Die Welt (welt.de)í/b>
A konzervatív német napilap „A koalíció nem az igazi problémákkal foglalkozik” című cikkében Horst Köhler szövetségi elnök kemény kritikáját ismerteti.
Egyre több polgár elégedetlen a szövetségi kormány reformpolitikájával. A kancellár asszony népszerűségi mutatói hetente romlanak. Ez, úgy tűnik, egyre jobban aggasztja Horst Köhler szövetségi elnököt is, aki szokatlanul erélyes szavakkal bírálta a kancellárt. Köhler szerint a koalíció tagjai túl sok energiát pocsékolnak el pártpolitikai „terepasztaljátékkal”. Köhler a ZDF csatornának adott ún. nyári interjújában arra szólította fel a kormányt, hogy koncentráljon a szakmai problémákra.
„Valószínűleg érzik az emberek, hogy tiszta pártpolitikával nem múlik el a munkanélküliség” – fűzte hozzá. „Nincs kétségem afelől, hogy a koalíció az igazi problémákkal kíván foglalkozni, de azokat még nem találta meg” – intette meg Köhler a kormányt. Az elnök kijelentette, hogy az alkalmanként a hivatalgyakorlásáról elhangzó bírálatok ellenére továbbra is aktívan kíván a politikai vitákba bekapcsolódni. „Nem azért lettem szövetségi elnök, hogy csak reprezentáljak, hanem hivatalom keretein belül segítsem az országot, a népet előrelépni.
Merkel visszautasította a kormányzati stílusát érintő kritikát. Úgy teszem a dolgomat, ahogyan helyesnek találom – nyilatkozta a Spiegelnek. Szerinte e kormány máris komoly eredményeket mutathat fel. A nagykoalíció Thomas de Maizière (CDU), a kancellári hivatalt vezető miniszter szerint sokkal jobban dolgozik, mint ahogyan az a közvéleményben tudatosul. Számos esetet igaztalanul koalíciós konfliktusként értelmeznek – nyilatkozta de Maizière a Deutschlandfunknak. Pedig gyakran csak tárcaközi érdekütközés, vagy olyan vita áll a háttérben, ami egy párt abszolút többsége esetén is megtörténhetne. Egyúttal kijelentette, nincs kétsége afelől, hogy a koalíció kitölti a teljes kormányzati ciklust.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lap Törökország bevonulással fenyegetőzik című cikkében az iraki káosz egyik várható következményével foglalkozik.
Ankara véget kíván vetni a PKK-nak (kurd munkáspárt) a kurdok által lakott Észak-Irakban zajló lázongásának. A török felfogás szerint az esetleges katonai akciót az önvédelmi jog legitimálná.
Törökország a katonai beavatkozás lehetőségét mérlegeli. Cemil Cicek ankarai kormányszóvivő a hétfői kormányülést követően úgy fogalmazott: a török kormány teljes egészében élni kíván a nemzetközi jog által rendelkezésére álló jogosítványokkal. Az Egyesült Államok és az iraki kormány köteles valamit tenni az iraki területen állomásozó PKK lázadók ellen.
Az Egyesült Államok és Irak nagykövetét a török külügyminisztériumba idézték, ahol Ankara kifejezte elvárását: a fenti két államnak gondoskodnia kell arról, hogy a PKK lázadása véget érjen Észak-Irakban. Török értelmezés szerint esetleges észak-iraki benyomulásukat az önvédelem joga igazolná.
A Törökország, az Egyesült Államok és az EU által is terrorszervezetként nyilvántartott PKK, a kurdok lakta Észak-Irakban berendezte visszavonulási bázisait, és onnan hajtja végre támadásait török célpontok ellen. Ankara adatai szerint csak az elmúlt öt napban 14 katonát, rendőrt és kormányhű kurd milicistát gyilkoltak meg a PKK aktivistái. A török hadsereg már tavasszal általános támadást indított a PKK ellen, a harcok eddig az ország délkeleti területeire korlátozódtak, s nem lépték át az iraki határt. A török–iraki határ közel 330 km hosszú, erősen szabdalt és ezért nehezen ellenőrizhető.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Olmert „minden terroristára vadászni” akar című cikkében ismerteti az izraeli miniszterelnöknek a libanoni háború megkezdése óta első nyilvános beszédében elhangzottakat.
Az izraeli miniszterelnök bejelentette, csapataik folytatni fogják a harci cselekményeket. Izrael nem nyugszik addig, amíg a radikális iszlamista Hezbollah mozgalom nem jelent többé fenyegetést, mondta Olmert az izraeli parlamentben. Izrael által az elmúlt szerdán megkezdett „Igazságos ár” fedőnevű hadművelet „lényegében az önvédelem aktusa”. Országa nem nyugszik bele abba, hogy polgárai a rájuk irányított rakéták árnyékában kényszerüljenek élni – fogalmazott Olmert.
A kormányfő a Hezbollahot és a Hamaszt „a Teherántól Damaszkuszig terjedő gonosz tengelyének szerződéses partnereinek” nevezte. Eme Szíriával és Iránnal szövetségesi viszonyban álló szervezetek fenyegetést jelentenek, ezért a térség és a nemzetközi közösség érdekében Izrael magára vállalja megsemmisítésük feladatát. „Minden egyes kilövőállást meg fogunk találni, minden egyes terroristát üldözni fogunk, minden terrorista infrastruktúrát szét fogunk verni” – jelentette ki Olmert.
Az öt nappal ezelőtt megkezdett libanoni hadműveletek óta először szólalt fel a miniszterelnök a Knesszetben. Mint Olmert kijelentette, minden nemzet életében eljön az igazság pillanata, amikor határozottan ki kell mondani: „Eddig és ne tovább!“. Izrael nem hagyja magát „sem terrorista bandáktól, sem terrorista szervezetektől, sem bármely szuverén országtól túszul ejteni“.
Magyar Péternek a „szivarfüstös szobák” mellőzésével is csak „agyhalottakat” sikerült képviselőnek választatni