Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap Magyarországot az EU-támogatások leállítása fenyegeti címmel értékeli az uniós pénzügyminiszterek keddi döntését.
A brüsszeli bizottság a magas költségvetési hiány miatt az uniós kohéziós támogatások részben vagy egészben történő felfüggesztésével fenyegeti Magyarországot, amennyiben az ország a következő esztendőben nem szanálja a büdzséjét. Amennyiben Budapest nem hajtja végre az uniós pénzügyminiszterek által kedden végrehajtott határozatokat, „akkor ez a lehetőség is felmerülhet„, nyilatkozta az EU pénzügyi komisszárja, Joaquín Almunia kedden Luxemburgban.
Az uniós pénzügyminiszterek által elfogadott ajánlás szerint Budapest 2009-ig kap időt arra, hogy hét százalékkal csökkentse a GDP-arányos költségvetési hiányát. 2006-ra az EU Magyarország esetében tízszázalékos hiánnyal számol.
A Magyarországnak címzett uniós ajánlás immár az utóbbi két esztendőben a harmadik, mivel Budapest nem teljesítette az előző két előírást. Gyurcsány bevallotta, hogy a hazudott a magyaroknak az ország állapotát illetően, ugyanakkor a pénteken a parlamentben megnyerte a bizalmi szavazást. Az uniós statisztikai hivatal felülvizsgálja a görög deficit újraszámítását, nyilatkozta Almunia. Az Eurostat munkatársai felveszik a kapcsolatot a görög statisztikai hivatal munkatársaival és személyesen is Athénba utaznak. Az újabb athéni számítások szerint a görög GDP immár nem 182 milliárd, hanem 225 milliárd euróra tehető. A görögök ebbe az új adatba részben már beszámították, a szürke gazdaságot, valamint a prostitúciót is.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap Teret adtunk egy illúziónak címmel készített interjút Gyurcsány Ferenccel, aki védelmébe veszi „hazugságbeszédét.”
„Magamra mint egy bátortalan úttörőre tekintek. Csak embereim előtt mertem igazat mondani. Annak ellenére, hogy hozzákezdtem a változás politikájához, nem volt elég merszem, hogy beszéljek erről. Sokan azt mondták az elmúlt négy hónapban, hogy eltűnt az a meggyőző erő, amivel a kampányban még rendelkeztem. Utólag immár bevallhatom: hiányzott a bátorság ahhoz, hogy azokról a dolgokról beszéljek, amiket megtettünk.”
Gyurcsány szerint két oka volt annak, hogy a választások előtt nem vallotta be, nincs alternatívája a megszorításoknak. Egyrészt, 2006 elején még abban bízott, hogy a magas gazdasági növekedés következtében magától megoldódnak a problémák. „Tehát költségvetési feszültségek lehetnek, de ilyen jelentős reformokra nem lesz szükség. S természetesen csak programunk vonzó részeiről beszéltem. Mint egy férfi, amikor udvarol, akkor is csak a szép dolgokról szól.”
„Az első három hónapról érkező jelentések azt mutatták, hogy a költségvetés tervszerűen alakul. Tudtam, hogy nem egyszerű idők jönnek, de én magam sem számoltam azzal, hogy a deficit ilyen magas lesz.”
„A törékeny demokrácia nem speciális magyar találmány. Valaki friss levest főz, vagy zacskós levest vesz a szupermarketben, az attól függ, hogy tud-e főzni az illető. Ezzel azt kívánom mondani, folytatja Gyurcsány, hogy a régió országai nem tanultak meg főzni. Mert nem volt rá lehetőségük a demokráciát gyakorolniuk. Ez nem 16 esztendő gyakorlatát, hanem több száz esztendős praxisát kell, hogy jelentse.”
„Az egészségügyi reformban nem az a cél, hogy orvos látogatásonként egy eurós vizitdíjat számoljon. Sokkal fontosabb, hogy tudatosítsuk, hogy az nincs ingyen. A magyarok 90 százaléka abban az illúzióban él, hogy az oktatás és az egészségügy ingyen van. Itt még megmaradt egy darab szocializmus. Az egyetemeken a jól tanuló szegény gyerekek több pénzt fognak kapni, mint eddig. Aki rosszul tanul, de gazdag, annak drágább lesz a tanulás, s ebben az igazságosság szempontja is benne foglaltatik. A következő hetekben egy speciális romaprogramot fogunk előterjeszteni. Ebben megmutatjuk majd, hogyan kezdünk hozzá a roma gyermekszegénység felszámolásához.”
„Az elmúlt hat esztendőben átlagosan 40 százalékkal emelkedtek a jövedelmek és a nyugdíjak Magyarországon. Ez másutt Európában elképzelhetetlen. A következő években a jövedelmek enyhén csökkennek. De 2009-től ismét emelkedni fognak, hogy a bérek az elmúlt hat évben ilyen gyorsan emelkedtek, az az egyik oka mai problémáiknak. A politikámat ma támogatja az MSZP. Addig maradok miniszterelnök, amíg ezt a politikát támogatják. Azt, hogy meddig tüntetnek, nem tudom, de anélkül, hogy cinikus lennék: ma reggel mindössze 62 ember demonstrált.”
„Gazdasági és társadalompolitikai kérdésekben a Fidesz balra áll tőlünk. Ők egy hagyományos, régimódi, a 60-as évekből származó szociáldemokrata álláspontot képviselnek.”
Gyurcsány szerint, elmaradt Magyarországon egy olyan polgári fejlődés, melyet az uralkodó osztályok elfogadnak, ahol egyik félnek sincsenek hatalmi előjogai. „A Fidesz politikusai magukat azonosítják a nemzettel, 2002-t követően, amikor elveszítették a választásokat azt mondták: a haza nem vonulhat ellenzékbe. A nemzeti zászlót pártjelvényként használják. Alig egy éve Orbán Viktor azt mondta, hogy a baloldal olyan gyakran, amikor megtehette, megtámadta a hazáját. A jobboldal megkérdőjelezi a baloldal történelmi és erkölcsi legitimitását, s ez szétszakítja az országot.”
A lap ama kérdésére, miszerint megfigyelők lehetségesnek tartják, hogy Orbán megkísérelne egy puccsot is, Gyurcsány úgy válaszol: „Orbánt veszélyes politikusnak tartom. Ő állandóan az alkotmányosság határait tágítja. Ő a térségünkre jellemző tipikus radikális, nacionalista és populista politikus. De a puccsban nem hiszek. Ő ettől legkésőbb az utolsó pillanatban visszarettenne.”
Arra az újságírói kérdésre, hogy a hazugságbeszédét követően a zsurnaliszta miért higgye el, hogy csak az igazságot mondta, Gyurcsány helyreigazítással kontrázott. „Beszédemben nem egyszerű hazugságokról szóltam, nem arról, hogy valamit meghamisítottam. Hanem arról, hogy teret adtam egy illúziónak…”
„De ön azt mondta: Hazudtunk reggel, délben és este.”
„Tudja, mit jelent ez” – veti közbe Gyurcsány. „A forradalom napján 1956. október 23-án (!) azt mondta az állami rádió: Hazudtunk reggel, hazudtunk délben, hazudtunk minden hullámhosszon. Ez a szöveg a rendszer hazugságára vonatkozott.
Tagesschau (tagesschau.de)
A közszolgálati televízió híradója Putyin még több gáz ígéretével csábít címmel tudósít az orosz elnök németországi látogatásán folytatott tárgyalásokról.
Oroszország ebben az esetben további 50-55 milliárd köbmétert gázt szállíthat Németországba. Putyin adatai alapján jelenleg évente 40 milliárd köbméter gázt szállít Németországba. Putyin szavai szerint „Németország egy gázfelhasználóból az európai energiaellátás centruma lesz”. Putyin arra utalt, hogy ez a német gazdaság érdeke, és egyúttal magabiztosnak mutatkozott a gázmező feltárása és a vezeték megépítése tekintetében is. Putyin, ellentétben a Gazprom vezetőjével, Alexej Millerrel, nem zárta ki, hogy külföldi cégek is bekapcsolódjanak a gázmező kitermelésébe. „Oroszország úgy döntött, a gázmezőn a kitermelést önállóan megindítja. Azt azonban nem zárjuk ki, hogy külföldi vállalkozásokat is meghívjunk a gáz feldolgozásához vagy a folyékonygáz előállításához„, nyilatkozta az orosz elnök. Miller korábban úgy fogalmazott az orosz gáz monopolista a milliárdos Stockman-mező projektet egyedül kívánja levezényelni. Orosz adatok szerint a mező a világ legnagyobb gázlelőhelye, becslések szerint összesen 3,7 billió köbméternyit rejt magában. Putyin azt feltételezi, hogy a gázmezőt legalább ötven évig zajlik majd a kitermelés.
A Süddeutsche Zeitungnak adott interjújában Putyin azt javasolta Berlinnek, hogy a jövő évi német uniós elnökség alatt kezdeményezzen az EU és Oroszország között szabadkereskedelmi megállapodást. Az orosz elnök szerint Németországnak a jelenleginél jóval nagyobb figyelmet kellene szentelnie. Putyin egyúttal kijelentette: „Ezt rendkívül fontosnak tartjuk, és ezért igen pozitív jelenségnek látjuk.” Szerinte Európa Oroszországhoz fűződő kapcsolatában Németország megtarthatja „abszolút vezető szerepét”. Ezzel egy időben Putyin védelmébe vette az orosz állami bank ötszázalékos részvételét az európai repülő- és űripari konszernben, az EADS-ban. Az elnök szerint az eset egy tejesen „”normális befektetés”. Szó sincs tehát „semmiféle ellenséges felvásárlásra vonatkozó tervről„. Putyin eközben kijelentette, Oroszország növelni szeretné az EADS részesedését.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella