Petrétei pert indít Orbán Viktor ellen, a TASZ tiltakozik

Személyiségi jogi pert indít az igazságügyi és rendészeti miniszter Orbán Viktor ellen – tájékoztatta az MTI-t a tárca sajtóosztálya pénteken. A TASZ jogvédő szervezet tiltakozik, szerintük nem Orbán Viktor nyilatkozata sérti a rendőrséget, hanem az a tény, hogy 4 hónappal a 2006. őszi események után sem rendőri vezetők, sem a rendőrség felügyeletével megbízott személyek nem neveztek meg felelősöket.

MNO
2007. 03. 02. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Orbán Viktor valótlan állításaival a jogállamiság alapvető értékeinek semmibevételét rója fel a kormányzatnak a tárca szerint. Ez olyan súlyos, a kormány és a rendőrség iránti bizalom megingatására alkalmas vád, amellyel szemben a kormány rendészetért felelős tagja indokoltnak és szükségesnek tartja a jogi úton történő igényérvényesítést” – tartalmazza a közlemény.

Mint ismert, a Fidesz elnöke többször hangsúlyozta: az a véleménye, hogy Magyarországon 2006. október 23-án a rendőrség „politikai nyomásra és utasításra hajtott végre saját polgáraival szemben brutális rendőri akciókat”.

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium korábban ugyanezért a kijelentésért három napon belüli bocsánatkérésre szólította fel Orbán Viktort, aki erre nem volt hajlandó. A tárca erre azt nyilatkozta: meggondolja, mit tegyen ezek után.

A TASZ tiltakozik a feljelentés miatt

A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet (TASZ) tiltakozását fejezi ki amiatt, hogy Petrétei József igazságügy-miniszter a mai napon polgári peres eljárást indított Orbán Viktor ellen.

A TASZ mind a miniszter korábbi, perrel való fenyegetését, mind a perindítást elutasítja, tekintettel arra, hogy a szervezet következetes álláspontja szerint a közintézmények jó hírneve értelmezhetetlen kategória. A TASZ korábban is kifejtett álláspontja szerint a közintézmények jó hírnevét nem a mások véleménynyilvánítási szabadságát perekkel vagy büntetőeljárásokkal korlátozni kívánók védhetik meg, hanem maguk a közintézmények – de az utóbbiak sem jogi eljárásokkal, hanem megfelelő, diszkriminációmentes és magas színvonalú szolgáltatások nyújtásával.

A közintézmények – így a jogalkalmazó szervek, a rendőrség és természetesen a kormány – munkájának kritizálhatósága a nyitott társadalom és a működő demokrácia egyik alapfeltétele. A TASZ álláspontja szerint attól, hogy egy munkáját végző országgyűlési képviselőt véleménye hangoztatása miatt a Magyar Köztársaság egy minisztere beperel, nem lesz sem jobb, sem erősebb a hazai demokrácia, és nem lesz megbecsültebb a rendőrség sem. A rend őreinek jó hírnevét a kérdéssel kapcsolatban a TASZ álláspontja szerint nem Orbán Viktor nyilatkozata sérti, hanem az a tény, hogy 4 hónappal a 2006. őszi események után sem rendőri vezetők, sem a rendőrség felügyeletével megbízott személyek nem neveztek meg felelősöket, és nem vontak le személyi konzekvenciákat a nyilvánvaló szakmai hibákat, és a dokumentált túlkapásokat illetően.

MNO/MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.