A bomba Bejrútból érkezett?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a teljes káosz előtt álló Kongóról közöl pillanatképet. A Der Spiegel magas rangú brit diplomatát idéz, aki a polgárháború veszélye miatt szinte reménytelennek látja az iraki helyzetet. A Süddeutsche Zeitungban a német pályaudvarokon talált robbanóanyaggal kapcsolatos nyomozás legújabb eredményeiről olvashatunk.

2006. 08. 04. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Thomas Scheen Káosz a szavazatok megszámlálásánál Kongóban című cikkében megrajzolja a közép-afrikai égen tornyosuló felhőket. A többnyire békés választásokat követően egyre inkább a káosz közeledtének jelei érzékelhetőek.

Az EU első állásfoglalásában megelégedettségének adott hangot a választások lebonyolításával, valamint a szavazatszámlálással kapcsolatban. Szerda óta a 62 szavazatgyűjtő központban – ahol az 50 000 választási irodában leadott voksokat összesítik majd –, az urnák részben a szabad ég alatt várakoznak, mind inkább a teljes szervezetlenség jelei tapasztalhatóak. Az urnák tárolása mellett a szállításuk is rémálommá válik. Zárt teherautók helyett nem ritkán magánautókon, sőt motorkerékpáron szállítják őket, ami szinte felhívás az esetleges manipulációkra. Ezzel egyidőben lázonganak a vasárnap óta dolgozó szavazatszámlálók, akik mindeddig nem kapták meg a 70 dolláros fizetésüket. Hasonló mulasztások korábban ahhoz vezettek, a választási bizottságok elkeseredett munkatársai szándékosan megsemmisítették a választók adatait tartalmazó CD-ket.

A választási bizottság szóvivője ugyan ígéretet tett arra, hogy a szavazatszedők megkapják pénzüket. Ennek ellenére egyre több esetről hallani, ahol a munkatársak otthagyják az irodákat és az urnákat. Ráadásul egyre gyakrabban megsértik az elnökjelöltek a részeredmények nyilvánosságra hozatalának tilalmát. Különösen a két legesélyesebb jelölt, a jelenlegi elnök, Joseph Kabila és helyettese, Jean-Pierre Bemba kezében lévő magánrádiók és televízióállomások szerda óta folyamatosan közölnek eredményeket, melyek a tulajdonos győzelmét vetítik előre.

Így Bemba már bejelentette: megszerezte a kinshaszai szavazatok 70 százalékát, sőt országosan is elérte az abszolút többséget. Az ország keleti részén, Bukavuban, viszont az emberek már Kabila állítólagos győzelmét ünnepelték.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Annette Ramelsberger A bomba nyoma a Közel-Keletre vezet című cikkében ismerteti a dortmundi és koblenzi pályaudvarokon talált robbanóanyaggal teli kofferokkal kapcsolatos nyomozás állását.

A lap információi szerint a robbanóanyaggal teli bőröndben egy feliratos, arab nyelvű műanyagzacskót találtak, mely a nyomozók szerint vélhetően a libanoni fővárosból, Bejrútból származik. A nyomozók egyelőre bizonytalanok, miként értékeljék a műanyagzacskót. A követeléseiket ismertetni szándékozó terroristák általában nem „jelzéseket” helyeznek el, hanem félreérthetetlenül közlik elvárásaikat. Ráadásul sikeres robbantás alkalmával a zacskó vélhetően megsemmisült volna. Ezért a nyomozók nem zárják ki annak lehetőségét sem, hogy az elkövetők esetleg szerették volna félrevezetni a hatóságokat.
A dortmundi rendőrséghez csütörtök estig 47 bejelentés érkezett a robbanóanyaggal kapcsolatban. Az illetékes államügyész, Ullrich Schultheis nem kívánta kommentálni azokat a feltételezéseket, miszerint Köln lett volna a tettek kiindulási pontja. Mindenesetre a Aachen – Hamm és Mönchengladbach – Koblenz között közlekedő vonatok, amelyeken a bombákat találták, áthaladnak a Rajna-parti nagyvároson.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Amerikai tábornok és a brit nagykövet óvnak a polgárháborútól című cikkében az iraki demokratikus átalakulás helyzetével foglalkozik.

William Patey, bagdadi brit nagykövet, mielőtt végleg elhagyta volna állomáshelyét, a következő táviratot küldte kormányának: „Egy alacsony intenzitású polgárháború és Irak gyakorlati felosztása jelenleg valószínűbb, mint a stabil demokráciába történő átmenet”. Ezek a vészjósló szavak állnak a BBC szerint a nagykövet táviratában. Hasonló módon óvott a polgárháború veszélyétől John Abizaid tábornok, az Irakban harcoló amerikai csapatok parancsnoka.

Állásfoglalásában Patey úgy fogalmaz, hogy George W. Bush csökkentett várakozásait – egy olyan iraki kormány, mely képes hatalmon maradni, magát megvédeni és kormányozni – is „kétségesnek” nevezte. Az iraki helyzet a következő öt-tíz évben „rendezetlen és nehéz” lesz. A távozó nagykövet a legfontosabb kérdésnek nevezte annak megakadályozását, hogy a síita milíciák olyan külön „államot” hozzanak létre az államban, mint amilyen a Hezbollah Libanonban. A nagykövet ezzel határozottan eltért London hivatalos álláspontjától, melyben mindeddig optimistának mutatták magukat Irak jövőjével kapcsolatban.

Abizaid tábornok úgy fogalmazott a washingtoni szenátus szakbizottsága előtt, hogy Irak könnyen „polgárháborúba zuhanhat”, amennyiben nem sikerül megállítani a vallási köntösben jelentkező erőszakot. Különösen jelentős az erőszak Bagdadban, ahol a tábornok szerint a biztonság kritikus pontra jutott, ezért új egységek bevetésére lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.