Helyi választások: Európában „népszavazás”

Nemcsak a sajtó, de a politikai szféra is egyfajta megmérettetésnek tekinti a helyi választásokat Európában: olyan lakmuszpapírnak, amely kimutatja, miként viszonyulnak a választók a hivatalban levő kormányhoz, mennyiben fogadják el annak politikáját. Mindeközben a közelgő hazai megmérettetés előtt épp ennek ellenkezőjét hangoztatják kormányzati szereplők.

2006. 09. 27. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Arról döntenek a választópolgárok, hogy milyen irányt vegyen egy-egy település fejlődése és kiket bíznak meg ennek megvalósításával” – e szavakkal csatlakozott Ujhelyi István, az MSZP alelnöke ahhoz a kormánypárti politikusokból verbuválódott táborhoz, melynek meggyőződése, hogy – mint Ujhelyi mondta: „nemcsak káros, hanem politikai szélhámosság is összemosni a helyi önkormányzást és annak szerepét a kormányéval”. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke is hasonlóan fogalmazott: „Vasárnap önkormányzati választás és nem népszavazás lesz, még akkor is, ha valaki, aki állítása szerint soha nem hazudott, mást mond”.

Szinte végtelen az európai ellenpéldák száma: a valóban demokratikus berendezkedésű országokban a helyi választások minden alkalommal a hatalmon levő kormány politikájának egyfajta mércéjeként, „népszavazásként” mutatkoznak meg a sajtóban, a bel- és külpolitikai elemzésekben.

Gerhard Schröder német kancellár bukását 2005-ben két, az SPD által elvesztett tartományi választás pecsételte meg: az igen népszerű schleswig-holsteini Heide Simonis miniszterelnök 2005. márciusi veresége, valamint a csúfos kudarccal végződött májusi északrajna-vesztfáliai választások. A mintegy 18 milliós lélekszámú, óriási gazdasági potenciált jelentő tartományban közel fél évszázada kizárólag szociáldemokrata kormányokat szavaztak meg. Az urnák bezárását követően, alig fél órával később Franz Müntefering pártelnök elismerte: megingott a bizalom a kormány ellen, ezért előrehozott parlamenti (Bundestag-) választásokat tartanak. Az északrajna-vesztfáliai kampány során arra panaszkodtak a vörös-zöld koalíció politikusai, hogy a választásban alig játszanak szerepet a tartományi ügyek, a lakosság ugyanis Schröder-kormány berlini politikájáról kívánt voksolni.

Idén a szeptember 17-i tartományi választásokat (Mecklenburg-Előpomeránia, Berlin) a német sajtó – és maga a politikai szféra is – a nagykoalíciós kormány megítélése tesztjeként értékelte.

Franciaországban a 2004-es regionális választásokat követően elemzők egyértelműen kiemelték, hogy a kormányzó jobboldal „összeomlással felérő vereséget szenvedett el”. A 22 franciaországi és a 4 tengeren túli régió túlnyomó többségét szerezte meg ugyanis a baloldal. A sajtóvisszahangokból egyértelműen kicsengett, hogy a szavazók „büntették” a kormányzat szociális politikáját. A választás eredményeképpen megingott Jean-Pierre Raffarin miniszterelnök széke is: a szocialisták győzelmüket követően a kormányfő menesztését követelték a köztársasági elnöktől. A francia politikai hagyományok részeként a hatévente sorra kerülő regionális választásokat minden alkalommal olyan lehetőségnek tekintik, amely egyértelmű és komoly kihívás a kormányzat számára, s melyen a választói akarat mintegy lakmuszpapírként mutatja ki, hogy elégedettek-e, jó irányba megy-e szerintük az ország.

Mintegy előkészítették Silvio Berlusconi és az általa vezetett Forza Italia 2005-ös választási vereséget az olasz helyhatósági választások, ahol 13 körzetből 11-et szerzett meg a Romani Prodi Olajfája által fémjelzett baloldali pátszövetség. „A helyi választások nemcsak a provinciális aggodalmakra koncentrálódnak. Nehéz elképzelni, hogy az országos események ne lennének hatással az emberek szavazási módjára” – írta ekkor a La Stampa a kormányfő megvesztegetési botrányára utalva.

Három évtizede nem szerepelt olyan gyengén a kormányzó Munkáspárt, mint 2006 május elején tartott angliai részleges helyhatósági választásokon. A vereségeket követően felerősödtek a Tony Blair távozását követelő hangok, maga a kormányfő pedig ezt követően kezdte meg hosszúra nyúlt, máig tartó búcsúzkodását: bejelentette, hogy több választáson nem kívánja megméretni magát.

A vereség okait keresgélő sajtó később is felidézte, hogy szerencsétlen módon éppen a választások előtt kerültek napvilágra olyan ügyek, amelyek lejáratták a kormányt: a munkáspárti John Prescott miniszterelnök-helyettes és titkárnője viszonya, illetve az, hogy Charles Clarke belügyminiszter „jóvoltából” nem toloncoltak ki több mint ezer külföldi bűnözőt, köztük kábítószerkereskedőket és gyilkosokat azután,hogy azok letöltötték büntetésüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.