Csökken vagy növekszik az önkormányzatok támogatása?

A Pénzügyminisztérium szerint jövőre nő, míg az ellenzéki pártok és az érdek-képviseleti szervezetek szerint csökken az önkormányzati szféra költségvetési támogatása. A parlamenti szakbizottság szerdai budapesti ülésén a pénzügyi tárca képviselője a büdzsé önkormányzatokra vonatkozó tervezetével kapcsolatban azt közölte: nagymértékű „elmozdulási lehetőséget" nem lát a kormány.

MNO
2006. 11. 29. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az önkormányzati és területfejlesztési ülésen a hét önkormányzati érdekszövetség írásban is rögzített, a jövő évi büdzsével kapcsolatos álláspontját Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke ismertette. Világossá kell tenni, hogy a 2007. évi költségvetési tervezet 99,4 százalékos szintet jelent az idei évihez képest – szögezte le.
Ez még mindig csak a nominálérték, nincs benne a 6 százalék feletti infláció, a jelentős energiaár-emelés sem, ami tovább rontja a települések jövő évi kondícióit, így működési nehézségeket okoz – tette hozzá.
Szabó Gellért az egyik „legfájóbb„ változtatásnak a személyi jövedelemadó településeken maradó részének 10-ről 8 százalékra történő csökkentését mondta. A szövetségek korábbi tájékoztatása szerint ez mintegy 26 milliárd forintot von el a településektől.

Varga Sándor, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője közölte: az említett 99,4 százalékos szintet „egyoldalú megközelítésnek tartja”, a tárca álláspontja szerint ez az adat valójában 108 százalék, tehát az önkormányzatok 8 százalékkal több forrást kapnak jövőre, mint az idén.
A főosztályvezető az önkormányzati szféra bevételei között említette az EU-támogatásokat, valamint a 4-es metró beruházására és a fővárosnak szánt támogatásokat. Arra is felhívta a figyelmet, hogy 2007-ben kevesebb feladatot kell ellátniuk az önkormányzatoknak, mint az idén.
Bóka István (Fidesz) szerint ha „az almát az almához hasonlítjuk„, akkor jövőre nem csak reálértéken, de nominálértéken is csökken az önkormányzatok finanszírozása. Utalt arra, hogy a települések költségvetésük elkészítésekor nem számolhatnak a metróra szánt pénzekkel.
Az ellenzéki képviselő ugyanakkor komoly hibának mondta, hogy a hét önkormányzati érdekszövetség közös állásfoglalása „nem született meg időben”, így a szakbizottság elé csak a módosító javaslatok megtárgyalása idején kerülhetett.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.