A fővárosi ellenzéki politikus emlékeztetett arra, hogy januárban a képviselő-testület – pártállástól függetlenül – kiállt a Nyírő Gyula Kórházban működő szakterületek megmaradása mellett, most azonban Tóth József polgármester levélben arra kérte a főpolgármestert, hogy a belgyógyászati, a neurológiai és a gasztroenterológiai osztályt költöztessék az Állami Egészségügyi Központba (ÁEK).
Az osztályok ÁEK-ban való működtetéséről azonban a kerület első embere sem a képviselő-testülettel, sem a Nyírő Gyula Kórház vezetésével nem egyeztetett, de a két intézmény között sem történt meg a konzultáció az osztályok esetleges „átadás-átvételéről„ – mondta Rétvári Bence. A politikus úgy fogalmazott: „egyértelmű, hogy itt egy központi pártutasításról van szó, amelyet pártkatonaként hajtanak végre a polgármesterek, és itt a kerületünkben is erre kerül sor”.
Pesti Imre (Fidesz), a főváros egészségügyi bizottságának alelnöke a sajtótájékoztatón ámokfutásnak nevezte az egészségügyi reformot, hiszen – mint mondta – az nem az ágazat átalakítását, hanem annak „lepusztítását„ hozta. A politikus jelezte: ha a kormányzat az ellátást az olcsóbb járóbeteg-ellátás irányába szeretné „terelni”, akkor a rendelők fejlesztését, újak építését már régen el kellett volna kezdeni.
A sajtótájékoztató helyszínén néhány kerületi lakos „Tóth úr, Fletó, H. Ági kórházromboló„, „Ágyat vissza nem adunk!”, illetve „Polgármester úr, ne nyírja ki a Nyírőt!„ feliratú transzparensekkel jelent meg.
A XIII. kerületi önkormányzat polgármesterének elsődleges szempontja a lakosság egészségügyi ellátáshoz való mind teljesebb hozzáférése volt – írja közleményében a hivatal. A kerületben ezt a feladatot a legmagasabb szinten az Állami Egészségügyi Központ, mint súlyponti kórház tudja egy helyen, komplexen biztosítani – tartalmazza a dokumentum, mely rámutat arra, hogy Nyírő Gyula Kórházban csupán két aktív osztály maradt meg, és hiányoznak belőle a legfontosabb alapszakmák. Az önkormányzat kiemelte: a kórház továbbra is közreműködik a kerületi lakosok ellátásában, de alapvetően olyan krónikus és szenvedélybetegségek gyógyításában, amelyeket az intézmény tud a legmagasabb szinten biztosítani.
„A fentiek alapján visszautasítunk minden olyan megnyilvánulást, mely politikai köntösbe bújtat egészségügyi szakmai kérdéseket. Az ellenzék szánalmas próbálkozása elbizonytalanítani kívánja a lakosságot és a szakmaiságot nélkülözve politikai okokat keresve indít támadást a XIII. kerület polgármestere és munkatársai ellen” – áll a közleményben.
(MTI)

Gyerekek sérültek meg a halálos, frontális karambolban