Csütörtök estére ígérték a fertőzött baromfiállomány megsemmisítésének befejezését a karantén legszigorúbban kezelt központi területein. Süth Miklós főállatorvos a parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén elmondta, a megmaradt állatokat továbbra is folyamatosan szűrik még legalább két hónapig.
Eddig valamivel több, mint 440 ezer állatot pusztítottak el. Gráf József szakminiszter azt hangsúlyozta, hogy a kárt szenvedett termelők mindegyike 100 százalékos kártalanításra számíthat, amire a költségvetésben ilyen esetekre elkülönített 500 millió forint nem lesz elég. A szakminisztérium számításai szerint a madárinfluenza mostani, háziszárnyasokat megbetegítő hulláma valamivel több mint 8,5 milliárdos költséget terhel az államra: az uniós szabályok szerint ennek legfeljebb a felét ítélheti meg támogatásként a közösség. Gráf József mezőgazdasági miniszter azt várja, hogy a 8,5 milliárdos jelzett költségből mintegy 6 milliárdot fogad majd el az Európai Unió, Magyarország pedig ennek felét kaphatja meg uniós forrásból.
A tárcavezető azt hangsúlyozta, hogy ebben a kritikus helyzetben nem volna etikus, ha az esetenként szabálytalan állattartásra hivatkozva egyes termelőket nem kártalanítanának. Hozzátette: a feldolozócégek közül azonban csak azok piaci visszatérését támogatják összesen 4 milliárd forintnyi hosszúlejáratú, kamattámogatott hitel felvételének lehetővé tételével, amelyek bizonyítottan a madárinfluenza miatt kerültek nehéz helyzetbe. Ez 1 milliárdos kiadást jelent a költségvetésnek 10 év alatt. Gráf József azt nem tudta megmondani, mennyi kártérítést kapnak azok, akik közvetetten érintettek, mert például túltartás, a telepítés elhalasztása vagy a tojás megsemmisítése miatt károsodtak.
Süth Miklós főállatorvos arról beszélt, hogy a kereskedelmi tilalom csak Bács-Kiskun és Csongrád megyére vonatkozik, az ország más részeiből érkező árut a világ bármely táján átveszik. Japán és Szingapúr felfügesztette a magyar baromfitermékek importját arra az időre, amíg tájékoztatást kap az ügyben a magyar hatóságoktól. A karantén területén 28 állatorvos és 60 asszisztens dolgozik. Süth Miklós elmondta azt is, hogy a szakembereket csak órabéremeléssel lehetett rábírni arra, hogy a több százezer állat elpusztításában részt vegyenek.
Újra vághatnak baromfit Csongrádban
Újra vághatnak Csongrád megyéből származó baromfit a helyi üzemekben – közölte a Csongrád Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás igazgatója. A szentesi, a pusztamérgesi és a szeged-szentmihályi baromfifeldolgozó-üzemben ma megkezdődött a megyéből származó vágásérett szárnyasállomány feldolgozása – mondta a megyei főállatorvos. Hozzátette: az állatok húsából készült termékeket minden további korlátozás nélkül forgalomba hozhatják a cégek Magyarországon.
Az igazgató elmondta: annak ellenére, hogy az Európai Unió referencialaboratóriumából még nem érkezett meg a végleges eredmény, hogy a H5N1 vírus okozta Bács-Kiskun megye három településén a baromfi megbetegedéseket, a legszigorúbb óvintézkedéseket vezették be, s ezek jelenleg is érvényben vannak.A megye Tiszától nyugatra eső területén továbbra is zárt helyen kell tartani a szárnyasokat. A rendőrség szigorított ellenőrzést végez a közutakon, minden baromfiszállító kamiont megállítanak, ellenőrzik az állategészségügyi dokumentumokat, s ha valamilyen szabálytalanságot tapasztalnak felveszik a kapcsolatot az állategészségügyi hatóságokkal – közölte az igazgató.
(GR-Privátbankár.hu, hirado.hu/Független Hírügynökség)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
