Semjén a Nagy Imre Emlékházban: inkább Gyurcsány nélkül

Nagy Imre újjászületésének nevezte az 1956-os miniszterelnöknek a bíróság előtt elmondott „nem kérek kegyelmet" kezdetű beszédet Semjén Zsolt, a KDNP elnöke a Nagy Imre Emlékházban. Semjén azért nem június 15-én, Gyurcsánnyal együtt emlékezett meg, mert szerinte a kormányfő csak társadalmi megítélést szerette volna toldozgatni.

MNO
2007. 07. 10. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semjén Zsolt értékelése szerint a magyar jogállamiság közös nevezője, origója a Nagy Imre-kormány – akár baloldalról, akár jobboldalról, akár más irányból nézzük.

A KDNP elnöke és országgyűlési képviselője kedden tett látogatást a budai Nagy Imre Emlékházban, Jánosi Katalinnak, a mártírhalált halt miniszterelnök unokájának a meghívására. Újságírói kérdésekre válaszolva a politikus elmondta, hogy azért nem vett részt június 15-én a pártelnökök – köztük Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke – közös imádságán az emlékházban, „mert az imádság nem arra való, hogy egy legitimitásában megingott politikus próbálja vele toldozni-foldozni társadalmi megítélését – de Nagy Imre emléke előtt örömmel és boldogan hajtok fejet„.

Nagy Imre unokája május végén az összetartozás kifejezésére és a megbékélés reményében hívta a parlamenti pártok elnökeit Nagy Imre kivégzése évfordulójának előestéjére, június 15-re közös imára és beszélgetésre az emlékházba. Orbán Viktor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP elnöke akkor jelezte: más elfoglaltsága miatt nem vesz részt a találkozón.

A feleségével és egy csokor virággal érkező pártelnököt Jánosi Katalin és Feith Bence, az emlékház igazgatója vezette körbe a Nagy Imre Társaságnak és a Nagy Imre Alapítványnak is otthont adó épületben. Jánosi Katalin régi emlékeit felelevenítve elmondta, hogy letartóztatása után elvitték a Nagy Imrének 1949 és 1956 között otthont adó ház berendezését, amelyről a mai napig nem tudni, hogy mi pusztult el belőle, illetve hova került – a falon látható fotókat a titkosrendőrség őrizte közel negyven éven keresztül.

Feith Bence hozzáfűzte, hogy a Nagy Imre Társaság volt mindig is a legkonszolidáltabb 1956 emlékét ápoló civil szervezet. Az igazgató arra is kitért, hogy a Nagy Imre Táraságot a néhai korányfő lánya, Nagy Erzsébet alapította tizenketted magával, és mára tízezres nagyságúvá nőtt. Semjén Zsolt – aki feleségével részt vett a Hősök terén Nagy Imre és mártírtársai 1989 június 16-i újratemetésén – ígéretet tett arra, hogy megszerzi és eljuttatja az emlékháznak Vincze László kereszténydemokrata politikus Kádár és Nagy Imre című, New York-i emigrációban írt könyvét.

A KDNP elnöke Nagy Imre újjászületésének nevezte a bíróság előtt elmondott „nem kérek kegyelmet” kezdetű beszédet, miután meghallgatták az eredeti felvételt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.