Második helyre jött föl a leginkább fogyasztott, tiltott szerek listáján a kokain, melynek 3,5 millió európai hódol, míg továbbra is tartja vezető helyét a kannabiszfogyasztók (a marihuána és a hasis előállítására alkalmas növény) tábora, 22,5 millió fővel. Amphetaminszármazékokat 2, ecstasyt 3 millióan használnak rendszeresen.
A kábítószerfogyasztás Dánia, Írország, Olaszország és Hollandia fiatal felnőtt lakosságának köreiben 2 százalékos. míg Spanyolországban és az Egyesült Királyságban eléri a 4 százalékot is. Bár európai viszonylatban s a korábbi évek adataihoz képest ezek magas arányoknak mondhatóak, az Egyesült Államokban a lakosság 14 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egy alkalommal már kipróbálta a drogot.
Henri Bergeron, a kábítószerfogyasztással foglalkozó kutatóintézet vezetője kiemeli: a kokainfogyasztás megugrott Európában, annak ellenére, hogy stabilizálódni látszanak arányai a leginkább érintett országokban. Hozzátette: kemény drogok terjedése „nyugtalanító Európa közegészségügyére nézve”.
A drogfüggők kezelése ügyében beadott kérelmek legalább egynegyede a kokainnal kapcsolatos Spanyolhonban, míg Európában 1999 és 2004 között duplájára emelkedett a kokainfüggők aránya. Mindeközben nem alakult ki egységes kezelési módszer a kokain és a „crack” függésének kezelésére – állapítja meg a szervezet az Európai Parlamentnek tett jelentésében. (A crack elnevezés a kokain körülbelül mazsola nagyságú kristályait takarja, amelyet cigarettadohányba keverve szívnak – a szerk.).
Brit kutatók most ez olyan ellenanyagon dolgoznak, amely semlegesítheti a kokaint, megakadályozva, hogy a szer megtámadja az agyat. Az éves jelentés legalább 400, a kokain fogyasztására visszavezethető halálesetről ír. Bergson megjegyzi: túlságosan is alulbecsülték korábban e szer veszélyességét. Nyugat-Európa jelentős részén a drogfogyasztás miatti halálesetek 10-20 százalékáért felelős a kokain.
A heroin fogyasztása, az injekcióstűk használata súlyos egészségügyi probléma Európában, hozzájárul ugyanis a hepatitis C és a HIV vírus terjedéséhez.
Európában évente legalább 7-8 ezer ember hal egy kábítószer-fogyasztás következtében; a megfigyelőközpont szerint ez igen óvatos becslés, s csak a minimális adatot jelzi. Míg a túladagolás következtében elhunytak átlagéletkora Nyugat-Európában 35 év, az újonnan csatlakozottaknál 25 év. A fiatalon elhunytak kiemelkedő aránya jellemző többek közt Romániában, Lettországban és Cipruson.
AFP
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton