Pórul jártak a melegek Kolumbiában

A kolumbiai La República is megemlékezett szerdán a kolumbiai melegtörvény kiterjesztésének felsőházi meghiúsulásáról. A chilei La Nación pedig levonta a tanulságot: bár (még) nincs hidegháború, a globális katonai kiadások növekedése mégis annak kialakulására utal.

2007. 06. 21. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

larepublica.com – Kolumbia

Az elsősorban gazdasággal foglalkozó napilap is megírta, hogy a kolumbiai szenátus szerdán 34-26 arányban leszavazta azt a törvényjavaslatot, amely kiterjesztette a meleg párok jogait. A 100 tagú szenátus részben a számos hiányzó képviselő miatt utasította el az alsóházban öt nappal korábban már elfogadott tervezetet. Armando Benedetti, a kormánypárti Egyesített Szociális Párt (PSUN) szenátora szemmel láthatóan megsértődött, mert saját alakulatában is jó néhányan megváltoztatták véleményüket annak ellenére, hogy elfogadásában közösen egyeztek meg. Benedetti szerint biztos van 53 képviselő a szenátusban, aki hajlik a melegek jogainak kiterjesztésére.

lanacion.cl – Chile

A chilei baloldali honlap mai cikke összefoglalta a francia Le Monde-ban és a The New York Times-ban megjelent elemzést a fegyverkezési verseny újraindulásáról. Laurent Zecchini szerint a nagyhatalmi befolyási övezetek átrendeződése, az iraki és az afganisztáni háború, a nemzetközi terrorizmus veszélye és a tömegpusztító fegyverek elterjedése mind hozzájárult a katonai kiadások növekedéséhez, amelyek ma már a hidegháború idejére emlékeztető összegeket érnek el.

Az első helyen természetesen az Egyesült Államok áll a világ összes fegyverkezési kiadásának 47 százalékával, és nagymértékben felelős a jelenlegi növekedésért is, az említett és most is zajló két háború miatt.

A három legnagyobb ország (USA, Oroszország és Kína) elsősorban saját új céljaira összpontosít a katonai kiadásokkal kapcsolatban. Kína energiaellátásának útvonalát akarja biztosítani, és a tajvani kérdéssel párhuzamosan korszerűsíti fegyveres erejét. Oroszország korábbi stratégiai övezetét szeretné visszaszerezni, és korszerűsíti részben elavult fegyverzetét, valamint meg akarja állítani a NATO terjeszkedését. Az Egyesült Államok figyelmének három fő területe: szeretné megállítani a tömegpusztító fegyverek terjedését, megszüntetni a globális terrorizmust, és ügyel az úgynevezett „megtévedt államokra”.

Érdekes módon az a tény is hozzájárult a katonai kiadások növekedéséhez, hogy számos ország felismerte, hogy részt kell vennie a békefenntartó tevékenységben. Így egyáltalán nem csoda, hogy a globalizációval most már a fegyverkezés is világméreteket ölt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.