Egy szerződéses szakaszvezető katona is részt vett a kedd esti ostromban a fővárosban; miután a rendőrség előállította, azonnali hatállyal szerződést bontott vele a Honvédelmi Minisztérium – közölte a HM médiaosztálya. „A szerződéses katona méltatlanná vált arra, hogy a Magyar Honvédségnél dolgozzon” – mondta a médiaosztály munkatársa. Hozzátette: a szerződéses katona munkaviszonya egy meghatározott feladat ellátására szól, amit minden olyan esetben, ha méltatlanná válik valamilyen okokból a feladat ellátására, azonnal fel lehet bontani.
Lapunk szerette volna megtudni, hogy mi alapján döntöttek a katona szerződésének felbontásáról, amikor az illető ellen még nem születhetett semmilyen jogerős bírósági ítélet. Egyáltalán, egy előállítás elegendő-e ahhoz, hogy felbontsák egy katonával a szerződését? Ha később kiderül, hogy alaptalan volt a rendőrség gyanúja, az előállított személy újra visszakerülhet-e a honvédséghez, és ebben az esetben fizet-e a honvédség kártérítést?
Arra is kíváncsiak lettünk volna, ki állapította meg, hogy valóban méltatlan-e a jövőben a munkája ellátására a katona, és melyik hivatalos dokumentum előírásai alapján.
Az ügyben feltett számos kérdésünkre Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője azonban mindössze a következő választ adta: „a hatóságok tájékoztatása alapján egy, a Magyar Honvédség állományába tartozó, szerződéses szakaszvezetőt bűncselekmény elkövetése miatt előállított a rendőrség az elmúlt napokban történt zavargásokat követően. Ezután Havril András vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke adott arra utasítást, hogy a szerződéses szakaszvezető ellen azonnali hatállyal induljon méltatlansági eljárás, melynek eredményeképpen a szakaszvezetővel fennálló szerződését a Magyar Honvédség egyoldalúan felbonthatja. Ezt az eljárást a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi törvényben foglaltaknak megfelelően indította el a vezérkari főnök – tette hozzá Bocskai István.
Ez azt jelenti, hogy a katona még azelőtt elvesztheti az állását, mielőtt ellene jogerős bírósági ítélet születik.
Sírás a víz alatt