Nem kell az állatkert a kulturális fővárosnak?

A pécsi állatkert fennmaradását veszélyezteti, hogy kormányzati részről meglepetésszerűen közölték: nincs, nem létezik az a támogatás, amelynek elbírálását már el is végezte a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. A hányatott sorsú pécsi állatkert pályázatát az előkelő nyolcadik helyre sorolták be: vajon nyolcadikként nem kapnak semmit?

2006. 11. 22. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy kiderült: nem kapunk címzett támogatást, kútba hullanak azok a tervek, amelyekre mind az állatkert, mind a hatóságok vagy az önkormányzat alapozhatott. Fölvetettem, hogy gondolkodjunk el: bezárjuk-e az állatkertet. Ez egyébként évekig tartó és rendkívül költséges procedúra lenne, amelynek költségei százmilliókat tennének ki – nyilatkozta a Magyar Nemzet Online-nak Szatyor Miklós, a Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium Kht. ügyvezető igazgatója.

– Gyakran hallottunk egy időben a Pécsi Állatkertről: például azt, hogy megszökött onnan egy farkas. Mennyiben sikerült az ön által képviselt új vezetésnek úrrá lennie a kialakult állapotokon?

– A Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium az ország leghányattatottabb sorsú állatkertje. A korábbi szakszerűtlen vezetés, az anyagi támogatás hiánya napjainkra lehetetlen helyzetet teremtett. A városi intézmények között az állatkert mindig mostohagyermekként kezelték, a sorsa évekig lebegtetve volt, amikor a város vezetése szafariparkot akart létesíteni a város külterületén, de végül forráshiányra hivatkozva az ötletet elvetették. Ez 8-10 éves történet, amely alatt szinte egyetlen fillért sem lehetett az állatkertre költeni, mert az úgyis elkerül onnan. Más hazai vadaskerteket ezalatt komoly pályázati pénzekből modernizáltak, felvirágoztattak. Itt ezalatt a társaság vezetősége milliókat sikkasztott el, illetve költött el mindenféle koncepciót nélkülözve. Végül amikor már botrány botrányra halmozódott és az alkalmazottak megelégelték, összefogtak és a tulajdonos önkormányzat segítségével eltávolították a vezetőt az intézmény éléről. Ellene napjainkban is eljárás folyik. Ez a régió egyetlen állatkertje, ám országos szinten a legelhanyagoltabb. A városnak elemi érdeke és kötelessége volna, hogy az intézményt „gatyába rázza” kissé. A kulturális fővárosi cím elnyerése lenne „a nagy lehetőség”, ebbe a projektbe próbálom a saját igényeinket is „belenyomni”. Konkrétan a kulturális fővárosi fejlesztésekben való részvétel, vagy a pécsi Pólus Fejlesztési Program jelentene lehetőséget. Az önkormányzat részéről tapasztalható is az a szándék, hogy felvállalják fejlesztési elképzeléseinket, mint városi projektet.

– Milyen összegű támogatásra számítottak?

– Eddig minden évben kiírtak úgynevezett címzett támogatásokat. Ezt kimondottan önkormányzati intézmények kaphatják meg: iskolák, művelődési házak. Ezek felújítását célzó, nagyobb volumenű összegekről van szó. Mi 1 milliárd 100 millió forintra pályáztunk. A kiírás nyomán idén tavasszal nyújtottuk be pályázatunkat, amelynek bírálatát időközben elvégezte a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. A nyolcadik helyre soroltak minket, nagyon jó eredményt értünk el. Most viszont, hogy telefonon érdeklődtem, közölték velem: nincs címzett támogatás.

– Kormányzati részről mely intézmény tájékoztatta önt arról, hogy „nincs címzett támogatás”?

– Először a Miniszterelnöki Hivatalban érdeklődtem, onnan átirányítottak az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz. Itt először azt a tájékoztatást kaptam, hogy valóban ennél a minisztériumnál fog döntés születni és másnap hívjam fel őket. A következő napon azt a tájékoztatást kaptam, hogy egyáltalán nincs címzett támogatás. Az idei költségvetésbe, mint kiderült, bele sem tették a címzett támogatásokat.

– Kaptak-e ígéretet, előállt-e valamilyen koncepcióval az önkormányzat?

– Nem igazán kaptunk tőlük ígéretet. A pécsi önkormányzat nincs valami rózsás helyzetben, sőt egyre rosszabb anyagi feltételek között működik. Nemhogy jóval nem ígértek, de jelezték, hogy a jelenleg folyósított összegeknél többre ne számítsunk.

– Akkor most bezárják az állatkertet?

– Gonda Tibor alpolgármester hallani sem akar a bezárásról. Az ő illetékességi körébe tartoznak a kulturális intézmények, a pécsi fejlesztési projektek, mint a kulturális főváros program vagy a Pólus projekt. Az intézményt valóban egyszerűbb lenne fenntartani. A dél-dunántúli régiónak ez az egyetlen állatkertje.

– Pécs polgármesterével személyesen is beszélt erről a problémáról?

– Tasnádi Péter polgármester urat már akkor i is próbáltam megkeresni, amikor még csak jelöltként indult ott. Azóta, hogy ő vezeti Pécset, kétszer is felhívtak a titkárságáról, ám nyár óta nem sikerült vele találkozót összehozni.

– Nem tűnik túl közelinek a legfelsőbb városvezetés és az állatkert kapcsolata.

– Voltak korábban befolyásos támogatóink, köztük Toller László. Részben emiatt voltunk nyugodtak, részben azért, mert megpályáztuk a címzett támogatást, melyhez az önkormányzat biztosította a szükséges önrészt. Mindez hozzájárulhatott, hogy a kulturális örökség projekt készítői sem tartották kiemelt témakörnek az állatkert szerepeltetését. Ahhoz, hogy biztosnak lássuk az állatkert fennmaradását, arra volna szükségünk, hogy az önkormányzat mondja ki: mellénk áll. Ki kéne nyilvánítaniuk, hogy szeretnék fenntartani az intézményt. Ráadásul az állatkert olyan hihetetlenül lepusztult állapotba került, hogy nem minden esetben felel meg az állatkertekről, állatotthonokról szóló 3/2001-es Köm-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet előírásainak. Túl kicsik az állatok férőhelyei, másrészt az állatkert vízbázison épült föl, s igen kemény kitételeket tartalmaznak a vonatkozó jogszabályok. Az igen szigorú környezetvédelmi előírásoknak sem felelünk meg: arra hivatkoznak, hogy a tettyei vízbázison helyezkedik el az intézmény.

– Szintén a tettyei vízbázison helyezkedik el több száz lakóingatlan, sőt itt van Pécs úgynevezett milliomos negyede. Az itt található lakóingatlanokkal szemben is ilyen szigorú a hivatal?

– Valóban olyan ez a negyed, mint Pesten a Rózsadomb: gyönyörű, nagy házak állnak itt. Nem egyről, s nem is kettőről tudom, hogy az utóbbi harminc évben, mióta felépültek, egyetlen egyszer nem járt ott szippantós autó, s a csatornázás sincs megoldva. A szennyezés lemegy a karsztba, ám a hatóság nem fog nekiállni, hogy harcba szálljon több száz, vagy több ezer tulajdonossal. Akibe legegyszerűbb belerúgni, az az állatkert: önkormányzati tulajdonú, egy tulajdonosa van tehát. Irreális elvárásokat fogalmaztak meg irányukban, például azt, hogy az összes kifutót szigeteljük az állatkerten belül. Ennek horrorisztikus költségei lehetnek. Elnagyoltnak és indokolatlannak tartom ezt a követelést. Néhány faj, fajcsoport esetében, mint a nagy testű patások, magam is támogatnám ezt az elképzelést, ám, hogy az összes, az állatkertben található állat esetében ezt végrehajtjuk, azt nem látom indokoltnak. Összehasonlításképpen: egy igényes, jól berendezett kifutó 4 millió forintból készíthető el, míg ugyan ez leszigetelve több tízmillióba kerül. A címzett támogatás elnyeréséhez ezen fejlesztések teljesítéséhez lenne szükség. Egyébként ezen összeg töredékéből meg lehetne szépíteni az állatkertet.

– Mennyiben jellemző, hogy támogatja az állatkertet a helyi vállalkozói szféra?

– Sajnos nem nagyon jellemző, hogy a helyi vállalkozók támogatnák az állatkertet. Előfordul, hogy kedvezményesen jutunk hozzá például a takarmányhoz, ám a jelentős pénzbeli támogatás nem jellemző. Ebben szerepet játszhat a korábbi, zűrös működés, ám mióta személyi változások történtek, sikerült stabilizálnunk a helyzetet: alapvetően jó irányba mennek a dolgok. Úgy érzem az új feltételek mellett működhetne a mecenatúra-rendszer. Fontos lenne tehát számunkra, hogy a helyi vállalkozók is támogassák intézményünket. Mi non-profit cég vagyunk, így igen nagy jelentőséggel bír a vállalkozói szféra esetleges vállalkozás, mind a fennmaradás mind a fejlesztés szempontjából. Több olyan beruházásunk is működik, amely próbál felmutatni valamit, hiszen a látogatók is akkor jönnek, ha valami újat látnak. Minimális, néhány százezer forintos összegek is számítanának. Az ott dolgozók, akiknek nem ez lenne a feladatuk, sőt jómagam is ügyvezető igazgatóként, részt veszünk olyan feladatokban mint a hegesztés, betonozás, azért, hogy életben tartsuk az állatkertet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.