Kormányzati szerepben a dohánylobbi?

A Szetey Gábor vezetése alá kerülő Kormányzati Szolgáltató Központ a sajátos, elemzők szerint már-már a demokrácia határait feszegető három új kormányzati csúcsszerv egyike. A Philip Morris cég csúcsmenedzsere pedig valószínűleg az élelmiszer szektorban is jelen lévő dohánylobbit testesíti meg.

2006. 07. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minisztériumi dolgozók fizetése, kormányzati gépkocsipark: első ránézésre olyan feladatok várnak a Philip Morris argentin cégének Gyurcsány Ferenc által kormányzati szereplőként hazahívott személyzeti főnökére, melyek önmagukban nem indokolnák egy elkülönített intézmény létrehozását.

A Szetey Gábor vezetése alá kerülő Kormányzati Szolgáltató Központ a sajátos, elemzők szerint már-már a demokrácia határait feszegető három új kormányzati csúcsszerv egyike, bár mozgástere kétségtelenül szűkebb az Államreform Bizottságot vezető Draskovics Tibor, vagy a Fejlesztési Kabinetet igazgató Bajnai Gordon jogköreinél.

Szeteyre, így a hivatalos verzió, a Philip Morris személyzeti főnökeként figyeltek fel. A dohánycégnél HR-igazgatóként tevékenykedő menedzser ugyanis „szigorú és következetes vezető”, akit a Philip Morris is felhasznált argentinai „partraszállásánál”, a cég fiatalítása folyamán.

Nem elhanyagolható körülmény, hogy a Philip Morris tulajdonosa, az Altria jelen van a magyarországi piacon az élelmiszerforgalmazási ágazatban. Korábban élelmiszer- és dohányipari szereplő is volt, ám „racionalizálásban” megelőzte a jelenlegi kormányt: bezárta egri dohánygyárát és budapesti édességüzemét.

A dohánylobbi erőteljes magyarországi befolyását mi sem jellemzi jobban, mint hogy 2005 júniusában a lapok a reformtörvény módosító javaslata kapcsán egy olyan „titkos záradékról” írtak, melynek értelmében akár hat évre meghosszabbítják azt a szerződést, mely engedélyezi a dohánytermékek reklámját a Forma-1-es versenyeken. Magyarország tehát még azt is kockáztatta volna, hogy megszegi az Európai Unió dohánytermékek reklámozásáról szóló irányelvét, és szembemenne az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének dohányzás-ellenőrzési keretegyezményének szellemével.

Talán nem véletlen, hogy Szetey személyében az üzleti élet egy újabb befolyásos szegmensének képviselője érkezik a kormányzati csúcsszerv élére. A menedzser valószínűleg nem csupán a kormányzati gépkocsik volánját tartja majd kézben.

Forrás: MNO, Világgazdaság, Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.