2006. október 23.: fényképek a Fekete Dobozból + Képriport

Sokkoló hatású képekkel dokumentálta a Pesty Fekete Doboz a 2006. október 23-án történt rendőri brutalitást, s a felvonulók, megemlékezők, járókelők súlyos sebeit. A kiállítás egy áruház hátsó bútorraktárában, mindössze néhány napig tekinthető meg, bemutatását a szervezők által megkeresett fővárosi galérák kivétel nélkül visszautasították.

2006. 11. 16. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudtommal polgári demokráciában élünk, ahol állam egy szerve, a rendőrség – pontosabban a rendőrség egy része – törvénytelenségeket követett el. Célunk a figyelemfelkeltés, hiszen ahogyan a régi kínai bölcsesség tartja, egy kép többet mond ezer szónál; ezer újságcikknél többet mondanak szerintem ezek a képek – nyilatkozta Pesty László a Magyar Nemzet Online-nak „Az erőszak pillanatai” című, a 2006 október 23-i rendőri brutalitásról szóló kiállítás megnyitóján.

„Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján a rendőrség példátlan erőszakkal verte szét békés megemlékezők ezreit, akik között gyermekek és nyugdíjasok is voltak” – olvasható a kiállítás megnyitójának anyagában. Példátlannak tűnik a kiállítás sorsa is: A Pesty Fekete Doboz képeinek értékes gyűjteményének bemutatását Pesty szakmai körökben jól csengő neve ellenére sorban elutasították a budapesti galériák; egy induló galéria elvállalta volna a kiállítás bemutatását, ám azon a napon, amikor kiderült, hogy Gergényi marad a posztján, ők is visszavonulót fújtak. Végül egy Dohány utcai volt bútorraktárban sikerült helyet találni a tárlat számára, ahol mindössze vasárnapig tekinthetőek meg a fotók.

A képek végigkísérik a példátlan rendőrrohamok sorozatát és sokkoló közelségből mutatják be a sérüléseket, a gyakran maradandó károsodással járó vagy életveszélyes sebeket.

„Meggyőződésem hogy részben a rendőröket is meglepte, hogy a gumilövedék milyen súlyos, életveszélyes sérüléseket tud okozni. Magyarországon korábban, beleértve a diktatúra évtizedeit is, nem mertek ilyen súlyos hatású fegyvert bevetni. Az a tárgy, amelynek lövedéke 15-20 centire hatolni, az nem afféle tömegoszlató kütyü, hanem élet kioltására alkalmas” – fogalmazott Pesty.

Hozzátette: „Nem hiszem, hogy a rendőrség egészét kellene kárhoztatnunk, hiszen rengeteg jó szakember dolgozik ott. Én magam is beszéltem olyan rendőrtiszttel, aki elítéli azt, amit a kollégái műveltek”.

Politikailag semleges gumilövedékek voltak – fogalmazott Pesty –, hiszen az áldozatok között épp úgy megtalálható a fideszes felvonuló, mint a brit vagy a francia turista, a 65 éves autószalon-tulajdonos vagy az szintén hatvanas zsidó bácsi, aki megkérdezte az őt ütlegelő rendőröktől: „Na mi van, 65 év után újra megint veritek a zsidókat Budapesten?” Kiemelte: bár végiglátogatta a kórházakban a sérülteket, egyetlen „stadionszurkoló típust, kopasz, kigyúrt embert„ sem talált közöttük.

Pesty a kiállítás megnyitóján is szólt arról, hogy meglepte az a „cinikus hallgatás” és az az együttműködés, amellyel SZDSZ-es politikusok kísérték a történteket. Erről így beszélt az MNO-nak:

– 1988-ban azokon a tüntetéseken, melyeket a Kádár-rendszer rendőrsége véres brutalitással vert szét, egyik oldalamon ott gyalogolt Mécs Imre, a másikon Magyar Bálint. Rajtuk is csattant a gumibot, az ő személyijüket is elvették, utána retorziók érték őket úgy, ahogy az egész demokratikus ellenzéket a tevékenységért. Nagyon meglep, hogy a liberális erők többsége az állami brutalitás láttán nem az egyén mellett, a szabad citoyen, a jogait tudatosan gyakorló állampolgár mellé áll, hanem a liberálisok által oly sokan kritizált „állam”, az erőszak mellé. Meggyőződésem, hogy ez ellenkezik a kétszáz éves liberális elvekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.