Mérsékelt derűlátás, halott alkotmány: Európa május 9-éje

Az osztrák elnökség júniusra közös uniós útitervet fogalmaz meg, így adja át a stafétát a finneknek a következő fél évben – hangoztatta Wolfgang Schüssel egy berlini tanácskozáson. Angela Merkel Berlinben mérsékelt derűlátással beszélt az uniós alkotmányról a május 9-i Európa-napon.

2006. 05. 09. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemek közötti egyenlőség és más közös értékek is megalapozzák, hogy Európa új, közös terveket alkosson, mint például egy közös válságkezelő csoport létrehozása – jelentette ki Wolfgang Schüssel az EU-tagállamok brüsszeli, ünnepi tanácskozásán, a május 9-i Európa-napon. Az EU soros elnöki tisztét ellátó Ausztria „útitervet és nyolc, konkrét időpontokat is tartalmazó programot” próbál elfogadtatni az EU június 16-i csúcsértekezletén – jelezte az osztrák kancellár.

Schüssel szerint az alkotmányos szerződés-tervezet a legsikeresebb eredménye az elmúlt, közös 50 évnek, s a dokumentum szélesebb támogatottságát úgy lehetne elérni, hogy közérthetővé tegyék: ez a tervezet az EU„szent örökségét” képező alapértékeket tartalmazza, mint amilyen a nemek egyenlősége. A közös alkotmánytervezet megbukott 2005-ben a francia és a holland népszavazáson. Scchüssel most azt emelte ki, hogy 16 tagállam támogatta a tervezetet, ami szerinte a tagállamok közötti konszenzusra utal. A közös Európa együttműködésére példaként hozta föl Schüssel egy olyan, a Földközi-tenger térségében dolgozó közös tűzoltóegység megalakítását, amely nagyobb hatékonysággal olthatná az erdőtüzeket.

Merkel felélesztené az alvó alkotmányt

Németország a 2007. januárjától betöltendő EU-elnökség várományosaként folytatja az alvó EU-alkotmány fölélesztését – ígérte Angela Merkel egy berlini tanácskozáson. A német kancellár EU-vezetők előtt kijelentette: nem csatlakozhat minden állam az Európai Unióhoz, a közösségnek ki kell jelölnie saját határait. Merkel, aki az EU fölösleges bürokráciájának csökkentését helyezte kilátásba, úgy vélte: az EU-nak határozott kritériumokat kell megszabnia a csatlakozni kívánók számára.

A tanácskozáson az Európai Bizottság elnöke az unió szociális kihívásokra adott válaszait sürgette például a munkanélküliség, a közbiztonság terén. José Manuel Durao Barroso kijelentette, hogy a különböző tagállamok lakossága gyakorlatias lépéseket vár. A részt vevő, csoportokban vitatkozó képviselők munkájában a magyar küldöttek is részt vette, köztük Vastagh Pál (MSZP), Almássy Kornél (MDF) és Grúber Attila (Fidesz-MPSZ) is kifejtették gondolataikat a munkacsoportokban az EU társadalompolitikai kérdéseiről.

dpa, euobserver.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.