Gazdátlan ország

A nyugdíj mellett dolgozó nyugdíjasnak is vonnak le a keresetéből nyugdíjjárulékot. Megszűnik az egyedülálló szülő által nevelt gyerekek jogosultsága az ingyentankönyvre – döntött a parlament hétfőn. Az öt halálos áldozatot követelő augusztus 20-i tűzijáték felelőseire vonatkozó kérdésre válaszolva Gál J. Zoltán sérelmezte: egyesek „három hónapja abban sántikálnak", hogy politikát csináljanak a történtekből.

2006. 12. 04. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormánytagok lemondása nem adná vissza az augusztus 20-i tragédiában elhunytak életet – fejtette ki Gál J. Zoltán, a kancellária politikai államtitkára, azt próbálván indokolni, hogy miért nem vállal felelősséget a kabinet a történtekért. Lázár János (Fidesz) szerint a kormány néha pont olyan, mint amilyennek látszik.

Azon az estén az országnak nem volt gazdája – jelentette ki a parlamentben napirend előtt Lázár János (Fidesz), emlékeztetve a Budapesten az augusztus 20-i tűzijáték alatt történt, öt halálos áldozatot és 500 sebesültet követelő katasztrófára. A képviselő elmondta: a kormány – amely meghívta az embereket az eseményre – a történtek miatt nem kezdeményzett független vizsgálatot, mindössze egy tűzoltót és egy időjóst tett meg bűnbaknak.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa viszont hivatalból vizsgálódni kezdett, melynek erdeményét a múlt héten hozták nyilvánosságra – ismertette Lázás János. Eszerint augusztus 20-án alkotmányos állampolgári jogok, az élet védelméhez való alapjog sérült, a kormány nem védte meg az állampolgárokat. Az ombudsmani jelentés elmarasztalta a rendőrséget, a katasztrófavédelmet és az azt felügyelő minisztert, de az Országos Meteorológiai Szolgálatot és az Országos Mentőszolgálatot nem. Kiderült ugyanis: a meteorológiai szolgálat már augusztus 20-án délelőtt 9 óra 45 perckor 90-es erősségű szelet jósolt estére. A vizsgálat szerint még egy 20 óra 46 perces értesítéssel is csökkenteni lehetett volna a károkat.
Miért nem vállalt felelősséget a kormány az augusztus 20-i katasztrófáért? Mi az a személyes vagy üzleti ok, amely miatt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem kérte Szilvásy György Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter lemondását? – kérdezte a képviselő. Emlékeztetett arra: Hollandiában tizenegy kitoloncolásra váró illegális bevándorló halálát okozó tűzeset miatt lemondott az igazságügy-miniszter és a polgármester. „Önök néha olyanok, amilyennek látszanak!„ – idézte végül Lázár János Illyés Gyulát.

Megviselt a kormány

Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) politikai államtitkára szerint a kormány tagjait is megviselte a tragédia. A károkat helyre lehet állítani, de emberi életeket visszadni nem – fejtette ki. Az államtitkár szerint vannak, akik már „három hónapja abban sántikálnak”, hogyan lehet az esetből politikát csinálni. Szerinte a felelősségre vonás a kancellárián megtörtént (egy főosztályvezetőt áthelyeztek – a szerk.). Az ombudsmani jelentéssel kapcsolatban meg kell várni a MeH és a katasztrófavédelem észrevételeit – tette hozzá.

Szászfalvi László (KDNP) a 2004. december 5-i szégyenteljes népszavazás közelgő második évfordulója alkalmából a Gyurcsány-kormány nemzetpolitikáját és nemzetstratégiáját vette górcső alá. Úgy vélte: elszakadt a bizalom és a konszenzus szála. A kormány egyoldalúan felszámolta a határon túli magyarsággal kapcsolatot tartó intézményrendszert, bizalmatlanságot teremtett az anyaországiak és a határon túliak között. Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy az ő fejéből pattant ki a 23 millió románnal való riogatás, aki ezzel a becstelenségével még kérkedik is, és követendő példaként állítja mások elé – mondta Szászfalvi. A KDNP szerint ez alkotmányosan lehetetlen és vállalhatatlan – tette hozzá. Felszólította a kabinetet, hogy térjen vissza a bizalom megteremtése és a konszenzus útjára, mert a KDNP akkor, de csak akkor lesz partner. A kormány nem reagált a felszólalásra.

Fodor újra Árpád-sávozott

Nem reagált senki a kabinetből Fodor Gábor (SZDSZ) napirend előtti felszólalására sem. Fodor ismét az Árpád-sávos zászlóval foglalkozott. Szerinte a demokratikus pártoknak mindent meg kell tenniük azért, hogy híveik ne használják ezt a nyilas rendszer jelképévé lett lobogót. Elismerte, hogy történelmi zászlóról van szó, amelyre Gyurcsány Ferenc is felesküdött miniszterelnökként. Az Árpád-sávos zászlót viszont a szélsőjobbal azonosította, és szóvá tette azt is, hogy egy vidéki küldött a Fidesz legutóbbi kongresszusán ilyen lobogót bontott ki a színpadon.

Dávid Ibolya (MDF) azt kifogásolta, hogy a kormánypártok leszavazták pártja javaslatát az örökösödési illeték (haláladó) eltörléséről. Holott a nyilvánosság előtt ennek ellenkezőjéről beszéltek.

A korábbi hagyományokkal szakítva nem szólalt fel napirend előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

A parlament egyhangúlag támogatta, hogy a házszabálytól eltérve, a lehető leggyorsabban vegyék napirendre annak az eseti bizottságnak a felállítását, amely az európai uniós fejlesztési források felhasználásával foglalkozik majd. A testületet a Fidesz június óta kezdeményezte, de a kormánypártok megakadályozták még azt is, hogy az Országgyűlés a napirendjére vegye a kérdést. Gyurcsány néhány hete egyezett bele a bizottság létrehozásába.

Ostromkérdések

Az állami tulajdonban lévő Mol-részvények értékesítéséről, a távhőkompenzációról és a Magyar Televízió székházának szeptemberi ostromáról esett szó hétfőn az Országgyűlésben az azonnali kérdések és válaszok órájában.

Varga Mihály (Fidesz) azt kérdezte a pénzügyminisztertől, nem lát-e bennfentes kereskedelemre utaló jeleket abban, hogy az állami tulajdonban lévő Mol-részvények értékesítésekor kárpótlási jegyeket is fel lehet használni. A politikus szerint a részvények eladása előtt jelentős elmozdulás történt a kárpótlási jegyek piacán.

Veres János pénzügyminiszter azt mondta: a képviselő ez ügyben írt levelét továbbította a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez, amely elkezdte a vizsgálatot.

Mikola István (Fidesz) a súlyponti kórházak és a bezárásra ítéltek listája, valamint a Regionális Egészségügyi Tanácsoknak szánt, az aktív ágyak elosztásáról szóló miniszteri lista ügyében várt egyértelmű választ az egészségügyi minisztertől. Molnár Lajos ugyanakkor azt mondta: egészségügy bonyolult téma, „rövid pattogós igennel és nemmel” nem lehet válaszolni. Jeleve, hogy a törvényjavaslatban is 31 súlyponti kórház szerepel, ugyanakkor a részletes vitában módosulhat a lista.

A fideszes politikus viszontválaszában úgy riposztozott: azért kérdezett egyszerűen, mert Molnár Lajos a bonyolult kérdéseket nem érti. Mikola István cáfolta, hogy minisztersége idején lett volna kórházbezárásról szóló lista.

Az interpellációk során Balog Zoltán (Fidesz) újra elmondta: 2006. október 26-án a rendőrség némely alakulatainak egyes tagjai brutális támadást intéztek a nemzeti évfordulót békésen ünneplő emberek ellen. Kiemelte, október 30-án kért először tájékoztatást az október 23-i, szerinte „jogszerűtlen rendőri intézkedések” ügyében. Feltette a kérdést az igazságügyi államtitkárnak: hogyan lehet, hogy 77 napja nem tudhatják az emberek, hogy pontosan kiket és milyen felelősség terhel a szeptember 18-i és az október 23-i „véres hétfő rendőri brutalitásaiért”, és az azt követő napok rendőri túlkapásaiért?

Kondorosi Ferenc a tárca államtitkára azt válaszolta: jogállamban úgy lehetséges, hogy 77 napja nincsenek válaszok, mert eljárási szabályok szerint működik az igazságszolgáltatás, erre a minisztériumnak a legcsekélyebb ráhatása sincs. Nem rögtönítélő bíróságok működnek, így eljárásjogi garanciákra szükség van, és ezek érvényesülnek is – tette hozzá. A képviselő a választ nem fogadta el, az Országgyűlés azonban igen.

Néhány szó a Babes-Bolyairól

Nem hagyható szó nélkül, ami a Babes-Bolyai Egyetemen történt; válaszolta a fideszes Balla Mihály kérdésére a külügyminisztérium államtitkára. Az ellenzéki képviselő szerint csak szóban multikulturális a kolozsvári oktatási intézmény, ahonnan a minap két oktatót bocsátottak el, amiért a román mellett magyar nyelvű táblákat helyeztek el. – Úgy tűnik, Románia nem csak az önálló magyar nyelvű felsőoktatást próbálja minden eszközzel akadályozni, hanem minimális gesztusokat sem hajlandó tenni, a saját maga által felhangon hirdetett multikulturalizmus érdekében – vélte Balla. Horváthné Fekszi Márta külügyi államtitkár szerint az eset túlnőtt az egyetemi autonómia keretein. – A magyar kormányzat és a magyar diplomácia sérelmezi, hogy a mai napig nem alakult ki a magyar oktatási vonal autonómiája, hogy a saját maguk által elfogadottaknak megfelelően, nincsenek kinn az egyetemen a többnyelvű feliratok, hogy a rektorok arcképcsarnokában nem találhatók meg a magyar rektorok fényképei – hangsúlyozta Horvathné Fekszi Márta. Magyarország mindaddig napirenden tartja a kérdést, míg az nem rendeződik megnyugtatóan – mondta az államtitkár.

MNO, MTI, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.