Magyarország 16 éves poszkommunista demokráciájának legveszélyesebb zsákutcája – így minősítette a Financial Times elektronikus változata október 6-án, a bizalmi szavazást követően a hazánkban kialakult helyzetet. A történtek nem sok jót ígérnek a helyzet feloldását illetően – írja a lap.
A holtpontra jutott helyzet azzal fenyeget, hogy megbénítja a rendkívül sürgető költségvetési reform érdekében tett erőfeszítéseket – így a Financial Times (FT).
Christopher Condon, a lap budapesti tudósítója kiemelte: az elmúlt hét folyamán mind a kormányoldalt, mind az ellenzéket egyre hevesebb retorika jellemezte, s ezzel hozzájárultak a háromhetes válság elmélyüléséhez. Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, Fidesz-alelnök kijelentette, hogy a magyarok megdönthetik a parlamenti demokráciát, ha nem mond le a miniszterelnök – fogalmaz a lap, amely részletesen beszámol arról, hogy a kormánypártok három képviselőjük kivételével egyhangúlag támogatták Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a bizalmi szavazás során. A lap kitér Gyurcsány bocsánatkérésére és felidézi a zavargások kiváltó okait is.
Gyurcsány ígéretet tett hogy folytatja az állami szektor döntő megreformálását, szigorú intézkedéseket hoz, hogy leszorítsa a GDP 10 százalékát meghaladó deficitet és elnézést kért azért, amiért korábban nem beszélt őszintén Magyarország költségvetési helyzetéről – így a FT, a miniszterelnököt idézve, aki felhívta a parlamentet, hogy ne engedjen az ellenzék által szervezett utcai zsarolásnak.
A lap úgy fogalmaz: Gyurcsány annak ellenére sem mondott le, hogy az ellenzék lesújtó támadást intézett ellene és lemondását követelő magyarok százezreit várták a Parlament elé.
A beruházók, különösen a kötvénytulajdonosok bíznak abban, hogy a kormány folytatja a szigorú intézkedéseket és végrehajtják az állami szektor reformját. A forint enyhén gyengült az euróval szemben, miközben gyorsan emelkedtek az államkötvények – írja a FT.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?