kar tagjai is részt vettek a varsói szentmisén.

A pápa az éjszakát Krakkóban tölti, ahol a szombati szabadtéri istentiszteletre kétmillió hívőt várnak a szervezők.

A katolikus egyházfő zarándoklatnak nevezett lengyelországi útjáról elmondta: végig akarja járni elődje életének színhelyeit fiatalságától az emlékezetes, 1978-as konklávéig. (A pápaválasztó konklávé évszázados hagyományt megszakítva választotta az akkori vasfüggöny mögött ténykedő főpapot, Krakkó püspökét és bíborosát, az akkor ötvennyolc esztendős Karol Wojtylát az egyház élére – a szerk.)

A látogatás harmadik napja szombaton szinte teljes egészében II. János Pál pápa jegyében telik: délelőtt, az érseki palota kápolnájában bemutatott magán szentmise után XVI. Benedek autóval Wadowicébe, Karol Wojty³a szülőhelyére látogat, ahol előbb a Szeplőtelen Fogantatás-bazilikába megy, majd felkeresi elődjének ma múzeumként működő szülőházát. Ezután a főtéren találkozik a város lakóival.

Krakkóba visszatérőben megáll a Kalwaria Zebrzydowska-i Mária-kegyhelyen, ahová Karol Wojtyla fiatalkorában gyakran elzarándokolt, majd pedig a Faustina Kowalska nővér tiszteletére szentelt Isteni Irgalmasság-kegyhelyen. Délután, immár Krakkóban, ellátogat a Wawelbe, majd a fiatalokkal találkozik a Blonie mezőn.

A látogatás utolsó napján, vasárnap délelőtt a pápa szentmisét mutat be a Blonie mezőn, ahová több mint egymillió zarándokot várnak.

Történelmi látogatás Auschwitzban: cigányok, szerzetesek halálára is emlékezve

Délután a német pápa történelmi látogatást tesz az auschwitz–birkenaui haláltáborban. Koszorút helyez el és imádkozik a Halál fala előtt, majd a 11. számú blokkhoz megy, amely egykor a Gestapo főhadiszállásának adott otthont, s amely zsidók, cigányok, Jehova tanúi, homoszexuálisok, szerzetesek és más nézetet vallók millióinak a halálára és szenvedésére emlékezés szimbolikus helye. Pincéjében máig láthatóak a magánzárkák, a kínpad és a kínzószerszámok. Itt keresi föl a Szentatya azt a cellát, ahol Szent Maximilián Kolbe meghalt. Az auschwitzi koncentrációs táborban tett látogatása után a Párbeszéd és Imádság Központot keresi fel, ahol a klauzúrában élő karmelita apácákkal találkozik, akik a koncentrációs tábortól nem messze élnek. Ezután a pápa Birkenauba érkezik, ahol az áldozatok nemzetközi emlékműve előtt imádkozik. Az itt tartott imádságon túlélők és a zsidó hitközség delegációja is részt vesz. A rövid fohászok az itt meggyilkoltak anyanyelvein – többek között magyarul – hangzanak el, majd a pápa olaszul mond beszédet és imádságot.

XVI. Benedek vasárnap, az esti órákban a krakkó-balicei repülőtérről indul vissza Rómába.

Reuters, magyarkurir.hu, oecumene.radiovaticana.org

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.