Amerikai tengerészgyalogosok szálltak partra Libanonban

Több tonna robbanóanyag csütörtök reggeli ledobása után az első hírek Haszán Naszrallah sejk haláláról szóltak, de ezt a Hezbollah cáfolta és közölték, hogy az izraeli gépek egy épülőfélben lévő mecsetet bombáztak le. Közben amerikai tengerészgyalogosok kezdték meg hazájuk állampolgárainak kimenekítését.

2006. 07. 20. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy negyven amerikai tengerészgyalogos szállt partra Libanonban, hogy részt vegyenek az amerikai állampolgárok kimenekítésében az Izrael által bombázott területekről. A Nashville csapatszállító hajón érkezett katonák csütörtök hajnalban szálltak partra egy bejrúti partszakszon.

Ez az első alkalom 1983 óta, hogy az amerikai elitalakulat tagjai libanoni területre lépnek. 23 évvel ezelőtt Bejrútban 241 halottat követelt a főhadiszállásuk elleni támadás, ez a tengerészgyalogság legsúlyosabb veszteség volt a második világháború óta – emlékeztet a Reuters.

A fővárostól 15 kilométerre állomásozó szállítóhajónál a katonák útlevélvizsgálat után engedik fel az utasokat. A hajó négy alkalommal fordul meg a libanoni főváros és Ciprus között, ahová szerdán már mintegy 1000 amerikai állampolgárt menekítettek át. A Bush-adminisztráció péntekig mintegy 6000 személyt kíván kimenekíteni Libanonból.

Tömeges exodus

Berlin a második világháború utáni legnagyobb kimenekítési akcióját kezdte meg tegnap: a bejrúti német nagykövetség által megadott gyűjtőpontoknál mintegy 3000 ember várja, hogy elvigyék. A világ sok más országa is igyekszik hajókat, repülőgépeket küldeni Libanonba vagy környékére állampolgáraiért. Kanadának mintegy 40 ezer polgára él Libanonban.

Ciprus az Európai Unió segítségét kéri a libanoni menekültáradat továbbszállításához. A Földközi-tengeri szigetre folyamatosan érkeznek Libanonból a hazatérni szándékozók ezrei, de elhelyezésük egyre nagyobb gondot okoz. A ciprusi külügyminiszter elmondta: elsősorban repülőgépekre lenne szükség, hogy az emberek minél előbb hazatérhessenek.

Tévedésből mecsetet bombáztak?

A Hezbollah vezetőinek feltételezett bunkerét bombázta szerda este az izraeli légierő Bejrútban. A libanoni főváros déli részén található létesítményre több tonna robbanóanyagot dobtak le. Az első hírek a libanoni síita szervezet vezetőjének, Haszán Naszrallah sejknek a haláláról szóltak, de ezt a Hezbollah cáfolta és közölték, hogy az izraeli gépek egy épülőfélben lévő mecsetet bombáztak le.

Izrael és Libanon határán az izraeli csapatok reggel újra összecsaptak a Hezbollah fegyvereseivel, a veszteségekről eddig nem érkezett jelentés. A két támadás attól a helytől nem messze történt, ahol a síita szervezet emberei múlt szerdán megöltek két izraeli katonát, kirobbantva ezzel az egy hete tartó fegyveres konfliktust.

Rice: Korai még a tűzszünet

Segélyszervezeteket idézve a BBC figyelmeztet: katasztrófahelyzet küszöbére jutott Libanon, ahol a kormányfő azonnali tűzszünetet kér, miközben az izraeli invázió következtében 300 ember meghalt és mintegy félmillió lakos elmenekült.

Az amerikai külügyminiszter szerint korai egy esetleges tűzszünetről beszélni Libanonban. Condoleezza Rice ma New Yorkban tárgyal a libanoni válságról Kofi Annan ENSZ-főtitkárral és Javier Solanaval. Az Európai Unió biztonság- és külpolitikai főképviselője egyenesen a közel-keleti térségből érkezik, ahol tegnap izraeli vezetőkkel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel találkozott. Jeruzsálemi tárgyalásain Solana a fegyveres konfliktus azonnali felfüggesztésére szólította fel Izraelt és a Hezbollahot.

Reuters, BBC, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.