A köztársasági elnökhöz és a miniszterelnökhöz is levélben fordul a Pécs melletti Tubesre tervezett NATO-lokátor telepítésével kapcsolatban vasárnap megtartott, eredménytelen népszavazást kezdeményező Összefogás Pécsért Egyesület. Kővári János, az egyesület frakcióvezetője az MNO-nak elmondta: arra kérik a két vezető politikust, hogy ne épüljön a Tubesen katonai lokátor.
A honvédelmi tárca jelezte: úgy látják, a referendum alapján a választók döntő többsége szerint nincs akadálya, hogy megépüljön a radarállomás.
Érdekes megközelítés a Honvédelmi Minisztériumé, hiszen annak, hogy a választópolgárok támogatnák a lokátorokat, nincs nyoma, míg a birtokunkban vannak azok a szavazólapok, amelyek éppen ennek ellenkezőjéről tanúskodnak – nyilatkozta az MNO-nak Kővári. Kijelentette: nyilvánvaló a széles körű társadalmi összefogás, a baloldali szavazók is tízezrével adták le voksukat. Jelentős az elutasító szavazatok aránya: 38 870-en mondták azt, hogy nem értenek egyet az építkezéssel; Toller László 32 ezer szavazattal lett polgármester 2002-ben – emlékeztetett az önkormányzati politikus (az Összefogás Pécsért a városi önkormányzat harmadik legnagyobb frakciója – a szerk.).
Felmérések bizonyítják, hogy a lokátor elektromágneses hatása hosszabb távon egészségkárosító, ráadásul a radar katonai célpontként is szolgálhat, és csak pár száz méterre van a legelső házaktól – sorolta a radart ellenzők érveit kérdésünkre Kővári. Rámutatott: éppen folyamatban van a Nyugati-Mecsek tájvédelmi körzetté alakítása, „érdekes, hogy pont a Tubes helyrajzi számát vették ki a készülő koncepcióból”. Hozzátette: a Tubes és a Misina között számos védett növény- és állatfaj él. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy a lokátort a Tettyei karsztvíz-rendszert ellátó vízbázis területének kellős közepére tervezték – folytatta, kifejtve: törvény rendelkezik arról, hogy ivóvízbázisra nem, vagy csak nagyon szigorú feltételek mellett lehet építeni.
Rendkívül sok kockázattal járó beruházásról folyt tehát a népszavazás – jelentette ki Kővári, sajnálatát fejezve ki, hogy az országos sajtó igen visszafogottan kezelte a referendumot; szerinte ez is hozzájárulhatott a választók csekélyebb érdeklődéséhez.
Kővári szerint nincs elveszve semmi: „Ez egy helyi népszavazás volt, arról döntött, hogy a helyi lakosság kötelezi-e az önkormányzatot arra, hogy építési rendeletét módosítsa, bekerüljön-e, hogy nem épülhet a Tubesen lokátor. A népszavazási törvény szerint a helyi önkormányzatnak lehetősége van foglalkozni a kérdéssel akkor is, ha nem érvényes a referendum, az önkormányzat továbbra is megtilthatja építési szabályzatában a radar megépítését.”
A politikus emlékeztet: 2004-ben a kérdéssel foglalkozó úgynevezett Láng-bizottság jelentése aláhúzta, hogy a Jakab-hegy és a Tubes két olyan helyszín, amely egyértelműen nem alkalmas arra, hogy ott építsék meg a radarállomást.
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról