Szobrot egy tömeggyilkosnak?

A Focus magazin főszerkesztője azt a PDS kezdeményezést tűzte tollhegyére, mely szobrot kíván állítani Leninnek. A Berliner Zeitung nem mulasztja el megemlíteni, hogy Schröder beavatkozása ellenére a budapesti hatóságok nem segítették eléggé az eltűnt NDK-milliók utáni nyomozást. A Welt a folyamatosan romló német-lengyel (v)iszonnyal foglalkozik.

2006. 08. 01. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin főszerkesztője, Helmut Markwort Tisztelni kell egy tömeggyilkost című írásában a PDS javaslatával foglalkozik, amely szerint szobrot kívánnak állítani Leninnek.

Ha egy német polgármesternek az az őrült ötlete támadna, hogy szobrot emeljen Adolf Hitlernek, akkor a javaslattevőt a jogos felháborodás vihara – ötletével egyetemben – elsöpörné.

Ha Potsdamban a Baloldali Párt-PDS azt követeli, hogy a városban szobrot állítsanak Leninnek, akkor a tiltakozás érthetetlen okból igencsak lagymatag. A szociáldemokraták támogatják a tervet. Jakobs (SPD) főpolgármester szerint neki igazából mindegy, mivel Lenint sohasem törölték az emlékművek listájáról, szobrát újra fel kell állítani.

Erre a potsdami CDU azt követelte, hogy Lenint töröljék az emlékműre érdemesített személyek listáról, hiszen százezrek meggyilkolása szárad a lelkén. Sajnos ezt kevesen tudják és sokakat becsapott ama propaganda-hazugság, miszerint Sztálin volt a tömeggyilkos, míg Lenin az emberarcú kommunizmust képviselte.

Lenin volt az állami terrorizmus feltalálója. Elméletét (A proletár állam a polgárság megsemmisítésének gépezete) szisztematikusan és erkölcsi skrupulusok nélkül átültette a gyakorlatba. Uralma idején túszok tízezreit agyonlőtték, százezerszámra lemészárolták a munkásokat és parasztokat, félmillió kozákot deportáltak és likvidáltak. A koncentrációs tábor feltalálója volt, mérges gáz bevetésére adott parancsot, és egy éhínséget is megpróbált igazolni, melyben milliók veszítették életüket. A bolsevizmussal szembeni ellenállást halállal büntetendő tettként definiálta, milliók pusztultak el eme törvény miatt. Aki tud olvasni, az tényleg ilyen bűnöző előtt szeretne egy demokratikus államban emlékmű felállításával tisztelegni? – teszi fel a kérdést a lap.

Berliner Zeitung (berlinonline.de/berliner-zeitung)

A német főváros napilapja Andreas Förster Befejezik az NSZEP pénzek utáni kutatást című cikkében az egykori állampárt vagyonának eltüntetését felderíteni hivatott bizottság munkájának beszüntetéséről ír.

Tizenhat évvel a német újraegyesülés után az egyik utolsó, még működő, az egykori NDK-val foglalkozó szervet, a Független Pártvagyon Bizottságot (UKPV) is elérte a feloszlatás szele. A szövetségi kormány törvénytervezete értelmében az UKPV ez év végén beszüntetné tevékenységét.

A bizottságot a Lothar de Maiziére (CDU) vezette utolsó NDK kormány állította fel. Feladata abban állt, hogy kiderítse, miként alakult 1945 óta az NDK pártjainak és tömegszervezeteinek vagyona, 1989. október 7-én mi volt a vagyoni helyzetük, s a jogtalanul megszerzett vagyontárgyakat visszajuttassák a jogos tulajdonosoknak. A bizottságnak összesen 1,6 milliárd euró értékű vagyon sorsát sikerült kiderítenie. Amennyiben a vagyontárgyak nem voltak jogos tulajdonosaiknak visszaadhatóak, akkor azt a közcélokra átadták az új tartományoknak.

A ma már csak nyolc főt foglalkoztató bizottság tevékenysége az utóbbi időben főként Magyarországra és az ott feltételezett kelet-német állampárti pénzekre koncentrált. 2003-ban merült fel annak a gyanúja, hogy Günter Forgber, a korábbi NDK üzletember és Stasi ügynök, a rendszerváltás idején 100-200 millió nyugatnémet márkát utaltatott át a Magyar Nemzeti Bankon keresztül Nyugat-Európába. A német-magyar munkacsoport kétéves, közös nyomozása számos adatot hozott felszínre. A vegyesbizottság létrehozásába Budapest csak Gerhard Schröder masszív beavatkozását követően adta beleegyezését, azt azonban két év után sem sikerült pontosan tisztázni, hová folyhatott az egy ideig Magyarországon parkoltatott összeg. Az UKPV a magyar szervek együttműködési szándékának hiányosságait teszi felelőssé a keresés eredménytelenségéért.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Gerhard Gnauck Lengyelország elnöke gesztusokra vár erős szomszédjától című írásában a Varsó és Berlin között nem csituló feszültséggel foglalkozik .

A lengyel köztársasági elnök egy rádióinterjúban bírálta Németország kíméletlen Európa-politikáját. „Németország az EU tagja, azonban a jelenlegi külkapcsolataiban egy teljesen önálló alany, az uniótól gyakorlatban független. Németország szinte utasítgatja az EU-t.” Kaczynski ugyan jó kapcsolatokra törekszik Németországgal, de az erősebb félnek kell engedményeket tenni – mondja, de ezeket azonban eddig egyetlen kérdésben sem látom.

Az interjúban Kaczynski Merkelt a német érdekek szempontjából igen hatékony politikusnak, nevezte. A lengyel elnök sajnálkozott, hogy a kancellár-asszony oroszországi útja alkalmából egyetlen másodpercre sem állt meg Varsóban. Ugyanakkor kitért ama kérdés elől, hogy Varsó tett-e valamilyen – Merkel telefonhívásához mérhető – gesztust Berlinnek.

Megfigyelők egyre jobban aggódnak a romló német-lengyel kapcsolatok miatt. A kényesnek számító orosz-német földgázvezeték ügyében tovább távolodtak az álláspontok, Varsóban immár a projektben történő semmiféle részvételről sem akarnak tudni. A korábbi ötletet, egy leágazást Lengyelország felé, melyet Kaczynski márciusban még támogathatónak ítélt, szintén elvetettek.

Időközben a külpolitikai kérdésekben is hangadó lengyel elnök megváltoztatta véleményét. Álláspontja szerint egy közös uniós energiapolitika azt jelenti, „hogy feladjuk a nemzetállami kompetenciákat. Ha az EU-n beüli erőviszonyokat és a teljesen átlátszó német politikát e kérdésben megvizsgáljuk, akkor elejétől fogva világos, mire számíthatunk abból.” Mivel a lengyelek által felvetett, kölcsönös segítségnyújtásra kötelező „energia-NATO” ötlete kevés szimpátiával találkozott, úgy tűnik, Varsó megmarad a kívülálló szerepénél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.