A Sapientia Egyetemen zajló, a magyar katolikus egyház és 56 kapcsolatát vizsgáló konferencián Bertalan Péter egyetemi tanár elmondta: a forradalom alatt 57 olyan papot távolítottak el állásából, aki kiszolgálta a Rákosi-rendszert. A Kádár-rendszer később sokszorosan pótolta az egyházbeli kommunista befolyás csökkenését több száz lojális pap kulcspozícióba helyezésével.
Az egyház és állam kapcsolata egyébként is sok hasonlóságot mutat a Rákosi- és a Kádár-rendszerben. Az előadó példaként említette, hogy párthatározatokkal irányították az egyházpolitikát és nagyban építettek az egyházak, illetve egyes személyek közti ellentétekre. Balogh Margit, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomkutató Központjából rámutatott: bár a Rákosi-rendszer ki akarta irtani a társadalomból az önszerveződést, az egyházak felszámolása csak részben volt sikeres. Felhívta rá a figyelmet, hogy a forradalom alatti papi nyilatkozatok elsősorban az erőszak ellen szóltak és számos esetben akadályoztak meg egyházi személyek lincselést, bosszút, bár nem volt kérdéses, az egyház kinek az oldalán áll. Végvári Vazul ferences szerzetest említette egyedüliként, aki részt vett a fegyveres harcokban.
Balogh Margit elmondta, hogy Mindszenty József bíboros kiszabadulásában sokan a forradalom győzelmét látták és többen szívesen látták volna miniszterelnökként is, de ő ezt elutasította. A konferencia késő délutánig tart a Sapientia Egyetemen.
radio.hu
Orbán Viktor: Jó hír a kisvállalkozóknak! - videó