lostiempos.com – Bolívia
A közép-bolíviai Cochabamba tartomány és város liberális napilapja is arról tudósít, hogy fokozódik a feszültség az ország két fele között. Az élelemben, ásványkincsekben és szénhidrogén-lelőhelyekben gazdag úgynevezett keleti félhold négy tartománya, és a jóval szegényebb, elmaradottabb nyugati tartományok között főleg az autonómia kérdésében éleződtek ki az ellentétek. Olyannyira, hogy hétfőn a négy egyébként ellenzéki, liberális irányítású tartomány polgári engedetlenségi mozgalomra szólította fel lakosait. Tavaly augusztusban kezdődött az ország új alkotmányának kidolgozása, de eddig csak odáig jutottak, hogy ahány párt van, annyi alkotmánytervezet készült, de kevés az esély a megegyezésre. Csak olaj volt a tűzre, hogy az ország alelnöke, Álvaro García de Linera egyenesen katonai puccsal vádolta meg őket.
jn.sapo.pt – Portugália
A Jornal de Notícias, független napilap vezető helyen közölte az újabb rossz hírt a portugál konvergenciaprogram veszteseivel: a kormány felmérése alapján az egyre több szegény egyre többet kénytelen fizetni az egészségügynek. Ráadásul egyre több szakrendelés szűnik meg az állami egészségügyben: a fogászat, a nőgyógyászat, a szívgyógyászat, a szemészet, és fokozatosan átkerülnek a magán-szakrendelőkbe. Valamivel több mint 20 év alatt megkétszereződött az egy főre jutó állami egészségügyi kiadás is (1980-ban még 3,6 , 2004-ben pedig már 7,2 százalék.), mégpedig annak ellenére, hogy a magánbiztosítók megjelentek és elterjedtek az országban.
elcomercioperu.com.pe – Peru
A konzervatív perui napilap számolt be az úgynevezett Fujimori-ügy újabb fejleményéről. Egy kis ellenzéki japán párt felajánlotta a kettős – japán-perui – állampolgárságú volt perui államfőnek, Alberto Fujimorinak (1990-2000), hogy legyen szenátora a japán parlamentben. Japánban július 22-én tartják a felsőházi törvényhatósági választásokat, és a Nép Új Pártja nevű kis szélsőjobboldali párt döntő szerepet játszhat, mert Shindzo Abe kormányfő népszerűsége csökkenőben. A párt akkor jött létre, amikor Junichiro Koizumi, az előző kormányfő magánkézbe akarta adni a postákat, és ekkor több törvényhozó tiltakozásul kilépett a kormánypártból. Fujimori eközben Chilében várja kiadatását Perunak, mert a volt perui elnök kormányzása idején a vádirat szerint több korrupciós bűncselekményt követett el, és több alkalommal megsértette az emberi jogokat is. A Kyodo hírügynökség és az NTV magán-tévécsatorna keddi tudósítása szerint a japán törvények szerint nincs akadálya, hogy Fujimori házi őrizetben is induljon a választásokon.
Bünteti Magyarországot, közben hazug kampányt folytat a brüsszeli bizottság migráció ügyben