Kérdésre válaszolva Kósa Lajos úgy nyilatkozott: nem személyes poltikai ambíciók vezették az MJVSZ elnöki posztjának elvállalásakor, hanem az a meggyőződése, hogy egy nagyváros polgármestereként kötelessége az ország meghatározó településeiben lakók érdekeit minden rendelkezésre álló eszközzel képviselni. Úgy vélte, az a tény, hogy az MJVSZ elnökeként szükségszerű tárgyalóasztalhoz ülni Gyurcsány Ferenccel, nincs ellentmondásban azzal, hogy fideszes országgyűlési képviselőként kivonul, amikor a miniszterelnök felszólal. Kifejtette, véleménye Gyurcsányról az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta jottányit sem változott, ám polgármestreként és a szövetség elnökeként Belzebúbbal is tárgyalna, ha a szükség úgy hozza.
Az új elnök az általa vezetett szövetség legfontosabb feladatának nevezte, hogy mutasson irányt a kormánynak, és értesse meg, hogy az önkormányzati törvény, illetve a rájuk vonatkozó ágazati törvények – amelyek többnyire kétharmados jogszabályok – felülvizsgálatra szorulnak. – Világossá kell tenni, hogy a jelenlegi szabályozási szabályozás alkalmatlan a feladata betöltésére, mert a törvények nem ritkán ellentmondanak egymásnak, sok az átgondolatlan jogszabály, és vannak finanszírozhatatlan rendelkezések is, amilyen például az önkormányzati fenntartású intézmények központi béremelése, amihez a kormányzat évek óta nem rendel forrásokat – mondta Kósa Lajos. A politikus a legfőbb problémák egyikeként említette, hogy a kormányzat évek óta csökkenő finanszírozás mellett folyamatosan növeli az önkormányzatokra háruló feladatokat. Ezt a helyzetet olyan „edző eljárásához” hasonlította, amikor egyre kevesebb étel és pihenő mellett várnak el egyre nagyobb teljesítményt az atlétától.
Az új elnök a szövetség egyik legsürgetőbb feladatnak nevezte, hogy a kormánnyal megértessék, a drasztikus gárzár-, és hődij támogatáscsökkentő intézkedéseket újra kell gondolni. Ennek felvállalást azért ítélte fontosnak, mert mint mondta, az emberek az önkormányzatoktól várják a megoldást.
Botka László alelnök kifejtette: az MJVSZ mindig példa volt arra, hogy a települések vezetői pártállástól függetlenül szót értettek egymással, és egységes fellépéükkel sikerült is eredményeket elérniük. Ilyen volt például a fővároson kívüli nagyvárosok tömegközlekedésének normatív támogatása, vagy a belterületi utak felújításának központi támogatásával kapcsolatos javaslat.
Az MJVSZ tegnapi közgyűlése közös állásfogalalást fogadott el a 2007-es költségvetés önkormányzati fejezeteivel kapcsolatosan. Ebben rámutatnak, hogy szükséges kimondani, az önkormányzatok működési támogatása forintban kifejezhetően is csökken a következő évben, és ez a csökkenés jelentősebb, mint a központi kormányzati szervek esetében. Az állásfogalás határozottan elutasítja, hogy jövőre tíz százalékról nyolc százalékra akarják csökkenteni a személyi jövedelemadó helyben maradó részét. Ezzel összefüggésben az MJVSZ deklarálja, hogy jövőre egyetlen központi fedezet nélküli központi bérintézkedést sem tudnak finanszírozni a városok.
Szita Károly kérdésünkre elmondta, mivel az ország legnagyobb városainak polgármestereiként a szövetségben tömörült városvezetők az ország legnagyobb munkaadói, és lélekszámban is igen nagy tömeget képviselnek, szerették volna Veres Jánossal megosztani problémáikat, javaslataikat, ám a pénzügyminiszter az őszödi kormányülés miatt lemondta részvételét. – Azt meg a városvezetők nem tudták elfogadni, hogy a minisztérium valamerlyik munkatársa legyen a partnerük, így abban bíznak, hogy a költségvetés elfogadásáig módjuk lesz még a személyes egyeztetésre – fogalmazott Szita.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek