Semjén Zsolt értékelése szerint a magyar jogállamiság közös nevezője, origója a Nagy Imre-kormány – akár baloldalról, akár jobboldalról, akár más irányból nézzük.
A KDNP elnöke és országgyűlési képviselője kedden tett látogatást a budai Nagy Imre Emlékházban, Jánosi Katalinnak, a mártírhalált halt miniszterelnök unokájának a meghívására. Újságírói kérdésekre válaszolva a politikus elmondta, hogy azért nem vett részt június 15-én a pártelnökök – köztük Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke – közös imádságán az emlékházban, „mert az imádság nem arra való, hogy egy legitimitásában megingott politikus próbálja vele toldozni-foldozni társadalmi megítélését – de Nagy Imre emléke előtt örömmel és boldogan hajtok fejet„.
Nagy Imre unokája május végén az összetartozás kifejezésére és a megbékélés reményében hívta a parlamenti pártok elnökeit Nagy Imre kivégzése évfordulójának előestéjére, június 15-re közös imára és beszélgetésre az emlékházba. Orbán Viktor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP elnöke akkor jelezte: más elfoglaltsága miatt nem vesz részt a találkozón.
A feleségével és egy csokor virággal érkező pártelnököt Jánosi Katalin és Feith Bence, az emlékház igazgatója vezette körbe a Nagy Imre Társaságnak és a Nagy Imre Alapítványnak is otthont adó épületben. Jánosi Katalin régi emlékeit felelevenítve elmondta, hogy letartóztatása után elvitték a Nagy Imrének 1949 és 1956 között otthont adó ház berendezését, amelyről a mai napig nem tudni, hogy mi pusztult el belőle, illetve hova került – a falon látható fotókat a titkosrendőrség őrizte közel negyven éven keresztül.
Feith Bence hozzáfűzte, hogy a Nagy Imre Társaság volt mindig is a legkonszolidáltabb 1956 emlékét ápoló civil szervezet. Az igazgató arra is kitért, hogy a Nagy Imre Táraságot a néhai korányfő lánya, Nagy Erzsébet alapította tizenketted magával, és mára tízezres nagyságúvá nőtt. Semjén Zsolt – aki feleségével részt vett a Hősök terén Nagy Imre és mártírtársai 1989 június 16-i újratemetésén – ígéretet tett arra, hogy megszerzi és eljuttatja az emlékháznak Vincze László kereszténydemokrata politikus Kádár és Nagy Imre című, New York-i emigrációban írt könyvét.
A KDNP elnöke Nagy Imre újjászületésének nevezte a bíróság előtt elmondott „nem kérek kegyelmet” kezdetű beszédet, miután meghallgatták az eredeti felvételt.
(MTI)
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
