Hatvan napig vizsgáltatja Gyurcsány a rendőri intézkedéseket

Figyelemre méltó elemzést nyújtott a francia demográfiai arányok változásának mibenlétéről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlamentben, a családi adózás helyett a muszlim családokat „gyanítva” a háttérben. A napirend előtti kérdések, felszólalások többsége az október 23-i rendőri intézkedésekkel foglalkozott. Ma kiderült az is, hogy szakértői vizsgálóbizottságot hív életre a kormányfő a szeptemberi és októberi erőszakos megmozdulások okainak, hátterének, következményeinek feltárására.

2006. 10. 30. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér: Azonosítójel nélkül ütöttek, lőttek

423 bejelentés érkezett rendőri brutalitásról a Fidesz dokumentációs központjába- jelentette be Kövér László a Parlamentben. A Fidesz képviselője konkrét eseteket sorolt: egy fiú egyik szemére nem lát, egy vacsorázó középkorú férfit megvertek, és egy középkorú brit-magyar kettős állampolgárt is bántalmaztak.

Kövér szerint Bene és Gergényi rendőrkapitányok símaszkos emberei azonosítójel nélkül ütöttek, lőttek. Ebben segítségükre volt a Nemzetbiztonsági Hivatal közleménye is, miszerint utcai randalírozáskor a bámészkodók is elkövetőknek, pszichikai bűnsegédnek minősülnek. Kövér fő felelősnek nem a rendőrséget, hanem Gyurcsányt tartja.
-Gyurcsány a demokrácia hajóján egy elszabadult hajóágyú – mondta Kövér.

Szilvásy György sajnálja, hogy Kövér a randalírozók védelmére kelt. A kancelláriaminiszter szerint Kövér politikai koholmányokat sorolt fel, kedden ezeket a vádakat tételesen cáfolni fogja – hangzott el az országgyűlésben.

Az ideológiai muníció

Nemcsak az áll szemben a köztársaság rendjével, a demokráciával, aki elutasítja azt magatartásával, de az is, aki rendőrterrorról beszél – jelentette ki Gyurcsány Ferenc a parlament mai ülésén, napirend előtti felszólalásában. A kormányfő kijelentette: az október 23-i rendőri fellépés törvényes és indokolt volt. Fodor Gábor (SZDSZ) Gyurcsányhoz csatlakozva megnevezte a Fideszt (elkülönítve a másik ellenzéki párttól), amely évek óta hangoztatja, hogy a kormány illegitim. A liberális politikus úgy vélte, hogy a Fidesz „ideológiai munícióval” látja elé a rendbontókat.

A kormány szakértői testületet hoz létre az elmúlt hetek eseményeinek elemzésére – közölte Gyurcsány Ferenc, aki ugyanakkor hangsúlyozta: a kormány határozottan visszautasítja a rendőrséget ért politikai vádakat.

Herényi Károly MDF-es frakcióvezető tiltakozott ugyan amiatt, hogy ily módon megkülönböztessék a két ellenzéki pártot, ám rövidesen rátért arra, hogy az MDF rendpárti. Ezúttal megtudhattuk, hogy az SZDSZ is az: Fodor Gábor aláhúzta, hogy az SZDSZ a rend, a szabadság és a demokrácia pártján áll, s ebből a rend hangsúlyt kap, a liberálisok mindig is a rend pártján álltak.

Semjén Zsolt, a KDNP elnöke ugyanakkor kifogásolta, hogy a tüntetők és megemlékezők elleni „provokáció, megfélemlítés” során földön fekvő embereket rugdostak, megvertek egy papot is.

Hova lett a nyugdíj?

A nyugdíjrendszer változásai nem érintik a jelenlegi nyugdíjasok nyugdíjjogosultságát – jelentette ki a miniszterelnök napirend előtt a parlamentben hétfőn. A változások nem érintik a korábban meghirdetett nyugdíjkorrekciós programot sem, ugyanakkor rendet teremtenek a nyugdíj, a munkavégzés és a rokkantnyugdíj sokszor egymásnak ellentmondó szabályai között, valamint a munkavégzésre irányuló érdekeltséget teremtenek – mondta Gyurcsány Ferenc. Kitért arra, hogy százból kilencvennégy nyugdíjas korábban megy nyugdíjba, mint hogy elérné a korhatárt. A miniszterelnök hangsúlyozta: a szerzett jogokat nem szabad csorbítani, ezért például egészen biztosan nem sérülhet azoknak a megszerzett joga, akik ez év végéig már legalább 20 év szolgálati idővel rendelkeznek a fegyveres vagy rendvédelmi testületeknél.

Szavai szerint a nyugdíjrendszerbe való beavatkozás csak kellő előrelátással, az alkalmazkodás lehetőségének megteremtésével és nagyfokú empátiával lehetséges. Hozzátette: a beavatkozások általában több évnyi ráhagyással lépnek életbe. Mint mondta, az átalakítást úgy végzik, hogy közben párbeszédet folytatnak az érdekképviseletekkel. Felsorolta, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács szociális bizottsága, az Idősügyi Tanács, az Országos Fogyatékosügyi Tanács is támogatja az átalakítás programját. A miniszterelnök a nyugdíjrendszer átalakítása mellett érvelve elmondta: ma 10 munkaképes személy tart el három nyugdíjast, de 2050-re ez a szám a duplájára nő, miközben a nyugdíjrendszer már ma hiánnyal küzd.

Éppen azért kell változtatni, hogy a ma nyugdíjasai, azok nehogy hátrányt szenvedjenek, hogy ki lehessen fizetni a nyugdíjukat, és azért, hogy aki majd holnap lesz nyugdíjas, neki is biztonságban legyen a nyugdíja – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Keresztes hadjárat

A Fidesz frakcióvezetője szerint a kormányfő célja csak az, hogy lejárassa politikai ellenfelét – így reagált Gyurcsány Ferenc napirend előtti felszólalására Navracsics Tibor hétfőn a parlamentben. Navracsics Tibor, a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként nem összeköt, hanem szétválaszt, mert nem közös célokat keres, hanem ellenséget nevez meg és diszkreditál, az a célja, hogy lejárassa ellenfelét, hogy így próbálja saját kormányzását igazolni.

-Nagyon fontos, hogy a miniszterelnök ne hirdessen meg keresztes hadjáratot a társadalmon belül, rendbontókra és a rendszeretőkre, radikálisokra és a demokratákra osztva az embereket – hangsúlyozta.

A politikus szerint valóban nem tűr halasztást a nyugdíjasok sorsának rendezése, azonban véleménye szerint most a kormány az idősek életkörülményeinek romlását idézi elő. Az első Gyurcsány-csomag következtében emelkedő energia és élelmiszerárak miatt a kormány gyakorlatilag elveszi a 13. havi nyugdíjat, a most tervezett intézkedések pedig lehetetlenné teszik, hogy a nyugdíjasok dolgozzanak.

A muszlim példa

Gyurcsány mindemellett hatalmas teljesítménynek nevezte a konvergenciaprogram első lépéseit,, szerinte a hiány lefaragására tett lépéseket illetően „az olaszok a közelünkben sincsenek”.

Semjén Zsolt politikus a demográfiai kérdésekről elmondta: több gyerek születne, ha a személyi jövedelemadó helyett választható lehetne a családi adózás. A KDNP elnöke hangsúlyozta: emberöltőn át adóztak több millióan azért, hogy nyugellátásban részesüljenek; ennek biztosítása Semjén szerint „fontosabb, szempont, mint az óperencián túli multik profitéhségének kielégítése”.

Dr. Virorné Dr. Szabó Gyöngyi lényegében megismételte a Gyurcsány által elmondottokat, s ellenzéki képviselők reflektálásaira utalva cáfolta, hogy a kormány megvonná a 13. havi nyugdíjat.

Gyurcsány Ferenc a felszólalások során úgy vélte: nem feltétlenül a családi adózás fordította meg a francia demográfiai görbék alakulását; szerinte e kérdésben érdemes volna vizsgálni a muszlim családok arányát is.


Azonnali kérdések és válaszok: középpontban a rendőri intézkedések

Lázár János (Fidesz) felszólalásában feltette a kérdést: a kormány október 23-án, és az azt megelőző időszakban milyen utasításokat adott a rendőrségnek, milyen irányt szabott a rendőri intézkedéseknek? Arra is választ várt, a miniszterelnök október 23-án kérte-e a rendőrséget arra, hogy hagyják abba a kardlapozást, a lovasrohamokat, ne vessenek be gumilövedékeket, ne fejre célozzanak, ne rugdossák a földön fekvőket.

Petrétei József rendészeti és igazságügyi miniszter válaszában elmondta: a rendőrségről szóló törvény rendelkezései részletesen szabályozzák a rendőrség intézkedési kötelezettségét és fellépését. Mint kiemelte, az említett törvény és az alkotmány is pontosan rögzíti, hogy a kormány, illetve a miniszterelnök milyen körülmények között, milyen irányítási és felügyeleti jogokat gyakorol.

Simicskó István (KDNP) a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szerepét firtatva azt kérdezte a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárától, megelőzhető lett volna-e a tragédia, ami október 23-án történt.
Gál J. Zoltán közölte: a szolgálatok a helyükön voltak, végezték a törvényben szabályozott munkájukat, és ezt „jó minőségben„ tették.

Kontrát Károly (Fidesz) szerint az október 23-i rendőrterror megdöbbentette a világot. Többek között azt kérdezte Petrétei Józseftől, ki adott utasítást a rendőrség ilyen brutális fellépésére október 23-án, és miért vetettek be a rendőrök viperát és vízágyút.
A rendészeti miniszter válaszában kiemelte: a 23-án történteket ki kell vizsgálni. Mint mondta, úgy véli, a rendőrség jogszerűen és arányosan lépett fel a rendbontókkal szemben.
Lukács Tamás (KDNP) szintén az október 23-án történtek kapcsán úgy fogalmazott: amilyen tehetetlennek bizonyultak rendőreink a Magyar Televízió székházának megvédésében, olyan tehetségesnek mutatkoztak 23-án a vétlen emberek megfélemlítésében. Gál J. Zoltán válaszában közölte: október 23-án éjjel felfegyverkezett tömeg gyülekezett, a Magyar Köztársaság rendőrsége tőlük védte meg a fővárost.

Tóth Károly (MSZP) azt kérdezte: van-e a Nemzetbiztonsági Hivatalnak információja arról, hogy kik állnak a törvénytelen megmozdulások mögött? Gál J. Zoltán hangsúlyozta: az NBH-nak vannak olyan információi, melyek segíthetik a tisztán látást.
Ékes Ilona (Fidesz) szerint október 23-án olyan események történtek Budapest utcáin, amelyek nyomán elkerülhetetlen, hogy szembenézzünk olyan kérdéssel is, mit jelent ma az emberi jog Magyarországon. Petrétei József megjegyezte: amikor a rendőrség oszlat, eközben nem vizsgálja a helyszínen lévők egyéni felelősségét. Mint mondta, a rendőrség nem tud különbséget tenni abban, ki az újságíró, és ki az, aki nézelődik.


MNO, index.hu, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.