A Legfelsőbb Bíróság döntése jogerős, fellebbezésnek helye nincs.
– Ez a döntés a jogállamiság egyik alappillérét jelentő gyülekezési jogot védte meg, s ez komoly kihatással lehet a rendőrségi gyakorlatra – fejtette ki lapunknak dr. Gaudi-Nagy Tamás.
A Kocsis Imre felperest képviselő dr. Gaudi-Nagy emlékeztetett: a Fővárosi Bíróság 2005. december 9-én hozott ítéletében megállapította, hogy a BRFK jogellenesen oszlatta fel a Lelkiismeret ’88 Csoport által, Budapest XII. kerület Gesztenyéskert – Jagelló út – Stromfeld Aurél út útvonalon megtartott, illetve megtartani kívánt tüntetést.
A testület 125 000,-Ft perköltség megfizetésére kötelezte a BRFK-t. Az esemény kapcsán a nagy erőkkel felvonuló rendőrség 51 embert őrizetbe vett, a budai forgalom több órára megbénult az intenzív rendőri intézkedés miatt. Utóbb a szabálysértési bíróságok az előállítottakkal szembeni szabálysértési eljárásokat – egy kivételével – mind megszüntették.
A jogellenesség alapjául az a körülmény szolgált, hogy a tüntetést bejelentő Kocsis Imre, a Medgyessy Péter akkori miniszterelnök házához tervezett, 2003. november 24-i bejelentése szerinti rendezvény megtartását a rendőrség megtiltotta, ez a bíróság is jóváhagyta. Kocsis Imre ezt követően néhány nappal ugyanilyen tárgyú, de több részre bontott, más tényállású tüntetéseket jelentette be, mind a létszám, mind a hely, mind pedig az időtartam tekintetében.
A BRFK ezeket az új bejelentéseket érdemben nem vizsgálta meg, nem hozott tiltó határozatokat, hanem a helyszínen megjelölt tüntetőket, akik arra hivatkoztak, hogy ezen második bejelentések szerinti tüntetéseket a rendőrség nem tiltotta meg, előállította és a tüntetést feloszlatta. A Legfelsőbb Bíróság a rendőrség felülvizsgálati kérelme alapján felülvizsgálati eljárásban hozza meg az üggyel kapcsolatos végső döntést.
Ezen ügy kimenetele nagymértékben befolyásolja a jogellenes rendőri feloszlatás kapcsán őrizetbe vett személyek kártérítési ügyeit is: mivel a Legfelsőbb Bíróság az ítéletet hatályában fenntartotta szerdai döntésével, úgy mindazon személyeket kártérítés illeti meg, akiket a rendőrség ezen jogellenes intézkedésével a gyülekezési szabadságának gyakorlásában akadályozott, személyes szabadságától megfosztott, illetve emberi méltóságát sértő módon járt el.
Az azóta született, Fővárosi Ítélőtábla által hozott ítéletek ilyen típusú ügyekben, átlagosan 500.000,-Ft összegű kártérítést állapítottak meg. Ilyen kártérítés megítélésére került sor idén szeptemberben a Kocsis Imre és társai ellen 2004. május 23-án foganatosított jogellenes rendőri intézkedések miatt, illetve idén november 9-én a 2003. október 2-i, Kvassay-hídi rendőri fellépés kapcsán jogellenesen meghurcolt Fekete László ügyében is.
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében