Nemet mondott a nemzeti összetartozásra az MSZP

Az Országgyűlés hétfőn nem vette tárgysorozatba a Fidesz-KDNP javaslatát a választási törvény módosításáról. Ez lehetővé tette volna, hogy az Alkotmánybíróság megváltoztassa az OVB döntését. Ugyancsak elutasították a kormánypártok, hogy június 4-e, a trianoni békeszerződés aláírásának dátuma a nemzeti összetartozás napja legyen.

MNO
2007. 06. 11. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képviselők 151 igen és 180 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül utasították el Orbán Viktor és Répássy Róbert (Fidesz), valamint Semjén Zsolt és Salamon László (KDNP) a választási eljárási törvényt módosító javaslatának tárgysorozatba vételét.

Az előterjesztők nevében Répássy Róbert emlékeztetett arra, hogy az Alkotmánybíróság legutóbbi döntése szerint a vizitdíjra, az kórházi napidíjra és a képzési hozzájárulásra vonatkozó kérdések népszavazásra bocsáthatók. Ugyanakkor – tette hozzá – az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén elhalasztotta a döntést a kérdőívek hitelesítéséről. A fideszes képviselő közölte: a Fidesz-KDNP beadványának célja, hogy ha az OVB döntésével szemben ugyanabban a népszavazási ügyben másodszor fordulnak az Alkotmánybírósághoz, a testület megváltoztathassa az OVB döntését.

Az Országgyűlés 155 igen, 153 nem szavazattal, 21 tartózkodással utasította el a fideszes Németh Zsolt és a kereszténydemokrata Simicskó István által beterjesztett törvényjavaslat tárgysorozatba vételét, amely június 4-ét a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította volna.

Németh Zsolt (Fidesz) az előterjesztők nevében közölte: a 2004. december 5-i népszavazás társadalmi fogadtatásának tükrében, a magyar nemzetrészek közötti szolidaritás erősítése céljából szükséges a nemzeti összetartozás napjának törvénybe iktatása. Mint mondta, cél, hogy a magyar társadalom az 1920. június 4-i békeszerződésről, valamint a szomszédos országokban élő magyarság életéről, történelméről, kulturális, tudományos és gazdasági teljesítményéről minél több információt kapjon.

Szili Katalin az MSZP nevében közölte: ötpárti egyezséggel elegánsabb lett volna előterjeszteni az összetartozás napjának a megünneplését. Azt mondta, ez a mostani eset példája annak, hogyan lehet egy ünnepet tönkretenni. Úgy vélte, talán a külön kezdeményezéssel pártpolitikai célja volt az előterjesztőknek.

Békefenntartók Libanonba

Az Országgyűlés módosította a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvényeket. A jogszabály alapján a cégalapítás ideje 2008. július 1-től – ha az alapítók az egyszerűsített eljárás mellett döntenek – egy munkaórára csökken. Lehetővé válik továbbá, hogy a társaság alapításával összefüggő feltételeket egy helyen, az eljáró ügyvéd előtt teljesítsék. Ezzel el lehet kerülni a jelenleg szükséges közjegyzői és banki eljárást.

A képviselők támogatták az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában (UNIFIL) való magyar részvételről szóló országgyűlési határozat módosítását. A jelenlévő képviselők kétharmadának támogatásával elfogadott javaslat értelmében a T. Ház hozzájárult hat helyett legfeljebb tíz magyar katona részvételéhez a békefenntartó misszióban, a misszió mandátumának lejártáig.

A T. Ház nagy többséggel támogatta a Büntető törvénykönyv módosításához benyújtott egyetlen módosító indítványt. Az előterjesztők nevében Salamon László (KDNP) közölte: a javaslat célja, hogy azonos legyen a büntetőjogi következménye a hivatalos személy elleni erőszak és a bántalmazás hivatalos eljárásban tényállásnak.

Kistérségekről döntött a T. Ház

Kettéválhat a keszthelyi és a hévízi kistérség, Békés megyében pedig megalakulhat a szeghalmi és a gyulai kistérség, ha az Országgyűlés elfogadja az erről szóló 2004-es törvény módosítását. A települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló törvényjavaslat módosító indítványairól hétfőn szavazott a parlament, a képviselők többsége három olyan javaslatot is támogatott, amelyet a bizottságok elutasítottak.

Az Országgyűlés elfogadta azt a módosító indítványt, amely szerint létrejönne a szeghalmi és a gyulai kistérség, ezzel párhuzamosan azonban megszűnne a sarkadi kistérség. A T. Ház elfogadta Nagy László szocialista képviselő indítványát. A képviselők többsége támogatta azt a módosító javaslatot, amely kettéváasztja a keszthelyi és a hévízi kistérséget. A bizottságok által nem támogatott javaslatot négy szocialista képviselő adta be.

Az Országgyűlés elfogadta Hajdu Attila szocialista képviselő módosító indítványát is, amely módosítaná a debreceni, a létavértesi és a hajdúhadházi kistérséget. Az ülést vezető Áder János bejelentette, hogy a törvénymódosítás zárószavazására a következő ülésen kerül sor. A parlament előtt lévő eredeti javaslat szerint a mostani 168 kistérség csak az érdi, a debreceni, a kadarkúti, a pacsai, a zalakarosi és a záhonyi kistérséggekkel egészült volna ki.

A hétfői ülésen a képviselők szavaztak a kutatási és innovációs eseti bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat módosító indítványairól. A parlament elfogadta az előterjesztő által támogatott javaslatokat. Az indítvány szerint a 21 tagú bizottság foglalkozna az innovációt érintő törvényekkel, vizsgálná a kutatásfejlesztés hatékonyságát, áttekintené az akadémiai reformot és lisszaboni folyamat teljesülését.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.