Másodrendű keletnémetek

A Frankfurter Allgemeine Zeitungban közölt elemzés foglalkozik a mügelni eset tanulságaival. A Berliner Zeitung már rendszerváltó erőt lát a Magyar Gárdában. A Neues Deutschland is retteg a magyarországi fasizmustól.

2007. 08. 25. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Heinz Eggert Mindig keményen rá című cikkében elemzi a bűnbakképzés mechanizmusát a mügelni eset kapcsán. (Eggert a CDU tartományi gyűlési képviselője Szászországban, 1991-1995 között drezdai belügyminiszter. –Szerk.)
Nyár van a szász falvakban és városokban, az ünnepek gyakran éjfél után is tartanak. Az alkohol miatti lökdösődésből és vitákból kialakul egy megszokottnak mondható dramaturgia. A történtek után senki sem felelős, hiszen a felek egyike sem volt kezdeményező.
Valami ilyesmi történhetett Mügelnben is. (Az előzmények kapcsán lásd az augusztus 22-i sajtószemlét. – Szerk.) Megsebesült nyolc indiai, négy német ember és két rendőr. Ekkor azonnal odafigyelnek, főként, ha külföldiek is érintettek, és idegenellenes jelszavak is elhangzanak.
A beavatottak ismerik a mechanizmust. A nyomozási eredmények előtt már megszületetett az ítélet, hiszen Mügeln keleten fekszik, s ott – mint az közismert – tombol a szélsőjobboldali erőszak. Az országos statisztikák mást mutatnak, de ki olvassa őket. Az elmúlt évek erőteljes radikalizmus, fasizmus és rasszizmus elleni erőfeszítései elvesznek a megcsontosodott előítéletek közepette.
Nyugatnémetek olyan stílusban nyilatkoznak keletnémetekről, hogy ha külföldiekről beszélnének így, akkor jogosan nevezhetnénk őket idegenellenesnek. Az értelmezések megszilárdultak és már régen eltávolodtak a történtektől. Az események után rövidesen elkészültek azok a tudósítások, melyekből teljességgel hiányzik a gondos újságírói munka. Megkeresik a nekik szükséges tanúkat, a legjobb a félelme miatt eltakart, eltorzított személy, aki a hiányzó civil kurázsi miatt panaszkodik. Mert a vitát meghatározó ítélet már megszületett: a szélsőjobboldal ott van keleten!
Ezt az álláspontot megtámogatják politikai nyilatkozatokkal, országos politikusok óránként jelzik együttérzésüket. Wolfgang Tiefensee (SPD), a keleti ügyekért is felelős szövetségi miniszter az egész városon keresztül rendezett embervadászatról beszélt. Nyilvánvalóan nem tudta, hogy az az ünnepi sátor, ahol a lökdösődés történt, és a pizzéria – ahova bemenekültek – alig 30 méterre van egymástól. De kit érdekelnek az apróságok a nagy megilletődöttség pillanataiban. A nyelvi szabályozást azonban átveszik. Így kapcsolódik a hiányzó helyismerethez a nagy követelési katalógus.

Berliner Zeitung (berlinonline.de/berliner-zeitung)

A baloldali német napilapban Frank Herold Paramilitáris erők a kormány ellen címmel és Szélsőjobboldaliak a kormány megbuktatását tervezik című cikkében ismerteti vízióit a Magyar Gárda megalakulásának apropóján.
Egy paramilitáris csapattal szeretnék a magyar szélsőjobboldaliak elérni a kormány leváltását. „Rendszerváltást akarunk. Az elmúlt 17 évben rossz irányba mentek a dolgok, elmaradt egy valódi rendszerváltás”, nyilatkozta a szélsőjobboldali Jobbik a honlapján. E hétvégén a budai várban egy paramilitáris egységet alapítanak, melynek fel kell számolnia mindazt, amitől a magyarok állítólag a leginkább szenvednek: „a fizikai, lelki és intellektuális önvédelmet”.

Neues Deutschland (nd-online.de)

Az egykori keletnémet pártállami lapban Gábor Kerényi Magyarok alkonya a várban című, tévedésektől sem mentes írásában retteg a Magyar Gárdától.
A magyar állam ismét passzív az ilyen ügyekkel kapcsolatban. A legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali populista Fidesz pusztán annyit közölt, mindig is a szabad véleménynyilvánítás alkotmányos jogáért szállt síkra. A kormányzó MSZP ezzel szemben világos elhatárolódást követelt a Fidesztől. Az SZDSZ határozottan állást foglalt a „magánhadseregek” ellen, s aláírásgyűjtést kezdett a gárda ellen. Ugyanakkor elfeledik, hogy kormánypártként nekik lenne kötelességük a törvénytelenségek ellen fellépni. Másrészt éppen ők azok, akik határozottan a véleményszabadságra hivatkozva ellenezték a holokauszttagadás törvényi büntetését.
Egyedül a kommunista Munkáspárt adott ki egy többé-kevésbé következetes nyilatkozatot, melyhez a Magyar Antifasiszta Liga ügyvezetői grémiuma is csatlakozott. Ebben a felhívásban többek között az áll, hogy Magyarországon mind gyakoribbá és agresszívebbé váltak az utóbbi időben a nyílt vagy leplezett fasiszta jelenségek. Az itthoni és külföldi náci csoportok évek óta zavartalanul ünnepelhetik a Budapesten harcoló fasiszta német és magyar csapatokat mint a főváros hős védőit. A jobboldali tábor tüntetésein régen mindennapossá váltak a nemzetiszocialista zászlók és szimbólumok. Községek és önkormányzataik már kicserélik a magyar zászlót a már említett vörös-fehér csíkozású magyar náci zászlóra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.