Feltehetően abból a géppisztolyból származó lőszerhüvelyeket találták meg a József Attila Színház parkolójában, amelyből sorozatot adtak le a Rendőrségi Igazgatási Központ fővárosi, Teve utcai épületére kedden hajnalban. A parkolóban több mint tíz lőszerhüvelyt találtak a földön, így feltehetően nem egy elhaladó gépkocsiból, hanem álló helyzetből adták le a lövéseket, amelyek a rendőrpalota épületét a hatodik és tizenharmadik emelet között érte.
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek ezzel kapcsolatban egyelőre annyit mondott, hogy a támadásnak szemtanúi is voltak, így a lövések leadását a parkoló őre, illetve a Teve utcai székház előtt álló rendőrök is látták. A rendőrök már elemzik a térfigyelő kamerák által készített képeket – tette hozzá.
Az országos rendőrfőkapitány este bejelentette: a látási viszonyok és a távolság miatt nem valószínű, hogy értékelhető felvételek készültek a rendőrség Teve utcai épületére lövést leadó személyről. Bene László erről a Klub Rádió Kontra című műsorában beszélt kedden este. A főkapitány arra a kérdésre, véleménye szerint mennyire volt tudatos választás, hogy az elkövető a József Attila Színház háta mögötti területről adta le a lövését, azt válaszolta: ezt „nehéz megítélni„. – Mindenesetre arra a hely alkalmas volt, hogy biztonságos távolságból tüzelhetett, az őrség és az épületet védő kamerák nagy része nem észlelhette az ő tevékenységét, és a menekülésre is elegendő ideje és helye volt – mondta.
Az újságírói kérdésre, hogy ezek szerint a kamerák felvételének elemzése során nem jutottak előbbre az elkövető személyét illetően, Bene László hangsúlyozta: még nem fejeződött be a számos kamera sok órányi felvételének elemzése. – De minden bizonnyal a világítási viszonyok és a távolság miatt nem igazán tudnak ezek nekünk segíteni – jelentette ki.
Bene László korábban bejelentette: a rendőrség 5 millió forintot ajánl föl annak aki, bármilyen érdemi információval tud szolgálni az elkövetők személyéről.
Legkevesebb 15 lövés érte a rendőrpalotát. A helyszíni szemle kezdetén 15 bemeneti lyukat számoltak meg, de néhány irodát több irányból – a Teve utca felől és a Róbert Károly körút irányából is – értek lövések.
Sötét Golf lopakodott
Sajtóhírek szerint éjjel 1 óra 20 perckor egy sötét színű, feltehetően fekete (elöl rendszám nélküli) Volkswagen Golf hajtott végig a Teve utcán a Róbert Károly körút irányába, majd nemsokkal később több sorozatot lőttek ki a rendőrség Teve utcai központjának úgynevezett „ORFK szárnyára”.
A Nemzeti Nyomozó Iroda fegyverrel és lőszerrel való visszaélés ügyében indított eljárást.
Figyeli a teret rendőrség
A helyszínelést követően a kirendelt fegyverszakértő a talált lövedékek és töltényhüvelyek alapján próbálta beazonosítani a fegyvert, ami leginkább akkor lehetséges, ha már más bűncselekményeknél esetleg használták azt. Az eddigi vizsgálatok alapján úgy tűnik 7,62 milliméteres gépkarabélyból lőtték a rendőrpalotát. llyen a Magyarországon igencsak elterjedt AK–47-es, az úgynevezett Kalasnyikov is, illetve ennek verziói. Ilyeneket használ a magyar rendőrségen kívül a honvédség és a határőrség is.
Nyáron az ORFK üzembe helyezett a székháznál egy térfigyelő kamerát, ami háromszázhatvan fokos szögben látja a rendőrpalota környékét, ennek képeit is elemezni fogják, hátha felismerhetőek rajta a tettesek, vagy a járművük, ha volt olyan. A kamera megállás nélkül, a nap 24 órájában rögzíti az épület körüli történéseket – mondta el Garamvölgyi.
Garamvölgyi szerint a székház elleni támadás illeszkedhet a Nemzetbiztonsági Szolgálat terrorveszélyre vonatkozó értesülései sorába. Ettől függetlenül pillanatnyilag köztörvényes bűncselekmény ügyében nyomoznak.
A titkosszolgálatokat is felügyelő kancelláriaminiszter szerint a birtokukban levő értesülések nem utaltak konkrétan a rendőrség székháza elleni támadásra, de tudnak róla, hogy szélsőséges csoportok fegyvereket szerezhettek. Az ugyancsak a Nap-keltében rendőrségi szakértőként megszólaltatott Tarjányi Péter exrendőr szerint van egy, automata fegyverekkel is felfegyverkezett csoport, amelyik kész akár rendőrökre is támadni.
Továbbiak
Gyurcsány szemlét tartott
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszterrel közösen kedden délelőtt fél 11-kor megtekintette a Rendőrségi Igazgatási Központ fővárosi, Teve utcai épületét. A miniszterelnököt és a rendőrséget is felügyelő minisztert Bene László országos rendőrfőkapitány vezette körbe az épületben, és közösen megnézték, hogy a rendőrpalotán milyen sérüléseket okoztak a becsapódott lövedékek.
”A köztársaság egyik alapintézményét érte támadás„ – jelentette ki látogatása után Gyurcsány Ferenc. Mint mondta, miniszterelnökként neki mindig a megtámadottak oldalára kell állnia, és most a rendőrséget érte támadás. Véleménye szerint radikális események láncolata vezethetett odáig, hogy ilyen történhetett.
Az újságírókat a rendőrség sajtóosztályának munkatársai a tizedik emeltre vitték, és láthatták, hogy az ORFK gazdasági és igazgatási főigazgatóság titkárságának 1001-es számú irodájába öt lövedék is becsapódott az ablakokon keresztül, melyek a Róbert Károly körútra, illetve a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság épületére néznek.
A büntető törvénykönyv módosítását kezdeményezi az igazságügyi és rendészeti miniszter annak érdekében, hogy a Teve utcai székháztámadáshoz hasonló bűncselekmények elkövetőit a törvény a tettük súlyához megfelelő mértékben büntethesse.Továbbiak
A rendőrség intézményét támadták meg azok, akik hajnalban rálőttek annak budapesti székházára – nyilatkozta Nyakó István, az MSZP szóvivője. Nyakó azt is elmondta a rendőrség a köztársaság rendjét védi, Magyarország polgárainak életét, vagyonát, azaz hétköznapi biztonságát. Továbbiak
Kuncze Gábor egyfajta jelzésnek látja a támadók részéről a székház elleni merényletet. Az SZDSZ leköszönő elnöke szerint várható is volt, egyre erőteljesebben radikalizálódnak a folyamatok Magyarországon. Továbbiak
A Fidesz azt várja, hogy az éjszakai, Teve utcai rendőrszékház épületénél történt lövöldözést a rendőrség minél hamarabb tisztázza, minél hamarabb derüljön ki, hogy milyen elkövetők voltak – mondta el Varga Mihály. Továbbiak
Simicskó István , a nemzetbiztonsági bizottság elnöke szerint megdöbbentő és furcsa, hogy ez az esemény néhány nappal azt követően következett be, hogy Szilvásy György kancellárminiszter bejelentette a szélsőséges csoportok várható támadását a parlament épülete és más közintézmények ellen.
Ennek ellenére Simicskó István nem kíván prekoncepcióval élni, nem kíván semmiféle feltételezést megelőlegezni. A kereszténydemokrata politikus azt is közölte, hogy meg kell várni a rendőrség vizsgálatát. Ezzel kapcsolatban azt mondta: még nyitott kérdés, hogy tudták-e az éjszaka történteket kamerákkal rögzíteni.
Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF szóvivője hangsúlyozta: ameddig nem zárul le a nyomozás, addig senki nem nyilatkozhat felelősen a támadás szándékáról és semmiféle találgatás nem lenne szerencsés az ügyben. A Magyar Demokrata Fórum megdöbbent, és nagyon sajnálja azt, ami történt. Az az elvárása a rendőrség és a nyomozó hatóság irányába, hogy nagyon hatékonyan és gyorsan végezzék a nyomozást, hogy minél előbb tisztázódjon az ügy – mondta az MDF szóvivője.
A Jobbik a polgári titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter lemondását követeli – tudatta a párt elnöke. Amennyiben a mostani eset háttere is homályban marad, akkor a feltételezések két lehetőségre szűkíthetőek. Vagy maga a baloldali kormány provokációja és megfélemlítő szándéka áll az események mögött, vagy teljes mértékben alkalmatlan a feladatára, hogy megőrizze az ország rendjét és nyugalmát – jelentette ki Vona Gábor.
Gonda László, a Kossuth téri tüntetéseket szervező Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője elmondta: ilyesmit csak őrültek csinálnak, és szerinte ennek egyik következménye az lesz, hogy a hatalom még erőszakosabban szorítja majd ki a tüntetőket ezután a Kossuth térről.
A Teve utcai épület az Országos, a Budapesti és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság központja egyben.
A Kossuth téri tüntetőcsoportok közös közleménye
A budapesti rendőrpalota elleni fegyveres támadással szinte példátlan merénylet történt a magyar állam alapintézményei ellen – olvasható a Magyar Nemzeti Bizottság 2006., a Magyar Október Mozgalom, a Magyar Forradalmi Bizottmány és a Rendszerváltó Fórum által aláírt közös közleményben. A dokumentum leszögezi: „A figyelemfelkeltő lövéseknek furcsamód jelenleg nincsenek kézzelfogható bizonyítékai, „csak” előzményei. Az Index internetes hírportál előkészítette, Szilvásy úr a Miniszterelnöki Hivatal strómanja – a hírlapi kacsára hivatkozva –, megelőlegezte a mostani minősíthetetlen fegyveres támadást. A kormánypártok vezetői ezt követően lecsaptak a számukra előnyösen előkészített, jól kommunikálható eseményre. A kormánykoalíció összhangját megjelenítve, Kuncze és Gyurcsány urak bizonyítékok hiányában azonnal meghitelezték – a parlamenti ellenzék és a kormányellenes tüntetők egyértelmű politikai felelősségét felvetve –, a szerintük nyilvánvaló politikai indítékot. A miniszterelnök szerint a példátlanul súlyos tett során azt kell leginkább megvédeni, akit megtámadnak. Igaza van! Hazájuk védelmében ezért vonulnak a kormány hazug politikája ellen hónapok óta tízezrek az utcákra! A Kossuth téri tüntetőcsoportok ezekben az órákban higgadtságra és óvatosságra intik a bizonyítottan hazugságokban vergődő kormányzatot. Magyarország az újabb provokáció után nem a „jobboldal megverését” várja a rendőrségtől, hanem az igazi felbujtók és tettestársaik kézre kerítését. Rendzavarások nélküli, békés és méltóságteljes március 15-i nemzeti ünnepet akarunk!”
(inforadio.hu, Index, MTI)

Ezt mondta Gyárfás Tamás az utolsó szó jogán