Egymillió cigány integrációjára lenne szükség

A Frankfurter Allgemeine Zeitung elemzése szerint az uniós támogatási politika is hibás, hogy teljességgel csődöt mondott a magyarországi kormány. A Wiener Zeitung írása azt bizonygatja, hogy a határon túli magyarok helyett egyre inkább kelet-ázsiaiak települnek hazánkba. A Tagesspiegel az SPD elnök ismeretlenségét igazoló közvélemény-kutatási adatokat ismertet.

2007. 04. 11. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák főváros napilapjában Peter Stiegnitz Magyarok munkaerő után kutatnak című cikkében írja: az igen alacsony születésszám miatt a magyar gazdaságnak közép- és hosszú távon bevándorlókra van szüksége. Hosszú ideig abban bíztak, hogy a hiányzó munkaerőt majd a 2,5 millió határon túli magyarból lehet pótolni. A fiatal, jól képzett egyedülállók helyett Romániából (főleg az elcsatolt partiumi és erdélyi részekről – a szerk.) a családok gyermekekkel és nagyszülőkkel érkeztek, ami komolyan megterheli a magyar költségvetést. „Míg én öt éve várok a feleségemmel egy lakásra, addig az erdélyieket előnyben részesítik” panaszolja Kovács Lajos, 42 éves irodai kisegítő. A magyar népesedési és munkaerő piaci szakértők már verik a tamtamokat a bevándorlás érdekében. „Hogy a lakosságot a tízmilliós határon tartsuk, évente 25 000 bevándorlóra lenne szükség”, nyilatkozta Hablicsek László, a KSH Népességtudomány-kutató Intézetének igazgató-helyettese. Ami annyit jelent, hogy Magyarországnak a következő 50 évben több, mint egymillió bevándorlóra, valamint egymillió cigány egyidejű integrációjára lenne szükség – írja a lap. Románia uniós tagsága óta azonban alig jönnek Erdélyből, helyettük jelentős számban emelkedik a távol-keletiek aránya, akik főként Kínából és Vietnamból érkeznek. Így nő például szinte észrevétlenül a budapesti kínai kolónia létszáma. A számtalan kínai étterem mellett a számos kínai kisüzlet, főként élelmiszer és textildiszkont szinte minden nagyobb városban megtalálható. A kínai közösség létszámának növekedésével, arányosan növekszik a velük szembeni ellenszenv. Egyetlen más népcsoportot – leszámítva a cigányokat – sem utasítanak el annyira Magyarországon, mint a kínaiakat. A kínaiak kíméletlen konkurenciával szorították ki a bennszülött versenytársaikat a piacról. Egy nemzetközi közvélemény-kutatás során alig 19 százalék válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy hasznosak-e a bevándorlók. Magyarországon évente a bevándorlók 15-17 százaléka kap állampolgárságot, köztük a romániai magyarok száma elenyésző. A Tárki adatai szerint csak minden 20. erdélyi magyar költözne Magyarországra. Ezzel ellentétben egyre többen ingáznak a szomszédos országok polgárai a határ mentén: az északnyugat-magyarországi üzemekben dolgozó szlovákok lényegesen többet keresnek, mint otthon. A két tagállam uniós csatlakozása óta az ingázók száma megduplázódott, összesen 20000-re növekedett.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Georg Paul Hefty Párbaj az uniós támogatásokért című vezércikkében a magyar belpolitikai válság okát kutatja. A magyarok szeretik a veszélyt, történelmük során gyakran mindent egy lapra tettek fel, hogy megnyerjék azt, amit a legfontosabbnak tartanak az életben: „a szabadságot” – írja a cikk szerzője. Most azonban az a veszély fenyeget, hogy valami hasonlóan fontosat elveszítenek, a világ elismerését. Folyamatosan csökken az európai értelemben tiszteletre méltó politikai erők száma. Öt éve, a 2002-es parlamenti választások óta nem lehet összességében a minden kétség felett álló politikai osztályról beszélni. Gyurcsány kormányprogramja a ciklus második felében ugyan némileg illett a szocialista programhoz és tényleg meghozta 2006-ban újraválasztását. Nem sokkal a győzelem után Gyurcsány hívei előtt bevallotta, hogy „hazudott” a népnek. Ennek nyilvánosságra kerülését követően az MSZP – az ilyenkor érvényes európai szokások ellenére – nem csak kitartott a miniszterelnöke mellett, hanem a küldöttek 85 százalékának voksaival elnökévé választotta. Ezzel Magyarország az egyetlen EU tagállam, melynek kormányát és legnagyobb kormánypártját olyan személy vezeti, aki magáról kijelentette, hogy hazudott. Eközben a választásokon vesztes Orbán egyre újabb populista akciókkal és beszédekkel hívja fel magára a figyelmet – egészen a küszöbön álló kormányváltás, vagy egy népszavazás bejelentéséig, mely ugyan részleteiben igen, de összességében nem kötelezi Gyurcsányt. S egyáltalán mindig Gyurcsány marad a győztes, járjon bármilyen következményekkel, akár a brutális rendőrségi beavatkozással, mely szinte viccet csinál az arányosság jogelvéből – írja a lap, mely szerint az éles politikai polarizációban és a hibás szociális fejlődésben az EU sem ártatlan. Ez nem csak az unió elégtelen szociális komponensében ölt testet, hanem a támogatási politika is segíti a kormányzók és kormányozni szándékozók hatalmi harcát. 2013-ig az EU annyi pénzt fog átutalni, amennyit vásárló erő paritáson számolva még virágkorában, 1880 és 1914 között sem állt Magyarország rendelkezésre. Ennek a pénznek az elköltése a kormány joga. Ez a kormányzók érdekköréhez tartozó tábor számára rendkívül nagy üzletet jelenthet. Nem csoda, hogy (ellentétben Németországgal) igen gazdag emberek sem tartózkodnak a politikától, s bármire készek, hogy megszerezzék a hatalmi pozíciókat, kerül, amibe kerül, még az ország tekintélyvesztése sem drága számukra.

Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilap Beck? Nem ismerem címmel számol be a Kurt Beck SPD-elnökre nézve lesújtó közvélemény-kutatói adatokat. Az SPD közeliként ismert Forsa közvélemény-kutató intézet által elvégzett vizsgálat szerint csak minden harmadik német volt képes helyesen megnevezni a német szociáldemokrata párt elnökét. Csak 35 százalék válaszolta, hogy Kurt Beck. 16 százalékuk más politikust említett meg, 49 százalék képtelen volt a pártelnököt megnevezni. Ennek ellenére Beck munkáját 39 százalék „jóként”, 33 százalék „kevéssé jóként, vagy rosszként„ értékelte. 28 százaléknak nem volt véleménye. A kancellári alkalmasság megítélése először zuhant a 20 százalékos határ alá, ami egyesztendős pártelnöksége óta a leggyengébb eredmény. Amennyiben közvetlenül választanák a kancellárt, akkor 48 százalék voksolna a jelenlegi kormányfőre, Angela Merkelre (CDU) és csak 19 százalék támogatná Becket. 33 százalékuk „egyiküket sem szeretné”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.