Zavargások: rendkívüli ülés a Büntetés-végrehajtási Intézetben + Képriport

Itt, ennek az épületnek az udvarán kellett egy órán keresztül térdepelni a letartóztatottaknak – jelentette ki az Országgyűlés emberi jogi bizottságának kihelyezett ülésén, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvédje.

2006. 10. 13. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga József fideszes képviselő a szeptemberi zavargások ügyében parlamenti vizsgálóbizottság felállítását javasolta az Országgyűlés emberi jogi bizottságának kihelyezett ülésén, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben. Gusztos Péter kijelentette: a kormánypárt részéről támogathatónak látja a javaslatot.

A büntetés-végrehajtási intézet részéről felajánlották, hogy tegyünk látogatást az intézményben, nem show-műsort rendeztünk – jelentette ki az MNO-nak adott nyilatkozatában Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke azután, hogy Gusztos Péter SZDSZ-es ügyvivő „gyárlátogatásnak” nevezte a szeptemberi kormányellenes tüntetések több, fogva tartott résztvevőjének meglátogatását, az MSZP-s képviselők pedig show-elemnek nevezték, a rendhagyó bizottsági ülés helyszínét és azt, hogy „folyamatban levő ügyekről” beszéltek a felszólaltak az érintettek – többek közt egy édesapa, akinek fiát brutálisan megverték a rendőrök.

Itt, ennek az épületnek az udvarán kellett egy órán keresztül térdepelni a letartóztatottaknak, míg másokat egy órán keresztül kényszerítettek ennek az épületben arra, hogy egy órán keresztül álljanak fejjel a falnak támaszkodva – jelentette ki Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvédje.

Bűnözők és egyetemisták

Az emberi jogi bizottság MSZP-s tagjai a testület elnöke szerint eredetileg el sem akartak menni a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben zajló, kihelyezett ülésre, amelynek keretében a bizottság tagjai a fogva tartottakkal is szót válthattak. Obstrukciószámba ment és megkérdőjelezte a részvétel komolyságát, hogy a kormánypárti képviselők féloldalas kiegészítést fűztek a napirendhez. Az erről szóló vita értékesnek tűnő perceket rabolt el a rendhagyó környezetben sorra került, sajtónyilvános eseményen.

A büntetés-végrehajtás épületében tett, mintegy félórás képviselői bejárást, amelyen többek közt Pétarfalvi Attila adatvédelmi biztos Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is részt vett, kimerítően hosszú, mintegy négyórás bizottsági ülés követte.

A kormánypártok képviselői mindvégig erőteljesen támadták a bizottság összehívását. Fogarasiné Deák Valéria alelnök (MSZP) az „időpontot, a helyszínt és a napirendet” egyaránt kifogásolta, végig azt hangoztatva hogy folyamatban levő ügyekről van szó. Ékes Ilona (Fidesz), akinek a letartóztattak ügyében kifejtett, megfeszített szervezőmunkáját az MNO-nak nyilatkozva Balog Zoltán is kiemelte, úgy látta, hogy a bizottság már így is késésben van; Ékes egyébként azt is kifogásolta, hogy bűnözőkkel zárják össze a kormányellenes tüntetések kapcsán összefogdosott, gyakran az ügyben semmiféle szerepet nem játszó egyetemistákat.

Gusztos: Vandál tömegek

Élénk vitát váltott ki Kondorosi Ferenc megfogalmazása is, amelyben a távol levő Petrétei Józsefet helyettesítő politikus indirekt módon a „Budapest utcáit feldúló vandálokkal” hozta összefüggésbe a parlamenti ellenzéket.

Éles, szinte összeegyeztethetetlen nézetkülönbség tükröződött mind a történtek megítélését, mind a tényeket illetően a jogvédő szervezetek és az intézmények, illetve a kormányzat képviselői között. Míg a Nemzeti Jogvédő Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság részéről hangdokumentumokkal és az érintettek megszólaltatásával érveltek, Gusztos és Fogarasiné egyrészt a lezáratlan ügyek miatt, másrészt azért emeltek kifogást, mert a rendőröket nem szólaltatták meg a meghallgatáson. Gusztos Péter hosszan fejtegette, hogy milyen hatások érhették az eljáró rendőröket, akiknek a „vandál tömeggel kellett szembenézniük”, és tudták, hogy társaik is veszélyben vannak.

Különösen rímelt erre a Társaság a Szabadságjogokért által bejátszott hangfelvétel, amelyen az MTV székházát védő rendőrvezető megtagadja a parancsot, azt üvöltve: „dögöljön meg az aki mondta, fulladjon meg az a széndioxidban, én kiviszem innen az embereimet”.

Megszólalt a bizottság előtt Király József is, aki egyenesen a rendőri vezetők arcába olvashatta, mi történt fiával, Király Péterrel, aki társaival nézelődött a család Dob utcai lakása közelében , amikor egy csapat rendőr rohant rájuk. A fiút és barátját, akik elmenekültek, még a lépcsőházba is követték a rendőrök, akik úgy megverték, hogy kitört egy foga. Ezután a fiút előállították, majd csoportos garázdaság miatt vádat emeltek ellene.

Egyelőre még nem tudja, milyen fordulat vesz ügye – jelentette ki a bizottság előtt Kruchina Károly, aki testvérével, Kruchina Vincével a Rákóczi úton tartott hazafelé a Kossuth téri demonstráció után, amikor az AP tudósítóinak szeme láttára rájuk rohantak és agyba-főbe verték őket a rendőrök. A fiatalemberrel szemben állítása szerint még sokkolót is alkalmaztak. Később azzal vádolták meg őt és testvérét, hogy kővel dobálóztak.

Udvardy




Az országos rendőrfőkapitány visszautasította a testület általános megbélyegzését az emberi jogi bizottság pénteki ülésén. Bene László elmondta: az események kapcsán 28 nyomozást indított az ügyészség rendőrök ellen, ami azonban nem tekinthető soknak, figyelembe véve, hogy szeptember 18-19-20-án éjszaka több ezer rendőr sok ezer intézkedést hajtott végre. Ha a kollégák követtek el hibát, azt fel kell tárni, de ennek ódiuma nem hullhat vissza az egész testületre – mondta a főkapitány, aki nem vitatta a rendőri intézkedésekkel kapcsolatos vizsgálatok szükségességét, de jelenleg nem tartotta időszerűnek.
MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.