Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Thomas Scheen Káosz a szavazatok megszámlálásánál Kongóban című cikkében megrajzolja a közép-afrikai égen tornyosuló felhőket. A többnyire békés választásokat követően egyre inkább a káosz közeledtének jelei érzékelhetőek.
Az EU első állásfoglalásában megelégedettségének adott hangot a választások lebonyolításával, valamint a szavazatszámlálással kapcsolatban. Szerda óta a 62 szavazatgyűjtő központban – ahol az 50 000 választási irodában leadott voksokat összesítik majd –, az urnák részben a szabad ég alatt várakoznak, mind inkább a teljes szervezetlenség jelei tapasztalhatóak. Az urnák tárolása mellett a szállításuk is rémálommá válik. Zárt teherautók helyett nem ritkán magánautókon, sőt motorkerékpáron szállítják őket, ami szinte felhívás az esetleges manipulációkra. Ezzel egyidőben lázonganak a vasárnap óta dolgozó szavazatszámlálók, akik mindeddig nem kapták meg a 70 dolláros fizetésüket. Hasonló mulasztások korábban ahhoz vezettek, a választási bizottságok elkeseredett munkatársai szándékosan megsemmisítették a választók adatait tartalmazó CD-ket.
A választási bizottság szóvivője ugyan ígéretet tett arra, hogy a szavazatszedők megkapják pénzüket. Ennek ellenére egyre több esetről hallani, ahol a munkatársak otthagyják az irodákat és az urnákat. Ráadásul egyre gyakrabban megsértik az elnökjelöltek a részeredmények nyilvánosságra hozatalának tilalmát. Különösen a két legesélyesebb jelölt, a jelenlegi elnök, Joseph Kabila és helyettese, Jean-Pierre Bemba kezében lévő magánrádiók és televízióállomások szerda óta folyamatosan közölnek eredményeket, melyek a tulajdonos győzelmét vetítik előre.
Így Bemba már bejelentette: megszerezte a kinshaszai szavazatok 70 százalékát, sőt országosan is elérte az abszolút többséget. Az ország keleti részén, Bukavuban, viszont az emberek már Kabila állítólagos győzelmét ünnepelték.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Annette Ramelsberger A bomba nyoma a Közel-Keletre vezet című cikkében ismerteti a dortmundi és koblenzi pályaudvarokon talált robbanóanyaggal teli kofferokkal kapcsolatos nyomozás állását.
A lap információi szerint a robbanóanyaggal teli bőröndben egy feliratos, arab nyelvű műanyagzacskót találtak, mely a nyomozók szerint vélhetően a libanoni fővárosból, Bejrútból származik. A nyomozók egyelőre bizonytalanok, miként értékeljék a műanyagzacskót. A követeléseiket ismertetni szándékozó terroristák általában nem „jelzéseket” helyeznek el, hanem félreérthetetlenül közlik elvárásaikat. Ráadásul sikeres robbantás alkalmával a zacskó vélhetően megsemmisült volna. Ezért a nyomozók nem zárják ki annak lehetőségét sem, hogy az elkövetők esetleg szerették volna félrevezetni a hatóságokat.
A dortmundi rendőrséghez csütörtök estig 47 bejelentés érkezett a robbanóanyaggal kapcsolatban. Az illetékes államügyész, Ullrich Schultheis nem kívánta kommentálni azokat a feltételezéseket, miszerint Köln lett volna a tettek kiindulási pontja. Mindenesetre a Aachen – Hamm és Mönchengladbach – Koblenz között közlekedő vonatok, amelyeken a bombákat találták, áthaladnak a Rajna-parti nagyvároson.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Amerikai tábornok és a brit nagykövet óvnak a polgárháborútól című cikkében az iraki demokratikus átalakulás helyzetével foglalkozik.
William Patey, bagdadi brit nagykövet, mielőtt végleg elhagyta volna állomáshelyét, a következő táviratot küldte kormányának: „Egy alacsony intenzitású polgárháború és Irak gyakorlati felosztása jelenleg valószínűbb, mint a stabil demokráciába történő átmenet”. Ezek a vészjósló szavak állnak a BBC szerint a nagykövet táviratában. Hasonló módon óvott a polgárháború veszélyétől John Abizaid tábornok, az Irakban harcoló amerikai csapatok parancsnoka.
Állásfoglalásában Patey úgy fogalmaz, hogy George W. Bush csökkentett várakozásait – egy olyan iraki kormány, mely képes hatalmon maradni, magát megvédeni és kormányozni – is „kétségesnek” nevezte. Az iraki helyzet a következő öt-tíz évben „rendezetlen és nehéz” lesz. A távozó nagykövet a legfontosabb kérdésnek nevezte annak megakadályozását, hogy a síita milíciák olyan külön „államot” hozzanak létre az államban, mint amilyen a Hezbollah Libanonban. A nagykövet ezzel határozottan eltért London hivatalos álláspontjától, melyben mindeddig optimistának mutatták magukat Irak jövőjével kapcsolatban.
Abizaid tábornok úgy fogalmazott a washingtoni szenátus szakbizottsága előtt, hogy Irak könnyen „polgárháborúba zuhanhat”, amennyiben nem sikerül megállítani a vallási köntösben jelentkező erőszakot. Különösen jelentős az erőszak Bagdadban, ahol a tábornok szerint a biztonság kritikus pontra jutott, ezért új egységek bevetésére lenne szükség.
Széteshet Magyar Péter pártja a baloldali politikus botrányos viselkedése miatt?