Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban „Nem minden áron nagykoalíciót” című cikkében az egyre mélyülő németországi kormányválsággal foglalkozik.
Egy vádaktól és gyanúsítgatásoktól terhes klímában találkoztak hétkezdő egyeztetésükre a berlini nagykoalíció politikusai. A válság egyre súlyosabb. Már a hét végén megjelent interjúk sorozatában kölcsönös vádakkal illették egymást, utalva a kabinet romló cselekvőképességére.
Angela Merkel (CDU), tekintettel a feszült hangulatra, kölcsönös tiszteletre és szoros együttműködésre hívta fel a koalíciós pártokat. Roland Koch (CDU) hesseni miniszterelnök ezzel egyidőben a koalíciós fegyelemre emlékeztette a kormányt alkotó pártokat. Egyúttal arra figyelmeztette az SPD-t, hogy a nagykoalíció nem mindenáron való cél. Koch úgy fogalmazott: elvárom, hogy az SPD visszataláljon a koalíciós fegyelemhez, mely nélkül egyetlen koalíció sem létezhet.
Koch egyúttal üzent a kollégájának, Kurt Beck SPD elnöknek és rajnavidék-pfalzi miniszterelnöknek is, miszerint ideje lenne, ha Struck urat, aki szívesen játsza a csendháborítót, végre pórázra kötné. Koch úgy vélte, hogy az SPD frakcióvezetője egyre inkább a kormánykoalíció klímájának állandó feszültségforrásává válik.
Hasonlóan fogalmaztak az unió más vezető politikusai is. Markus Söder, CSU pártigazgató úgy vélte, hogy Struck egyre inkább tehertétellé válik a nagykoalíció számára. Volker Kauder (CDU), pártja Bundestag frakcióvezetője visszautasította Struck ama sejtetését, miszerint a nagykoalícióban új vita van kibontakozóban a vállalkozási adó reformját illetően, valamint a munkaerőpiaci átalakítás kapcsán. Struck ugyanis a hétvégén ismételten óvott a kereszténydemokrata tartományi miniszterelnököknek a berlini kormánymunkába történő túlzott beavatkozásától.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Anna Reimann és Yashin Musharbash Dánia újabb gyűlölethullámtól tart című cikkében az ismételt iszlám-gúnyoló megnyilatkozások várható következményeivel foglalkozik.
A dán jobboldali populisták legújabb Mohamed kritikája kétségbe ejti a közvéleményt: iszlamisták már fenyegetőznek az interneten, az imámok az öklüket rázzák, és a populisták is rátesznek még egy lapáttal. A koppenhágai kormány mindenképpen szeretne elkerülni egy újabb botrányt. A Nyhedsavisen című lap múlt heti számában beszámolt a jobboldali populista Dán Néppárt (DVP) ifjúsági szervezetének találkozójáról. Az augusztusi rendezvényen a fiatal politikusok rajzversenyt rendeztek, azt választották meg győztesnek, aki a legkíméletlenebbül bírálta Mohamedet. A fiatalok alakítását lefilmezték, s a szervezet egyik szóvivője is megerősítette a történteket.
Korábban több internetes honlapon is elérhetőek voltak az említett felvételek. Olyan rajzok voltak láthatóak, melyek Mohamedet vizelő teveként, vagy részeg terroristaként ábrázolták.
Ismét fenyegetik az iszlám világban Dániát – s ismét egy olyan esetért, melyhez semmi köze sincs a koppenhágai kormánynak. A hét végén elérte a DVP fiataljainak akciójának a híre a a nagyobb al-Kaida-barát internetes fórumokat.„Dánia még nem ízlelte meg az utcai bombák és a robbanó autók ízét – de egy napon ízleni fog neki – írta egy ügybuzgó „általános vezér” fedőnevű vitatkozó. Ezek hitetlenek, csak az erőszak nyelvén értenek – kontrázott egy másik résztvevő.
Mahmud Ahmadinedzsad iráni elnök is jelentkezett: mindenkinek, aki hallgatta az iszlám nagy prófétájának nevetséges sértegetését, tudnia kell: ha a muzulmánok dühe vad óceánná változik, akkor az bizonyosan megfékezhetetlenné válik.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Helmut Hetzel Belgium radikális „jobbra átja” című cikkében elemzi a vasárnapi önkormányzati választások tanulságait, melynek vitathatatlan győztese a szélsőségesként számon tartott Flamand Érdek (VB) pártja.
A radikálisoknak nem sikerült a legnagyobb flamand város, Antwerpen bevétele, a VB számos egyéb városban és községben látványos győzelmet aratott. Hét városban a VB a legerősebb párt, öt járási tanácsban 20 százalék közeli eredményével a második legnagyobb erő a kereszténydemokraták után. A főváros, Brüsszel 19 régiójából kilencben képviselteti magát. Vallóniában is komoly sikereket tudtak felmutatni a szélsőjobboldali erők, Charleroiban a vallon Nemzeti Front megkapta a szavazatok tíz százalékát.
Az önkormányzati választások legnagyobb vesztese a liberális Guy Verhofstadt miniszterelnök VLD-je, mely majdnem minden nagyobb városban komoly veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. Visszatérésüket ünnepelhették a flamand kereszténydemokraták (CD&V). Regionális vezetőjük, Yves Leterme győzelmét ugródeszkaként szeretné arra használni, hogy a jövő évi parlamenti választásokat követően megörökölje Guy Verhofstadt miniszterelnöki posztját.
Belgium ezzel a választással még megosztottabb lett, mint eddig, hiszen a voksolás igazi győztesei, a VB és a CD&V, még nagyobb autonómiát szeretnének a holland nyelvű Flandria szövetségi államnak. A VB például Flandria önállóságát követeli, válást a csehszlovák modell alapján, amint a párt vezetője, Filip Dewinter hangsúlyozni szokta.
20Minuten (20min.ch)
A svájci félbulvárlap Ismét tömegtüntetés Budapesten című írásában a hétfőn, Budapesten történtekkel foglalkozik.
Budapesten hétfőn este a jobboldali-nemzeti ellenzék 20 ezer híve tüntetett Gyurcsány Ferenc lemondását követelve. A kormányfőre komoly politikai nyomás nehezedik, amióta kiderült, hogy a párton belül beismerte, hazudott a népnek a választások megnyerése érdekében.
Az állami rádió hétfőn immár harmadszor közölt hangfelvételeket az MSZP zárt üléséről, most a párt alelnökének, Szekeres Imre szavai voltak hallhatóak. Szekeres kritikusan fogalmaz a párt koalíciós partneréről, az SZDSZ-ről, és elismerően szól a kis jobb-közép pártról, az MDF-ről.
Tekintettel a liberálisok gyenge és a MDF jó szereplésére az önkormányzati választásokon a szocialistáknak mindkét párthoz fűződő viszonyát újra kell gondolnia. Vasárnap a rádió az önkormányzati és regionális fejlesztésekért felelős miniszter, Lamperth Mónika szavait idézte. A miniszter asszony arról szólt, miként kívánja megakadályozni, hogy az önkormányzati választásokon győztes ellenzék túl nagy befolyást szerezzen az állami fejlesztési források elosztásában.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella