A pályázó diákokkal és mentorokkal csak december 31- ig (azaz csak két hónapra) kötnek szerződést az Oktatási és Kulturális Minisztérium felügyelete alá tartozó Útravaló Ösztöndíjprogram keretében. A további kifizetéseket ahhoz a feltételhez kötik, hogy lesz-e elég pénz az ösztöndíjakra.
A 2005-ben létrehozott program három, úgynevezett esélyegyenlőségi alprogramból („Út a középiskolába”, „Út az érettségihez”, „Út a szakmához”) és egy tehetséggondozó alprogramból („Út a tudományhoz”) áll.
Az esélyegyenlőségi és tehetséggondozási ösztöndíjak pályázati határideje október 20. illetve november 3., melyeket az oktatási minisztérium alapítványához, a Tempus Közalapítványhoz kell benyújtani.
A diákok becsülik az odafigyelést
A program sajátossága, hogy az ösztöndíjas diákokat mentorok segítik tanulmányaik során, így az ő közbenjárásukkal a diákok az anyagi ösztönzés mellett közvetlen segítséget is kapnak. A diákok által megpályázható havi ösztöndíj az „Út a középiskolába” programon 3500, az „Út az érettségihez” programon 4500, az „Út a szakmához” programon 4000 forint.
A mentorok számára elnyerhető ösztöndíj mindhárom esetben 4000 forint havonta, amit a gyakorlatban a diákok és a tanárok egy összegben, a végső kifizetési határidő előtt egy nappal kapnak kézhez.
A megkérdezett tanárok elmondása szerint tanulótól függően, a mentori részvétel heti 1-2 óra többletmunkát és a program végén mintegy tízórányi adminisztrációt jelent. Ennek a diákokra gyakorolt hatása rendkívül pozitív, nem is elsősorban az ösztöndíj mértéke, hanem az odafigyelés miatt:úgy érezhetik, hogy fontosak, hogy odafigyelnek rájuk.
Esélyegyenlőtlenség: megnehezítik a pályázók dolgát
A programban részt vevő tanárok benyomásai szerint a tavalyi évhez képest a minisztérium igyekszik megnehezíteni a pályázók dolgát. A pályázó diákokkal és mentorokkal csak december 31-ig (azaz csak két hónapra) kötnek szerződést és a további kifizetéseket ahhoz a feltételhez kötik, hogy lesz-e elég pénz az ösztöndíjakra.
Az Útrvavaló programról szóló sajtótájékoztatón Arató Gergely államtitkár általánosságban az oktatásra fordított kiadások „szerény növekedéséről” beszélt, azonban a megkérdezett tanárok közül többen úgy vélik, hogy jövőre nem folytatódik a program.
A pályázati laphoz nehéz hozzájutni: a pályázatot gondozó közalapítvány honlapjának egy eldugott részén bukkanhatunk rá. A pályázat kiírása és leadása közötti időt is meglehetősen rövidre szabták az illetékesek. Az esélyegyenlőségi alprogramokba csak a hetedik és a kilencedik évfolyamba járók léphetnek be, a rászoruló, a programba újonan belépni szándékozó nyolcadikosok, tizedikesek, tizenegyedikesek nem.
A rászorultság meghatározásának változásai miatt sok olyan diák, aki tavaly még jogosult volt az ösztöndíjra, kiesett a pályázók köréből. Minden pályázónak rendelkeznie kell adószámmal, még a hetedikes diákoknak is, ennek hiányában megtagadják a kifizetést.
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján