Botrány: marxista történelemkönyv

A kapitalizmus rossz, és minden problémára egyedül a marxista szocializmus a megoldás – hirdeti az új brazik történelemkönyv. Megnyílt a lehetőség – legalábbis a fejlődő országok előtt –, hogy visszaszerezzék vezetőik külföldre menekített vagyonát.

2007. 09. 19. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

radiobras.gov.br, elpais.es

Méltatja a kommunizmust és a szocializmust, illetve Mao Ce-tung kínai kulturális forradalmát a brazil általános iskolák végzős diákjainak új történelemkönyve. A könyv a szocializmus bukását csak az önkényes bürokrata vezetők hibáinak tulajdonítja, miközben igyekszik elhitetni a diákokkal, hogy a kapitalizmus rossz, és minden problémára egyedül a marxista szocializmus a megoldás. A kiadvány meghökkentette a brazil értelmiségieket, politikusokat. A 750.000 példányban piacra dobott tankönyvvel kapcsolatban arra a kérdésre várnak választ Luiz Inácio "Lula" da Silva elnöktől, hogy tudott-e a kiadvány tartalmáról. Arra még inkább, egyetértett-e ideológiai szemléletével. Fernando Haddad brazil oktatási miniszter hétfőn elismerte egy nemzetközi szemináriumon: Brazília középfokú oktatási rendszere súlyos válsággal küszködik.

jornada.unam.mx – Mexikó

A baloldali napilap keddi száma foglalkozott a Világbank és az ENSZ közös tervével, amelynek révén a szegény országok visszakaphatják a vezetőik által elsíbolt, majd kimenekített pénzeket a gazdag országoktól. A két szervezet hétfőn állapodott meg New Yorkban a StaR, vagyis az Elrabolt Vagyon Visszaszerzése nevű program beindításáról. A fejlődő országok ugyanis eddig jogi akadályokba ütköztek, ha vissza akarták szerezni ezeket a vagyonokat. A fülöp-szigeti kormányok például 18 évig küzdöttek, amíg visszakapták azt a 624 millió dollárt, amit a volt diktátor, Ferdinand Marcos menekített egy svájci bankba. A nigériai államnak ugyanez csak öt évig tartott: Abi Sanacha volt diktátor 500 millió dollárja szintén svájci bankszámláról került vissza a fekete-afrikai országba. Robert Zoellick, a Világbank elnöke azt várja a programtól, hogy ennek révén javulni fog a kapcsolat a fejlődő és a fejlett államok között, és utóbbiak végre megértik, milyen súlyos az előbbiek helyzete. Néhány ország, köztük Svájc is elismerte, árthat bankjainak, ha a szegény országok korrupt vezetőinek pénzét is kezelik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.