Árpád is felelős?

Nem 1989-től, hanem a 896-os esztendőtől, a honfoglalástól fogva számíthatjuk azt az időszakot, melynek minden közszereplője felelős az őszi zavargásokért – fejtette ki Vadai Ágnes a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Osztályának rendkívüli ülésén, vezető történészek és a sajtó nagyszámú képviselői előtt.

2007. 02. 07. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista párt honvédelmi, rendészeti és nemzetbiztonsági munkacsoportja vezetőjének legújabb, a magyar történetírást is megreformáló elmélete szerint „Árpád fejedelem felelőssége megkerülhetetlen”, ugyanis a legelső magyar uralkodó család megalapítójának nevéhez kötődik az Árpád-sávos zászló, „amely nem más, mint a kirekesztés, a sovinizmus és az igazságtalanság jelképe”. Nyilvánvalóan hibáztatható a zavargásokért Szent István király (I. István, ahogy Vadai fogalmazott), a történelmi Magyarország megalapítója, és a hazánk területét az Adria partvidékéig kiterjesztő Szent László és Könyves Kálmán, („László és Kálmán”, fogalmazott Vadai), akik „tevékenységükkel hozzájárultak az ezeréves Magyarországról szóló, hagymázos, zavaros elméletekhez, és nem mertek kicsik lenni”.

Nemcsak az olyan elemek szolgáltak negatív modellel, mint II. Rákóczi Ferenc, aki ahelyett, hogy törvénytisztelő módon a lázadók személyi adatait kiszolgáltatta volna az illetékes hatóságoknak, inkább „a fegyveres nacionalista zavargók élére állt”, de több olyan, közszereplőnek csak némi megszorítással nevezhető, ám népszerűségük miatt „felelős közéleti posztot betöltő” személy nevét is meg kell említeni, mint Petőfi Sándor, aki felelőtlen magatartásával, „a fennálló rend erőszakos megdöntésére irányuló nyílt uszítással” helytelen mintaként szolgált a későbbi nemzedékek számára, nem beszélve „fölösleges magyarkodásáról” – fejtette ki Vadai.

Elítélően említette Vadai Ágnes az olyan „tisztázatlan, ellentmondásos” szereplőit is a magyar történelemnek, mint Kossuth Lajos, aki „nyíltan sértette a szomszédos nagyhatalmak önérzetét”, vagy Nagy Imre, aki „szovjetellenes tevékenységével súlyos károkat okozott keleti kapcsolatainknak.” Vadai egyben javaslatot tett arra, hogy „egy elfogulatlan, a kormány által felkért bizottság” azonnal lásson hozzá, hogy a múlt őszi zavargásokat „e főkolomposok szerepének tisztázásával azonnal újraértékelje.”

(Figyelem! A Kamu Hírügynökség tájékoztatja előfizetőit és olvasóit, hogy az álhírek minden valóságalapot nélkülöznek.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.