Megalakult kedden az új Országgyűlés, miután a törvényhozás tagjai letették az esküt a parlamentben, a történelmi zászlók előtt. Ezt követően a pártok bejelentették képviselőcsoportjaik megalakulását és a frakcióvezetők nevét. A MSZP frakcióját Lendvai Ildikó, az SZDSZ-ét Kuncze Gábor, a Fideszét Navracsics Tibor, a KDNP-ét Semjén Zsolt, az MDF-ét pedig Herényi Károly vezeti.
Méltányosságot és nagyvonalúságot kívánt Sólyom
A kampánynak vége, mostantól más beszédmódra van szükség – kezdte beszédét Sólyom László köztársasági elnök a parlament keddi alakuló ülésén. A nemzet javát szolgálná, ha a ciklusokon átívelő alapkérdésekben konszenzusra jutna az Országgyűlés – emelte ki az államfő. A köztársasági elnök kifejtette, az alkotmány szerint a képviselők tevékenységüket a köz érdekében végzik, azaz szabad mandátumuk van, az alaptörvény a képviselő lelkiismeretét teszi meg legfelsőbb fórumnak, és a mérce a nemzet szolgálata.
Részletek: Méltányosságot és...
Horváth: Alkotmányunk kerékbe tört
Úgy érzem, mintha Isten kezembe adta volna a tárogatót – elevenítette föl az ülést elnöklő Horváth János korelnök (Fidesz) Kossuth Lajos 158 éve mondott szavait. Horváth jelezte: képzeletbeli tükröt tart fel a testület számára, hogy lássák őket az általuk képviselt magyarok. Rámutatott: félrevezető és bántó, hogy a magyar alkotmány még mindig az 1949. évi XX. törvény nevet viseli, s kifogásolta, hogy ez a „kommunista diktatúra törvénye volt”, ezért jelenlegi „alkotmányunk kerékbe tört”. A 85 éves Horváth saját, fordulatos életének emlékeit idézte föl annak tükrében, mikor és milyen körülmények között volt a Parlament épületében: a Szabad Élet Diákmozgalom tagjaként 1944-ben, amikor a nyilasok letartóztatták, „az épülettel a pincében kezdte az ismerkedést”, majd nemzetgyűlési képviselőként is innen vitték el a kommunisták az Andrássy útra.
Részletek: Horváth:...
Szigeti változtatna az ajánlószelvényeken és a lakhelyen kívüli szavazáson
A láncszavazástól való félelmeket a gyakorlat nem igazolta, ám a jogalkotónak módjában áll „biztonságosabb megoldást adnia” – hangoztatta a 2006-os országgyűlési választásokról szóló beszámolója során Szigeti Péter. Az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke kiemelte: változtatni kell az ajánlószelvények rendszerén. Azt javasolta: ezeket ajánlóívekkel vagy kauciós rendszerrel kellene felváltani, így lehetne a visszaéléseket elkerülni.
Részletek: Szigeti:...
Lamperth: Egyszerűsíteni kell a külképviseleti szavazás rendszerét
Jogszerűen és a törvényes rendnek megfelelően zajlottak a 2006-os országgyűlési választások a külképviseleteken – jelentette ki Lamperth Mónika. A belügyminiszter felidézte, hogy a parlament 6,6 milliárd forintot állapított meg erre a célra, továbbá 100 millió forintot a kampányköltségekre. Szóvá tette, hogy voksukat külföldön leadni kívánó választópolgárok sokszor órákig várakoztak, s nem értették, hogy a szavazás titkossága miként érvényesül, ha szavazatukat egy olyan, nagyobb borítékban kell leadniuk, mely egy személyes adataikat tartalmazó adatlapot is tartalmaz.
Részletek: Jogszerű...
Nem fogadta el a Fidesz a beszámolókat
A Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt képviselői nem fogadták el a választások lebonyolításáról szóló belügyminiszteri beszámolót. A két ellenzéki frakció ugyancsak nemmel voksolt az Országos Választási Bizottság elnökének beszámolójára.
Balsai István (Fidesz) azt mondta: a választások eredményét elfogadják, a lebonyolításról szóló kormányzati beszámolót azonban nem, mert kifogásolják, hogy néhány helyen nem volt elég körültekintő a szavazatok összeszámolása. A fideszes képviselő elszólalását közbeszólások, bekiabálások kísérték.
Lamperth Mónika belügyminiszter kijelentette: a kifogásolt ügyeket valamennyi jogorvoslati szerv megtárgyalta.
Elnököt választott a Parlament
Titkos szavazáson az MSZP-s Szili Katalint a parlament elnökévé választották 345 igen, 31 nem, 9 érvénytelen szavazattal. A fideszes Áder János (349 igen, 26 nem, 10 érvénytelen) és a szabad demokrata Világosi Gábor (344 igen, 29 nem, 10 érvénytelen) alelnök lett. Az Országgyűlés jegyzőjének az MSZP Nyakó Istvánt, Podolák Györgyöt, Török Zsoltot, a Fidesz Hende Csabát, Németh Zsoltot és Szűcs Lajost, a KDNP Móring József Attilát, az SZDSZ Béki Gabriellát és Kis Zoltánt, az MDF Pettkó Andrást választották.
Az Országgyűlés alakuló ülése előtt tartott egyeztetésen a parlamentbe jutott pártok képviselői abban állapodtak meg, hogy az Országgyűlés elnökét a legtöbb mandátumot szerzett párt, az MSZP jelölheti, míg az Országgyűlés egy-egy alelnökének személyére a Fidesz és az SZDSZ tett javaslatot.
A megállapodás szerint a tíz jegyzői helyből három-három jegyzőre az MSZP és a Fidesz, két jegyzőre az SZDSZ, egy-egy jegyzőre a KDNP és az MDF tett javaslatot.
Horváth János korelnök bejelentette, hogy a tisztségviselők megválasztásával megalakult az Országgyűlés Házbizottsága. Szili Katalin, Áder János és Világosi Gábor mellett a testület tagja lett Lendvai Ildikó, az MSZP, Navracsis Tibor, a Fidesz, Semjén Zsolt, a KDNP, Kuncze Gábor, az SZDSZ és Herényi Károly, az MDF képviselőcsoportjának vezetője.
Sólyom László felkérte Gyurcsányt
A parlamenti ülésen felolvasták Sólyom László köztársasági elnök levelét, amelyben az államfő az MSZP és az SZDSZ által javasolt Gyurcsány Ferencet kérte fel kormányalakításra. A köztársasági elnök levelében közölte: más javaslat nem érkezett hozzá.
Gyurcsány a reformok kormányát szertné vezetni
Azt kívánjuk, hogy Magyarország erős és sikeres legyen. Erős és sikeres, olyan ország, amelyet polgárainak tehetsége, szorgalma, tenni akarása táplál – kezdte beszédét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt, aki szerint mindez olyan „nagyszerű” kihívás, amely lehetőséget és feladatot ad, nemcsak keveseknek, hanem sokaknak, határon belül és kívül.
A miniszterelnök-jelölt azt is kijelentette: a reformok kormányát szeretné vezetni, amely átalakítja az állam működésének sok területét, a közigazgatás, a közszolgáltatások széles rendszerét, elsősorban az egészségügyet, és olyan új reformoknak is nekikezd, mint a szociális intézmény- vagy a nyugdíjrendszer átalakítása.
Részletek: Gyurcsány...
Gyurcsány beszéde után Szili Katalin házelnök berekesztette az Országgyűlés alakuló ülését.
Az alakuló ülést követően azoknak a képviselőknek, akik nem szereztek újra mandátumot, meg kell kezdeniük a leszerelést: le kell adniuk az Országgyűléstől használatra kapott tárgyakat, például a laptopot, valamint a diplomata-útlevelet.
Forrás: Hír TV, Magyar Rádió, Info Rádió
Rapid délutáni friss – Varga Judit nyilatkozata felrobbantotta az internetet + videó
