Ehhez képest éppen a katasztrófavédelemnél bénult meg az információáramlás múlt vasárnap, amely közvetve hozzájárult az öt ember halálával, ötszáz sérülésével járó katasztrófához.
Nemcsak Szilvásy György kancelláriaminisztert és Demszky Gábor főpolgármestert terhelheti felelősség az augusztus 20-i tragédiáért, mint ahogy azt a Fidesz a napokban bejelentette, hanem Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési minisztert is. Erre utal, hogy a választások után létrehozott tárca vezetőjének feladat- és hatáskörét szabályozó 2006-os kormányrendelet szerint az önkormányzati és területfejlesztési miniszter a katasztrófák elleni védekezésért felelős tagja a kormánynak. Ugyanezen jogszabály szerint „a miniszter a katasztrófák elleni védekezéssel kapcsolatos felelőssége körében (…) irányítja a polgári védelemmel összefüggő hatósági tevékenységet, ellátja a polgári védelem szervezet- és tevékenységirányításával kapcsolatos feladatokat”, illetve „ellátja a polgári veszélyhelyzeti tervezéssel összefüggő feladatokat”.
Mint ismert, éppen az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál (OKF) halt el a meteorológiai szolgálat piros jelzésű riasztása a viharról, amelyet 19 óra 39 perckor, tehát másfél órával az ítéletidő előtt átküldtek, de az OKF ügyeletese nem olvasott el. Az ügyeletes meteorológus ellen fegyelmi eljárás indult, a katasztrófavédelem munkatársát viszont felfüggesztették állásából. Emlékezetes, augusztus 20-án Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szilvásy György kancelláriaminiszter vidéken, Tatár Attila OKF-főigazgató pedig szabadságon volt.
Nem igazán közismert, hogy Lamperth Mónika az elnöke a kormányzati koordinációs bizottságnak (KKB). Ez a szervezet az 1999-es, a katasztrófák elleni védekezés irányításáról szóló törvény értelmében „a védekezésre való felkészülésben és a megelőzésben kialakítja és érvényesíti a kormány katasztrófavédelemmel összefüggő döntéseinek előkészítése során a felkészülés, valamint a védekezés egységes követelményeit”. Tehát a KKB-nek nemcsak a katasztrófák utáni kárelhárítás koordinálásában, hanem a felkészülésben és a megelőzésben is szerepe van. Ennek ellenére Lamperth június óta nem hívta össze ezt a testületet, pedig a katasztrófavédelmi szempontból kiemelkedő fontosságú augusztus 20-i tűzijáték miatt ez indokolt lehetett volna.
Benkő István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium kommunikációs igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, nem érkezett a meteorológiai szolgálattól olyan veszélyről szóló információ a tűzijáték előtt, amely a KKB összehívását indokolta volna. Hozzátette: mivel az időjárás-előrejelzés jelenlegi fejlettsége miatt kellő biztonsággal nem prognosztizálható megfelelő időben egy településre vagy egy jól körülhatárolható területre veszélyes időjárási jelenség, ezért százszázalékos biztonsággal nem lehet megelőzni az emiatt bekövetkező károkat. Úgy vélte, az augusztus 20-i tragédia és az emberi mulasztás között nincs ok-okozati összefüggés.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti