„Hihetünk-e a görögnek?” – Gyurcsány javaslata

Hihetünk-e a görögnek, ha azt mondja: ő igazat mond, ám minden görög hazudik? – idézte a jól ismert középiskolás fejtörőt Semjén Zsolt azután, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben az ellenzék segítségét kérte az önkormányzati rendszer átalakításához. Később kifejtette: a Fidesz által javasolt önkormányzati testület az ellenzék hatalomszerzését szolgálja. • Ma döntenek a 2005-ös büdzséről

2006. 11. 13. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt 16 évben megtanultunk veszekedni, nem tisztelni a riválist; a demokratikus politikai rendszer működéséhez a verseny mellett azonban együttműködésre is szükség van, ezért újra kell építeni a bizalmat – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.

Gyurcsány szerint a bizalom újraépítését szolgálják a hét végén tett javaslatai a kormány és az önkormányzatok egyeztető fóruma, illetve a Fejlesztéspolitikai Felügyelő Tanács létrehozására. Elmondta: november 22-re megbeszélést kezdeményez a megyei jogú városok polgármestereivel és a regionális fejlesztési tanácsok vezetőivel. A kormányfő az ellenzék segítségét kérte a önkormányzati rendszer átalakításához szükséges kétharmados törvények módosításához.

Ne higgy a görögnek?

Hihetünk-e a görögnek, ha azt mondja: ő igazat mond, ám minden görög hazudik? – idézte a jól ismert középiskolás fejtörőt Semjén Zsolt. A KDNP elnöke az ellenzék részéről „nem várt sikerként” értékelte, hogy az Gyurcsány együttműködésről beszél. Hozzátette: Gyurcsány két hete ugyanitt még „nyílt hatalmi harcról beszélt”, ennek eredménye volt az október 23-i rendőrattak is. A KDNP frakcióvezetője kijelentette: készen állnak az érdemi párbeszédre.

Kósa Lajos debreceni polgármester az önkormányzati választások után a kormányfő által most javasoltakhoz hasonló kezdeményezéssel élt; úgy látszik, a Fidesz számos korábbi felvetése mégsem alkotmányellenes – többek közt így reagált Gyurcsány hozzászólására Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője jelezte: a Fidesz már a nyár folyamán benyújtott hasonló javaslatokat, azonban a Magyar Szocialista Párt megakadályozta, hogy napirendre kerüljenek ezek a kezdeményezések. Navracsics kiemelte: nem felügyelőbizottságra van szükség, „ilyesmi a részvénytársaságoknál működik”. Szerinte egy országgyűlési bizottságnak kell foglalkozni az önkormányzatokkal. Az Országgyűlés ugyanis a legfőbb államhatalmi szerv – mutatott rá a fideszes politikus.

Zene Herényi füleinek az MSZP-politikus fölszólalása

Ipkovich György (MSZP) pártja nevében közölte: üdvözli a kormányfőnek a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumára tett javaslatát.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője úgy fogalmazott: „nagy öröm füleinek”, amit az MSZP politikusa is fölvetett. Ipkovich ugyanis a kétkamarás parlamentek működési rendjével vélte összeegyeztethetőnek a parlamenti kontrollt szorgalmazó ellenzéki fölvetést. Herényi ennek kapcsán ismét szorgalmazta a Ház reformját.

Az SZDSZ frakciójából senki nem kívánt válaszolni a miniszterelnök felszólalására.

Interpelláljanak Bajnaihoz!

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz által javasolt önkormányzati testület az ellenzék hatalomszerzését szolgálja. A miniszterelnök erről hétfőn beszélt az Országgyűlésben. A Fidesz nem párbeszédet, együttműködést szeretne, hanem azt szeretné, hogy az ellenzék ma a végrehajtó hatalommal együtt járó felelősség és kötelesség egy részét megkapja, azaz nem együttműködés, hanem hatalomszerzés a javaslatnak a tárgya – fogalmazott.

A miniszterelnök ugyanakkor azt mondta, megfontolja a javaslatot, ha frakciók azt az arányosság és a viszonosság alapján úgy teszik meg, hogy az önkormányzatok hasonló típusú döntéseinél a kormánynak legyen egyetértési joga.

Gyurcsány Ferenc a fejlesztéspolitikai kérdésben benyújtott indítvánnyal kapcsolatban azt mondta: a fejlesztéspolitikai kormánybiztost gyámság alá vonná a kezdeményezett bizottság. Erre a problémára az a megoldás, hogy interpellálhatóvá kell tenni Bajnai Gordont – fűzte hozzá.

Boross: IV. Béla ma lenne 800 éves, de meghalt

„IV. Béla is ma született, 800 éves lenne” – kezdte beszédét Boross Péter MDF-es képviselő. „Nem tudom, mikor volt rosszabb helyzetben az ország, akkor vagy most, de jó lenne példának tekinteni újjáépítő tevékenységét” – tette hozzá.

„Az ország jelene és jövője komorabb gondolatokat érlel” – folytatta az egykori miniszterelnök. Boross szerint az egyik oldal a rendőrséget támadja, a másik oldal pajzsot tart eléjük. „Minek visszanyomni a rendőrséget a baloldalhoz, amikor 1990-től sikerült kiszabadítani onnan?” – tette föl a kérdést Boross.

Szijjártó Péter nem lehet az Egészségügyi Minisztérium szóvivője

Kell-e „reformszóvivő” az egészségügyi reform elfogadtatásához? Molnár Lajos egészségügyi miniszter élénk vitába bonyolódott Szijjártó Péter fideszes képviselővel. A személyeskedéstől sem mentes vitában Molnár közölte: Szijjártó nem lehetne szóvivő az egészségügyi minisztériumban. Mindezalatt Kuncze Gábor nevetőgörcsöt kapott, és 13 másodpercen keresztül potyogó könnyekkel hahotázott.

Hoffman Rózsa (KDNP) szerint semmi jele a zenepedagógia fejlődésének. A politikus véleménye szerint romokban hever a zenetanárképzés, lényegében megszűnt Kodály tanszéke a Zeneakadémián. Hiller István oktatási és kulturális miniszter közölte: a heti kötelező, a szabadon tervezhető és a nem kötelező, valamint a tanórán kívüli tevékenységek szervezésére fordítható időkeret lehetőséget ad az ének-zene tantárgy tanítására. Elmondta: a kodályi zenepedagógia nem szorult vissza a képzésben, sőt erősödik. A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés azonban igen.

Dobó István városát megfosztják a honvédségtől

Lukács Tamás (KDNP) az egri helyőrség felszámolásáról, és a Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj Debrecenbe helyezéséről kérdezte a szaktárca vezetőjét. Dobó István városát megfosztják a honvédségtől – mondta. Szekeres Imre honvédelmi miniszter azt mondta: a zászlóalj katonái vállalják az átköltöztetést, és Debrecenben lesz szolgálati helyük, lakásuk. A laktanya sorsáról az egri polgármesterrel is egyeztetnek – közölte. A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés kormánypárti többsége igen.

MTI, MNO, index.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.