„A Gripen-vadászgépek beszerzésére, az Orbán-kormány által kötött, korrupciógyanús szerződés körülményeinek kivizsgálására irányuló parlamenti vizsgálóbizottság.” Ez lenne a neve az Országgyűlés honlapján olvasható javaslat szerint annak az MSZP által kezdeményezett vizsgálóbizottságnak, melyről Vadai Ágnes számolt be pénteken.
Az MSZP-s politikus szerint ugyanis számtalan olyan kérdés merült fel, amelyek megválaszolása a Fidesz elnökének is érdeke. Vadai példaként azokat a híreket említette, miszerint Orbán Viktor volt miniszterelnök személyesen változtatta meg – a szakértői ajánlás ellenére – a győztes céget. A nyolcfős bizottság megbízatása feladatának elvégzéséig, de legfeljebb a megalakulástól számított kilencven napig tartana.
Az ellenzéket a 2003-as szerződésmódosítás érdekelné
„A svéd vadászrepülőgépek lízingeléséről szóló magyar–svéd államközi szerződés MSZP–SZDSZ-kormány általi módosításának korrupciógyanús körülményeit vizsgáló országgyűlési vizsgálóbizottság.” Simicskó István, a KDNP képviselője és Semjén Zsolt pártelnök csütörtökön szintén parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte e névvel. Ő azt javasolta, hogy a testület azt tisztázza, miért volt szükség a svéd Gripen-vadászgépek beszerzéséről szóló szerződés módosítására 2003-ban.
Mint ismeretes, a szocialista–szabad demokrata kormány a korábbi szerződést megváltoztatva jelentős költségnövekedéssel olyan vadászgépek beszerzéséről döntött, amelyek alkalmasak légi utántöltésre és precíziósbomba-vetésre. Akkor az ellenzék ezt a döntést teljességgel indokolatlannak tartotta.
Az SVT svéd televízió kedden sugárzott, tényfeltáró műsora szerint mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripen-gépeket gyártó BAE Systems-SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását.
Magyarország egy 2003-ban kötött megállapodás értelmében több mint 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 Gripen-vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.
(MTI, MNO)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
