correiomanha.clix.pt – Portugália
A legnépszerűbb portugál honlap és újság is vezető hírben közölte, milyen jelek alapján rendelik el Portugáliában egy köztisztviselő ellen a vagyonosodási vizsgálatot, ha ezek nem egyeznek meg az általa benyújtott önbevallás tételeivel. A portugál alkotmánybíróság döntése alapján például amelyik közhivatalnok olyan ingatlanra tesz szert, amelynek értéke meghaladja a negyedmillió eurót, már számíthat is egy eljárás megindítására. A többi négy feltétel között szerepelnek pihenőhajók, gépkocsik légi járművek vagy kölcsönfelvételek, amelyeknek meghatározott értéke fölött ugyancsak biztosra vehetik az ilyen köztisztviselők, hogy el kell számolniuk ezek eredetével.
elmundo.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyol napilap, az El Mundo is közölte az állami kezelésű közvélemény-kutató iroda, a Társadalomkutató Központ (CIS) legfrissebb felméréseit. A CIS nem kevesebbet állít, mint hogy a megkérdezett spanyol állampolgárok szerint a politika szorosan összefonódott a korrupcióval (52 százalék). A válaszadók gyakorlatilag megosztottak a politikával kapcsolatban: 50 százalék alig vagy egyáltalán nem foglalkozik politikával, míg 40 százalékuk bekapcsolódott a politikai életbe. Egy másik általános vélemény, hogy a képviselők vagy szenátorok nem törik össze magukat, hogy teljesítsék a választások idején tett ígéreteiket. 90 százalékuk azonban azt állítja, hogy még „sose” találkozot olyan közhivatalnokkal, aki pénzt kért volna tőle egy ügyének elintézéséhez. 3,1 százalékuk pedig bevallotta, hogy „olykor” előfordult ilyen kérés. A megkérdezettek többsége (60 százalék) határozottan állítja, hogy a hétköznapi állampolgár nem befolyásolja a politikát vagy a kormányt.
expansion.com – Spanyolország
A spanyol gazdasági napilap ismét figyelmeztet a spanyol lakáshelyzet súlyosbodására. A lap szerint a versenytörvény jelenlegi szabályozása értelmében 2005 márciusa óta eddig 157 spanyolországi család vette igénybe a csődvédelmet, mert nem tudta kifizetni a lakáshiteleket. Ha pedig a Központi Európai Bank (BCE) tartja magát az előrejelzésekhez, és tovább emeli a kamatlábakat – várhatóan 4,25 százalékra -, akkor elindul a csődhullám, mert ezzel tovább drágítja az amúgy is magas törlesztőrészleteket, amelyek egyébként is az átlagfizetés 45 százalékát emészti fel egy-egy spanyol családban.
Képmutatás és kettős mérce
