Nem sokkal azután, hogy a Guardian című brit lap honlapja rekordszámú, 12 320 iraki áldozatról számolt be a 2006-os esztendőben, hírügynökségi források máris fölfelé, 16 273-ra módosították a tragikus statisztikai adatot. A legfrissebb adatok szerint a december különösen véres hónap volt, 1930 áldozattal.
A kiemelkedő mennyiségű, több mint 16 ezer iraki áldozat 2006-ban az iraki belügyminisztérium adatai szerint „terrorista erőszaknak” esett áldozatul – tudósít a Reuters.
Decemberben az áldozatok száma több mint háromszorosa volt a 2006 januárjában, erőszakos cselekmények következtében elhunytak számának. A 2006-os esztendő a fegyveres szervezetek számára is fekete esztendő volt az Öböl-menti országban: 1231 rendőr és 602 katona halt meg az irakiak közül.
A vallási felekezetek között fellángolt, elemzők szerint egyértelműen polgárháborúnak minősített erőszakhullám azután harapózott el, hogy 2006 februárjában Szamarrában bombát robbantottak szunnita szélsőségesek az al-Askari síremléknél, a siíták szent helyén.
Az újesztendőben is tovább tizedeli a belháború Irak lakosait: a rendőrség 40, hátrakötözött kezű, bekötött szemű, golyóval kivégzett ember holttestére bukkant Bagdadban.
Bush növelheti a harcoló alakulatok számát
Mindeközben George Bush amerikai elnök, aki az utóbbi hetet texasi ranch-én töltötte, kidolgozta új iraki stratégiáját. Az újév napján Washingtonba visszatérve az elnök arra készül, hogy ismertesse tervét, miközben a demokrata többségű kongresszus is megkezdi működését. A Fehér Ház és a törvényhozás Irak-koncepciója egyre látványosabban eltér egymástól. Joseph Biden, a szenátus külügyi bizottságának elnöke jelezte, hogy a mindössze egy fős szavazati többséggel bíró demokraták legfeljebb „nyomást tudnak gyakorolni”, ha az elnök a háborús erőfeszítések fokozása mellett teszi le voksát.
A demokraták mindenesetre csökkenteni kívánják az iraki és az afganisztáni háborúra fordítandó összeget, míg Bush a BBC információi szerint a „győzelem” stratégiáját szándékozik bejelenteni Irakot illetően. A brit közmédium úgy tudja: az elnök a jövő héten készül a nemzethez fordulni beszédével melyben többek közt a háborúval kapcsolatos stratégiáját vázolná fel. A New York Times úgy értesült, hogy a jelenleg Irakban harcoló csapatok létszámát 170-200 ezer főre növelik a jelenlegi 140 ezerről, más források még ennél is népesebb katonai kontingens bevetéséről értesültek. Szakértők szerint az országban uralkodó állapotok stabilizálásához mintegy félmillió katona állomásoztatására lenne szükség, ám ez meghaladja az amerikai katonai büdzsé lehetőségeit.
Reuters, BBC, Le Monde
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról