Mi rejtőzik a mozlim testvériségek mögött?

Az egyik izraeli lapra hivatkozva a Standard úgy tudja, még egy hétig szabad keze van Izraelnek a Hezbollah elleni háborújában. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a német honvédelmi vezetésben uralkodó maradiságról ír. Az SPD elnöke – nagy utat megtéve – már elképzelhetőnek tartja, hogy német katonák is részt vegyenek egy közel-keleti békemisszióban. A Welt am Sonntag bemutatja a mind befolyásosabb muzulmán testvériségeket.

2006. 07. 23. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap a Bundeswehr katonáinak nem kell a homoszexuális negyedben éjszakáznia című cikkében foglalkozik a berlini honvédelmi minisztériumban uralkodó maradisággal, amely ellen természetesen a zöldek már felemelték szavukat.

A berlini honvédelmi minisztérium meg kívánja védeni a Bundeswehr állományát, hogy szolgálati útjaikon meleg bárok közelébe kerüljenek. „A Bundeswehr tekintélyére gyakorolt negatív hatásokat el kell kerülni“, áll a tárcának a Bundestag petíciós bizottságának írt levelében. Nem várható el, hogy a Bundeswehr által lefoglalt hotelszobák olyan negyedben helyezkedjenek el „amelyet a homoszexuális közösséghez sorolnak“, amelyek ráadásul „egyértelműen ilyen lokálok“ közelében helyezkednek el, áll a levélben.

Az irattal a minisztérium egy kölni belvárosi hotel tiltakozására reagált, amely az ellen emelt panaszt, hogy törölték a Bundeswehr által ajánlott szállodák listájáról.

Éles kritikával illette a levelet Volker Beck, a zöldek berlini parlamenti igazgatója, aki személyesen is érintett az ügyben. (szerk.) Beck az elutasítás az indoklását „maradinak és esetleg jogellenesnek“ nevezte.

Bild am Sonntag (bild.t-online.de)

A legnagyobb európai bulvárlap vasárnapi kiadása Már nem elképzelhetetlen, hogy német katonák jelenjenek meg a közel-keleten címmel készített interjút Kurt Beckkel, az SPD elnökével.

Az 57 esztendős politikus a politikai folyamatok ismételt felvételének egyik lehetőségeként említette az izraeli–libanoni határon állomásoztatott stabilizációs egységeket. Az egységek összetételéről akkor érdemes dönteni, ha a küzdelemben résztvevő felek hozzájárultak a csapatok állomásoztatásához. A Bundeswehr már így is sok válsággócban jelen van, a Balkánon, Afganisztánban és most Kongóban. De helyesnek tartom, hogy Németország általában nem utasítja el a közel-keleti békefenntartó küldetésben való részvételt, fogalmazott Beck. Izrael hozzájárulása nélkül természetesen elképzelhetetlen a német részvétel. Az akció másik előfeltétele lenne, hogy végre létrejöjjön a fegyverszünet. Erre felügyelhetne egy nemzetközi egység. A német részvételben ebben az összefüggésben is valami különlegesség lenne, de egy nemzetközi akció keretében már nem tűnik elképzelhetetlennek.

A rajna-vidék-pfalzi miniszterelnök kifejezetten örül a németországi új patriotizmusnak. Az országgal azonosulni ráadásul ma sokkal könnyebb, mint korábban bármikor. A labdarúgó vb idején a hazafiságnak olyan változatát éltük meg, aminek csak örülni lehet.

Végül a szociáldemokrata elnök a koalíciós viták kapcsán megjegyezte, ha ez a kabinet magát, mint vitáktól tépázott bandát láttatja, amely egyetlen problémát sem képes megoldani, akkor az SPD és a CDU/CSU a következő választásokon katasztrófákat fog megélni.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali liberális osztrák lap Az Egyesült Államok még egy hetet ad Izraelnek című írásában ismerteti a Haaretz értesüléseit.

Izrael lapértesülések szerint abból indul ki, hogy az Egyesült Államok legalább még egy hetet ad neki a libanoni offenzíva befejezéséhez. „Magas rangú hivatalos személyek azon a véleményen vannak, hogy az amerikaiak a Hezbollah elleni támadásokra még egy hétig zöld jelzést adnak”– áll a Haaretz című izraeli újság honlapján. Hivatalosan egyelőre a hírt nem erősítették meg.

Az Egyesült Államok mindeddig nem csatlakozott a számtalan azonnali fegyverszünetre felszólító követeléshez. A washingtoni kormány álláspontja szerint számos alapvető problémát kell mindenekelőtt tisztázni. Vasárnap az amerikai külügyminiszter asszony a Közel-Keletre utazik.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Till-R. Stoldt Kőkemény ideológusok, vagy hajlékony pragmatikusok – mi rejtőzik a mozlim testvériségek mögött? című cikkében foglalkozik az arab országok vallási gyakorlatát meghatározó 80 esztendős kérdéssel.

A mozlim testvériségekre jellemző kettősségre az egyik legjobb példa annak palesztin filiáléja a Hamasz: egyrészt izraeli katonákat ejtettek túszul abban reménykedve, hogy az izraeli ellencsapás majd világméretű szolidaritást vált ki a Hamasszal. Másrészt számos palesztin Teréz anyaként tiszteli a Hamasz aktivistákat, mert orvosként, tanárként, ápolónőként a végkimerülésig segítenek a szegényeken.

Ez a kettős természet jellemezte a mozlim testvériségeket megalakulásuk óta. 1928-ban alapította az egyiptomi Hasszán al-Banna a muzulmán testvériséget, mint szigorúan hierarchizált szunnita muzulmán szervezetet. A szervezet távlati célja egy valódi iszlám társadalom felépítése volt, amely mentes a keresztény gyarmatosítók befolyásától, s amelyet a Korán és a próféta akarata alapján építenek fel. Az erőszakot ugyan al-Banna nem utasította el, de inkább a békés aprómunkát ajánlotta.

Ingyen konyhákkal, iskolai szolgáltatásokkal, ingyenes orvosi szolgálattal és misszióval a szervezet gyorsan több tízezres tömegmozgalommá vált. Már a harmincas években számos arab országban jöttek létre testvérszervezeteik.

A 40-es években mutatta meg először másik arcát: merényleteket hajtottak végre politikai ellenfeleik ellen. Nasszer egyiptomi rezsimje betiltotta a testvériséget és kíméletlenül üldözte azt. E tapasztalat következtében az radikalizálódott. Sajjid Qutb, az 1966-ban kivégzett vezető megírta az iszlamista körökben közismert Mérföldkövek című művét.

Ebben az emberiséget két csoportra osztotta, igaz mozlimokra és a többiekre. S ebben az igazhitűeknek joguk van a hitetlenek elleni harcra azok leigázásáig. A Mérföldkövek azóta minden „jó” terrorista kötelező irodalmává váltak.

Miközben a mozlim testvériségek közel 70 országban vannak jelen, azonban még sehol sem sikerült teljesen megszerezniük a hatalmat. Bár számos helyen álltak már a hatalom előszobájában. 1989-ben egy szigorú iszlamista rezsimet hoztak létre, amelynek szellemi vezérévé a testvériség egyik tagjává Hasszán al-Turabi vált. Őt azonban nem sokkal később megbuktatta a hadsereg. Jordániában a testvéreket rövid kormányzati részvétel után ez ellenzékbe száműzték.

1992-ben az algériai szervezetük, a FIS igen közel volt a választási győzelemhez, azonban a hadsereg puccsot hajtott végre és betiltotta őket. A testvériséget Egyiptomban is betiltották, bár tagjai egyenként indulhattak a 2005-ös, szabadnak alig nevezhető parlamenti választásokon.

Az a tény, hogy a testvériségnek eddig még nem sikerült a teljes hatalmat megszereznie, sokak számára komoly vonzerőt gyakorol. A testvériség egyeseknek egy elidegenedésmentes iszlamista társadalmat, míg másoknak a jótékonykodást és korrupciómentességet jelenti. Nem csoda, hogy a szervezet miden iszlám államban a legerősebb tényezővé vált, ahol legalább félig-meddig szabadok a választások.

Szakértők szerint nem lehet teljes bizonyossággal megválaszolni, hogy a szervezet nyugat-európai fogadkozásai, csak „taktikai manőverként, vagy ténylegesen a mérséklet irányába tett lépésként” értékelendők. A túlzott hiszékenység ellen szólnak azok a tapasztalatok, amelyek azt mutatják mit tesznek a testvériségek, ha a hatalom közelébe jutnak.

Majdnem mindenütt sikerült jobb szociális ellátásokat kivívniuk. Másrészt híveik Egyiptomban rendszeresen kisebb pogromokat szerveznek a keresztény kopt kisebbség ellen. Haszan al-Turabis vezetésével Szudában is kíméletlenül harcolnak a nem muzulmán kisebbség ellen. Palesztinában a Hamasz azt tanítja a gyermekeknek, hogy a zsidók világméretű összeesküvésen dolgoznak, amelynek célja az emberiség boldogtalanságba taszítása.

Jordániában a testvérisége parlamentben ülő szárnyának köszönhető, hogy az ún. becsület gyilkosságok elkövetői gyakorlatilag büntetlenül megúszhatják tetteiket. Algériában elutasították a kormányban résztvevő mérsékelt testvérek azt a törvényt, amely engedélyezte volna a nők számára a házasságot apjuk engedélye nélkül is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.