Milliárdokat ígérnek kórház-átalakításra

Hét és félmilliárd forint többletforrást biztosít az Egészségügyi Minisztérium kórház-átalakításra – közölte Horváth Ágnes. A szaktárca államtitkára hozzátette három hónapig kiegészítő díjazást kapnak azok a kórházak, amelyek legalább 400 aktív ággyal rendelkeznek.

MNO
2007. 03. 21. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kórházak beavatkozások finanszírozása betegenként az eddigi 136 ezer forintról 146 ezerre emelkedett, míg a járóbeteg-szakellátásnál a betegségcsoportonként a tb által fizetett összeg meghatározásánál az eddigi 1,36-os szorzó helyett 1,46-ost alkalmaznak – mondta Horváth Ágnes. Hozzáfűzte, hogy a felszabaduló fekvőbeteg-kapacitás 20 százalékát az Egészségügyi Minisztérium a járóbeteg-ellátás kapacitásának növelésére fordítja.

Beszámolt arról is, hogy három hónapig kiegészítő díjazást kapnak azok a kórházak, amelyek legalább 400 aktív ággyal rendelkeznek, vagy ahol legalább ötféle szakorvos dolgozik. – Többletforrás jár azon intézményeknek is, amelyek kiemelt országos feladatot látnak el, vagy kiemelt népegészségügyi programban vesznek részt – tette hozzá.

Az államtitkár megjegyezte azt is, hogy a teljesítményvolumen-korlát (tvk)-többletet azon járóbeteg-szakellátást nyújtó intézményeknek adja a tárca, ahol csakis járóbeteg-szakrendelő van, azaz nincs fekvőbeteg-szakellátás. A tvk intézményre lebontva határozza meg, hogy egy-egy kórház hány beteget láthat el, ha ezt túllépik, a e fölött ellátott betegekre nem, vagy csak csökkentett finanszírozást kapnak.

Arra a kérdésre, hogy például az Uzsoki-kórház vesebetegeket kezelő osztálya esetében 30 kórházi ágyra, 2 millió beteg területi ellátási kötelezettségét írták elő, Horváth Ágnes azt mondta, hogy a kórház többletköltségeit a pénzek átcsoportosításával az OEP kifizeti majd.

Horváth Ágnes a területi ellátási kötelezettségről szólva hangsúlyozta: „ez nem beutalási rend (...), a kötelezettség az intézmények oldalán jelentkezik„. Felhívta figyelmet arra is, hogy egy adott önkormányzat meghatározhatja azt, mely kórházhoz tartozzanak a területén élő betegek. Az államtitkár azt is elmondta, hogy a kórházi napidíjon túl a kezelésért csak akkor kell fizetnie a betegnek, ha beutaló nélkül érkezik a kórházba, vagy más kórházba szól a beutalója. Ez az összeg a kezelés 30 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint lehet.

A vizitdíj tapasztalatait április közepéig összegzi a tárca, és akkor döntenek az esetleges módosításokról. A kórházak minőségi indikátorait várhatóan március végén teszi közzé internetes honlapján az Egészségügyi Felügyelet, vagyis a kórházak és szakrendelők gazdálkodását ellenőrző, pár hete alakult szervezet. A minőségi indikátorok egyébként azok a számok, amelyek megmutatják, hogy egy-egy kórházban vagy más intézményben egy adott betegségcsoportból hány sikeres műtétet, beavatkozást végeztek el, és mennyi volt a halálozások száma. Horvát Ágnes államtitkár azt mondta, hogy „eléggé intelligensnek” tartja a betegeket ahhoz, hogy a számokból ne vonjanak le hamis, esetleg rossz következtetéseket egy-egy kórházról.

(MTI, orientpress.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.