Podolák György (MSZP) azt mondta: az Európai Unióban az energiapolitika területén alapvető követelmény, hogy az egyes kereskedelmi típusú tevékenységeket az infrastruktúra üzemeltető vállalkozástól elkülönült, önálló jogi személyiségű társaság végezze. Mint mondta, a szétválasztási módokat nem célszerű korlátozni, és helyes, hogy az általános forgalmi adó- és az illetékmentességet kiterjesztik ezekre a szétválasztási módokra. Megjegyezte: elosztóhálózatok esetében 2007 júliusáig van lehetőség a közüzemi szolgáltatás és az elosztói hálózat egyidejű üzemeltetésére. Podolák György azt mondta: szigorú feltételek határozzák meg a jövőben az Országgyűlés elé kerülő törvényjavaslatban, hogy a szolgáltatónak milyen kötelezettségei vannak a fogyasztókkal szemben. Az előző törvények ezeket nem kellő súllyal tartalmazták – fűzte hozzá.
Balla György (Fidesz) szerint a jogszabályban nincs kellő módon szabályozva a fogyasztók védelme. Lehetetlen az a kormányzati megoldás, amely a fogyasztókat a sor végére állítja – közölte. A képviselő hiányolta a kormány energiastratégiáját. Úgy vélte, az átgondolatlanság, a stratégianélküliség nyilvánul meg ebben a törvényjavaslatban is. Az ellenzéki politikus katasztrofálisnak nevezte a piacnyitás előtti helyzetet. Egy szabadpiaci versenyfeltételek közötti, egyébként multinacionális monopóliumok uralta piac lesz Magyarországon – mondta. Hozzátette: vissza kellene adni a Magyar Energia Hivatal jogosítványait.
Deák András (KDNP) azt kérdezte, miért kellene a magyar költségvetésnek átvállalnia a gazdasági társaságok átalakítással kapcsolatos terheit, költségeit. Nemcsak a szegény néprétegek kötelesek adót fizetni, hanem a multik is – fűzte hozzá. Ez öt-tíz milliárd forintot jelentene, amit a magyar parlament kíván biztosítani a multinacionális cégeknek – közölte. Szerinte téves az az indoklás, hogy emiatt a tízmilliárd forint miatt jelentősen emelnék ezek a cégek az árakat, mert ez az összeg nem tekinthető jelentősnek a cégek a forgalmában.
Az SZDSZ nevében felszólaló Lakos Imre közölte: pártja támogatja a törvényjavaslatot, ami megfelel az Európai Unió előírásainak. A kormánypárti képviselő arról beszélt felszólalásában, hogy a javaslatnak a magyarországi energiaellátás biztosítását és a fogyasztók védelmét kell szem előtt tartania. Mint hozzátette, ezen belül a jogutódlás biztosítását is rendezni kell, valamint figyelemmel kell lenni arra, hogy a fogyasztók anyagi és adminisztrációs szempontból ne kerüljenek hátrányba.
Horváth János (Fidesz) felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy az energiaár nem csak a világpiac alakulásától függ. A képviselő azt is mondta, jobb lenne, ha az újraelosztást pontosabban szabályozná a törvényjavaslat.
Frakciótársa, Ékes József arra volt kíváncsi, hogyan választja szét a javaslat a termelőt, az elosztót és a szolgáltatót. A Fidesz képviselője hangsúlyozta: olyan energiastratégiára van szükség, ami az állampolgárok érdekeit tartja szem előtt. A képviselői hozzászólások végén Garamhegyi Ábel, a gazdasági tárca államtitkára a vitában elhangzottakra reagálva elmondta: a jól szabályozott piacon a tulajdonosi összefonódás megengedett. Szólt arról is, hogy a törvényjavaslat megfelel az európai uniós normáknak, és alkalmas az eszköztulajdonlás rendezésére.
Az általános vitát ezek után az elnöklő Harrach Péter lezárta.
Szijjártó Péter bejelentést tett a gázai magyar túsz hazatéréséről