Hoffmann a szakiskolák, Germánné az ezerfős leépítés mellett

A továbbtanuló diákokat elbizonytalanítja, a számos fővárosi intézményben korábban színvonalasan működő szakképzés jövőjét veszélyezteti a 21 budapesti szakközépiskola tervezett bezárása – jelentette ki Hoffmann Rózsa. Ugyanakkor a Fővárosi Önkormányzat bejelentette: ezer álláshely szűnik meg közoktatási intézményeiben.

2007. 02. 14. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaz, hogy a pedagógus szakma tudott a készülődő iskolabezárásokról, ám a 21 budapesti szakiskola megszüntetésének bejelentése minden szokásos egyeztetési mechanizmus és szinte minden létező fórum megkerülésével, váratlanul történt meg – fejtette ki egy ma reggeli sajtóeseményen Hoffmann Rózsa. A KDNP-s képviselő rámutatott: napokkal a felvételi vizsgák előtt kiderült, hogy a 21 szakközépiskola bezárása mellett 47 intézményben az érettségi utáni szakképző évfolyam is megszűnik.

A sajtóbeszélgetés során Hoffmann nem tartotta kizártnak, hogy a szakképzés szinte tudatos elsorvasztása mögött anyagi megfontolások húzódnak, hiszen a szakiskola működtetése drágább. Hoffmann eleve elhibázottnak nevezte a szakközépiskolákat felszámoló koncepciót, melynek lényege, hogy vagy a tanulmányok utolsó időszakában, vagy az érettségi után nyerhető el a szakképzés. Életidegen, a hazai hagyományokkal nehezen összeegyeztethető, hogy egy már érettségizett ember elmenjen szakmát tanulni – figyelmeztetett a képviselő. Hozzátette: a budapesti egészségügyi szakközépiskolák sorozatos bezárása, vagy az olyan nonszensz lépések, mint a 106 éves budafoki Soós István Borászati Szakközépiskola és Szakiskola megszüntetése, veszélyeztetik a fővárosi szakképzés jövőjét.

Hoffmann mellett több fővárosi KDNP-s politikus, így Rétvári Bence is úgy látja: feltehetőleg ingatlanspekulációk is meghúzódnak az iskolabezárási hullám mögött. A bezárásra ítélt iskolák egyelőre a főváros tulajdonában vannak, közülük számos intézmény értékes épületben, vagy értékes telken fekvő ingatlanban működik.

„Racionalizálás, nem iskolabezárás!” – elbocsátanak ezer főt

Ezer álláshely szűnik meg a Fővárosi Önkormányzat közoktatási intézményeiben ebben az évben – jelentette be az önkormányzat oktatási bizottságának elnöke. Germánné Vastag Györgyi tájékoztatása szerint az álláshelyek fele az „intézményi racionalizálás”, másik fele a szeptembertől kötelező óraszámemelés miatt szűnik meg. Germánné szerint a felmentettek között sok lesz a nyugdíjas és a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott. A sajtóbeszélgetésen a fővárosi szakpolitikusok az újságíróktól azt kérték, hogy ne használják az „iskolabezárások„ kifejezést, helyette az „összevonás jogutóddal”, illetve a „beolvadás” kifejezéseket használják. Ezt a többi között azzal indokolták, hogy a szakmák nem szűnnek meg, a diákok egy másik épületben folytathatják tanulmányaikat.

Mint azt a távirati iroda is jelezte, Germánné Vastag Györgyi tájékoztatása szerint a 95 fővárosi oktatási intézményből húszat érint az átszervezés.

Több újságíró is sérelmezte, hogy a sajtóbeszélgetésre csak azokat az oktatási intézményvezetőket hívták meg, akik támogatják az átszervezést. Germánné Vastag Györgyi ezt azzal indokolta, hogy ők nem szólalhattak meg az eddigi időszakban.

A beszélgetésen kiosztották a közgyűlés márciusi ülésére készített, a fővárosi szakképzési intézményhálózat átszervezését érintő „tervezet” feliratú javaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.