FT: zsákutcában a magyar posztkommunista demokrácia

Nem telik el nap úgy, hogy ne cikkezne Magyarországról a Financial Times. A vezető üzleti lap hétfőn az éppen kipukkadni készülő ingatlanpiaci buborék, valamint a fenntarthatatlan költségvetési és folyómérleg-hiányok kapcsán ír hazánkról, míg hétvégi kiadásában megjegyezte: Magyarország 16 éves posztkommunista demokráciájának legveszélyesebb zsákutcájába érkezett.

2006. 10. 09. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország 16 éves poszkommunista demokráciájának legveszélyesebb zsákutcája – így minősítette a Financial Times elektronikus változata október 6-án, a bizalmi szavazást követően a hazánkban kialakult helyzetet. A történtek nem sok jót ígérnek a helyzet feloldását illetően – írja a lap.

A holtpontra jutott helyzet azzal fenyeget, hogy megbénítja a rendkívül sürgető költségvetési reform érdekében tett erőfeszítéseket – így a Financial Times (FT).

Christopher Condon, a lap budapesti tudósítója kiemelte: az elmúlt hét folyamán mind a kormányoldalt, mind az ellenzéket egyre hevesebb retorika jellemezte, s ezzel hozzájárultak a háromhetes válság elmélyüléséhez. Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, Fidesz-alelnök kijelentette, hogy a magyarok megdönthetik a parlamenti demokráciát, ha nem mond le a miniszterelnök – fogalmaz a lap, amely részletesen beszámol arról, hogy a kormánypártok három képviselőjük kivételével egyhangúlag támogatták Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a bizalmi szavazás során. A lap kitér Gyurcsány bocsánatkérésére és felidézi a zavargások kiváltó okait is.

Gyurcsány ígéretet tett hogy folytatja az állami szektor döntő megreformálását, szigorú intézkedéseket hoz, hogy leszorítsa a GDP 10 százalékát meghaladó deficitet és elnézést kért azért, amiért korábban nem beszélt őszintén Magyarország költségvetési helyzetéről – így a FT, a miniszterelnököt idézve, aki felhívta a parlamentet, hogy ne engedjen az ellenzék által szervezett utcai zsarolásnak.

A lap úgy fogalmaz: Gyurcsány annak ellenére sem mondott le, hogy az ellenzék lesújtó támadást intézett ellene és lemondását követelő magyarok százezreit várták a Parlament elé.

A beruházók, különösen a kötvénytulajdonosok bíznak abban, hogy a kormány folytatja a szigorú intézkedéseket és végrehajtják az állami szektor reformját. A forint enyhén gyengült az euróval szemben, miközben gyorsan emelkedtek az államkötvények – írja a FT.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.