Demján: alkotmánybírósághoz fordulhat a VOSZ

„Magyarország ég mint ház, a tüzet el kell oltani” – így jellemezte az ország állapotát Demján Sándor, a Vállalkozók Országos Szövetsége ügyvezető elnöke. Tűzoltás céljából ő maga egy 8 milliárd forintos közcélú felajánlást tett. Kijelentette: ha az országgyűlés a jelenlegi formájában, egyfajta kollektív bűnösség elve alapján fogadja el az elvárt adó intézményét, akkor a vállalkozókat terhelő „adó és járulékok” ügyében az alkotmánybírósághoz fordul a VOSZ.

2006. 07. 04. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország válságban van. A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) egyetért abban, hogy az ország egyensúlyi helyzetét meg kell teremteni, támogatjuk a konszolidációs törekvéseket – jelentette ki Demján Sándor ügyvezető elnök a szervezet keddi sajtótájékoztatóján, hozzátéve: nem tartja reformnak azt, ami jelenleg e címszó alatt Magyarországon történik. A sajtótájékoztatón részt vett többek közt Hankiss Elemér és Rodz József, a VOSZ soros elnöke is.

Demján ugyanakkor, kérdésekre válaszolva kijelentette: ha az országgyűlés a jelenlegi formájában, egyfajta kollektív bűnösség elve alapján fogadja el az elvárt adó intézményét, akkor a vállalkozókat terhelő „adó és járulékok” ügyében az alkotmánybírósághoz fordul a VOSZ. A vállalkozói szövetség vezetője úgy fogalmazott: az érintettek esetében 95 százalékot büntetnek 5 százaléknyi csaló miatt. Úgy vélte: „Valószínűleg létezik egy jogot nem tisztelő személy a kormány tanácsadói körében”, aki ezt kiötlötte.

Konszolidációs javaslat cseh példára

Magyarország rendkívül nehéz helyzetben van, s elég gyenge vigasz, hogy a VOSZ ezt már a választások előtt jelezte – fogalmazott Demján, aki szerint „Magyarország ég mint ház”.

Demján kijelentette: a konszolidáció egyik feltétele, hogy – cseh példára – négy éven belül a bérek adó- és járulékterhei nem haladják meg a 42 százalékot. Ez azt jelenti, hogy minden magyarnál megmarad a megkeresett bér 58 százaléka – hangsúlyozta, hozzátéve: Csehországban az átlagbér 200 ezer forintnak felel meg. Itt az ideje kilábalni a félfeudális adórendszerből a reális adókedvezmények irányába – jegyezte meg. Demján figyelmeztetett: 1,5 hónap alatt 15 százalékkal szegényebb lett mindenki Magyarországon a forint gyengülése következtében., s ha nem történnek gyors lépések, 3-400 forint lesz egy euró. Rámutatott: 6 év alatt lehet és kell elérni, hogy a vállalatok adóterhelése ne legyen magasabb, mint a régió más országaiban. Elmondta: ha a jelenlegi állapotok nem változnak meg, Magyarország elszegényedik és száz év múlva itt senki nem beszél magyarul.

Válság és tűzoltás

Demján úgy vélte: nem reform az, ahol 1000 főben határozzák meg, hogy legyen-e a településnek helyi önkormányzata, nem oktatási reform, ahol 70 felsőfokú intézmény marad meg, nem egészségügyi reform, ahol ennyi kórház működik, ahol 100 ezer lakosra ennyi az önkormányzati alkalmazott.

A kialakult válság egyik okát Demján a társadalmi szolidaritás hiányában jelölte meg, így bejelentette: az elkövetkező öt évre 8 milliárd forint összegben közcélú felajánlást tesz a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének aktív közreműködésével. Mint azt a közcélú alapítvány VOSZ által jelölt elnöke, Hankiss Elemér is elmondta: a kezdeményezés célja, hogy a szegény sorsú fiatalok képzéséhez, a magyar kultúra és tudomány fejlesztéséhez nyújtsanak támogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.